facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Britská The Royal Society připravila studii, která představuje čtyři možné scénáře, jak by mohla britská věda vypadat po brexitu v roce 2027. Klíčovými faktory pro analýzu byla podoba migrační politiky a budoucí přístup k mezinárodním infrastrukturám a zdrojům financí.

18. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

American Chemical Society zvítězila v soudní při s portálem Sci-Hub. Soud v americké Virginii dal žalující společnosti za pravdu a Sci-Hub musí kvůli porušení autorských práv zaplatit 4,8 milionů dolarů odškodného. Soud svým rozsudkem otevřel dveře novému precedentu.

15. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

České vysoké školy se velmi dobře umístily v nových žebříčcích podle některých oborů. Kvalitní jsou u nás vědy o živé přírodě a zdravotní obory. Do první pětistovky se v těchto oborech probojovaly Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci.

14. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

Springer Nature, který publikuje vědecká periodika jako Nature nebo Scientific American, začal blokovat přístup z Číny asi k tisícovce vědeckých článků, které obsahují „politicky citivá“ klíčová slova. Vydavatelství se hájí tím, že musí dodržovat místní zákony.

8. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

Podle žebříčku listu U.S. News je nejlepší světovou univerzitou Harvard University, následovaná na druhém místě Massachusetts Institute of Technology. Na třetím místě se umístila Stanford University. Z České republiky se do žebříčku probojovalo osm vysokých škol.

2. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

Evropská komise ohlásila plán investic do výzkumu a vývoje na roky 2018 až 2020. Jedná se o částku téměř 30 miliard eur, které by měly podpořit výzkum především v oblasti nízkouhlíkových technologií, bezpečnosti a migrace.

31. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Zatímco české vysoké školy v letošním roce intenzivně řeší financování ze strany státu, kolegům na Slovensku se už v minulém roce podařilo přesvědčit politiky, že vysokému školství je třeba peníze přidat. Letos tak od státu dostanou na vzdělávání, vědu a sociální podporu studentů částku 481,8 milionu eur (asi 12,5 miliardy korun), což je o 19,8 milionu eur víc než v roce 2016.

29. 10. 2017

Universitas

Ministerstvo pro vědu a technologie Čínské lidové republiky pořádá v Pekingu ve dnech 27. – 29. listopadu 2017 již sedmý ročník největšího mezinárodního setkání k transferu technologií China ITTC 2017.

28. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Po pozitivních vyhlídkách, kdy se Středoevropské univerzitě (CEU) díky memorandu o porozumění s newyorkskou Bard College podařilo naplnit podmínky nového maďarského zákona o vysokých školách, přichází od maďarské vlády další obstrukce.

19. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Pět významných německých vědců na protest rezignovalo z pozic editorů v prestižních vědeckých časopisech vydávaných nakladatelstvím Elsevier. Jde tak o další krok ve vleklém sporu mezi vydavatelstvím a skupinou sdružující německé výzkumné instituce.

17. 10. 2017

Vědavýzkum.cz