facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Celkem 170 účastníků z 37 zemí světa se sjelo na dvoudenní konferenci s názvem Aligning Strategies to Enable Open Access, která se konala 3. a 4. prosince 2018 v Berlíně. Zástupci výzkumných organizací, vládních agentur, knihoven, vysokých škol a dalších zastřešujících organizací vyslali jasný signál směrem k vydavatelům vědeckých publikací.

15. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Nezávislý výbor zřízený Evropskou komisí hledá nové osobnosti do vědecké rady Evropské výzkumné rady (ERC). Návrhy na kandidáty mohou evropské výzkumné organizace podávat do 14. ledna 2019.

13. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Česká republika a Izrael úspěšně rozvíjí nové formy spolupráce talentovaných mladých vědců, které jsou klíčem k dalšímu zintenzivnění vazeb mezi českou a izraelskou vědeckou komunitou. Jednou z nich byla „Zimní škola zaměřená na vývoj léčiv“, kterou ve dnech 3. – 7. prosince 2018 ve spolupráci s prestižním Weizmannovým institutem věd v Izraeli pořádal Ústav organické chemie a biochemie AV ČR společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze.

11. 12. 2018

Delana Mikolášová

Evropský inovační a technologický institut (EIT) zřídil dvě nová inovační společenství v oblastech městské mobility (Urban Mobility) a výroby (Manufacturing). Každé společenství může získat z Evropské unie až 80 milionů eur ročně. Součástí obou společenství jsou i české organizace. Jedno z lokálních center pro městskou mobilitu má být v Praze.

11. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Za posledních 20 let byl zaznamenán rapidní nárůst počtu doktorandů napříč celou Evropou. Ne všichni zůstanou na akademické půdě, proto se v dnešní době klade důraz zejména na tzv. přenositelné dovednosti, které lze uplatnit v různých sektorech, nejen v tom výzkumném.

10. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Letošním vítězem mezinárodní soutěže Dream Chemistry Award se stal Dr. Eric Daniel Glowacki z Univerzity v Linköpingu ve Švédsku. Vědecká komise při udělování ceny vyzdvihla jeho projekt zabývající se katalyzátory pro výrobu čisté energie z peroxidu vodíku.

9. 12. 2018

ÚOCHB

Kam až sahají hranice vědy? Čínský vědec Che Ťien-kchuej, který má na svědomí kontroverzní experiment, rozpoutal vášnivou debatu na toto téma. Z geneticky upraveného embrya se totiž nedávno narodila dvojčata a vědecký svět je pobouřen. Etické problémy spojené s úpravou genů se neobjevují poprvé.

8. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Nová publikace OECD Science, Technology and Innovation Outlook 2018 hodnotí klíčové trendy v jednotlivých členských zemích. Oblast vědy, technologií a inovací čelí výzvám, jako jsou zpomalení produktivity v souvislosti s rychle stárnoucí populací, dopady změny klimatu a nutnost zmírnit ji a přizpůsobit se jí i globalizace a rostoucí úloha rozvíjejících se ekonomik.

5. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Poslední dva ze série oborových žebříčků vysokých škol od společnosti Times Higher Education (THE) jsou na světě. Mezi nejlepší školy v oborech spojených s technikou či technologiemi a informatikou se na rozdíl od minulého roku dostala řada českých zástupců. V čele žebříčků zaznamenaly pokles americké instituce. University of Oxford se naopak posunula na příčku nejvyšší.

3. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

V Polsku byla schválena nová reforma zákona o výzkumu a vysokoškolském vzdělávání. Polské vysoké školy se budou těšit větší autonomii a budou rozděleny dle zaměření i kvality. Změní se také systém financování výzkumu na vysokých školách. Pozornost navíc vzbudila nejen samotná reforma, ale i způsob její tvorby.

1. 12. 2018

Vědavýzkum.cz