facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Schválení dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie zatím není na obzoru. Objevují se přitom názory, podle kterých může mít brexit pro tamní vědu horší důsledky, než se původně předpokládalo. Co by to znamenalo pro vědu evropskou? A je opravdu důvod k obavám?

30. 8. 2018
Ze zahraničí
Array
(
)

Vědci ve Spojených státech byli v průzkumu dotazováni na situaci ve federálních vědeckých agenturách. Zpráva z výzkumu obsahuje silné pojmy jako úbytek zaměstnanců, politické vměšování či cenzura. Je známo, že pro Donalda Trumpa nejsou zájmy vědy těmi nejdůležitějšími. Jak to oblast výzkumu a vývoje v USA ve skutečnosti ovlivňuje?

24. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Síť vysokých škol zvaná Universitas 21 (U21) sponzoruje vydání již sedmého žebříčku, který každoročně hodnotí 50 nejlepších vysokoškolských systémů na světě. Mezi ně patří i ten český, který se letos umístil na 27. místě. I přes zhoršení pozice je Česká republika stále před dalšími státy Visegrádské skupiny, Itálií nebo Slovinskem.

21. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Vědci z menších a méně rozvinutých států Evropské unie spolupracují ve větším měřítku se zahraničními kolegy. Naopak nejvýznamnější státy v oblasti výzkumu a vývoje mnohem více využívají domácí spolupráce. Slovinsko a Česká republika se tomuto trendu mírně vymykají.

18. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Novému žebříčku Academic Ranking of World Universities (ARWU) společnosti ShanghaiRanking Consultancy tradičně dominují univerzity ze Spojených států. Ty obsadily 16 z prvních 20 míst. Do žebříčku zaměřeného především na kvalitu výzkumu se letos dostalo i 7 českých vysokých škol – o 3 více než vloni. Nepočítaje „nováčky“, z českých institucí si polepšila také Masarykova Univerzita.

16. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Cílem veřejné konzultace o činnosti Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví je shromáždit názory veřejnosti na to, zda Úřad za dobu svého působení usnadnil a podpořil činnost vnitrostátních orgánů, soukromého sektoru a orgánů EU v boji proti porušování práv duševního vlastnictví.

11. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Duševní zdraví studentů a výzkumníků je stále častějším předmětem diskuzí o pracovním prostředí ve vědě a výzkumu. A to z dobrého důvodu – podle průzkumů se totiž ukazuje, že prostředí vědy má na duševní zdraví vážné dopady. Jedním z problémů, který situaci ještě zhoršuje, je i stigmatizace těchto problémů.

8. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Predátorské publikování je často probíraným a bolestivým neduhem současné vědy. Autoři nové studie si ale položili závažnou otázku – jak lze takové predátorské časopisy definovat? Odhalit odborný časopis, který provozuje podvodné publikování, je totiž mnohdy obtížné. Nová studie se snaží popsat základní charakteristiky predátorských časopisů.

31. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Již přes čtyři tisíce nejvýznamnějších vědeckých osobností v Evropě podepsalo petici na podporu zvýšení finančních prostředků v novém evropském rámcovém programu Horizon Europe. Signátaři žádají navýšení z naplánovaných 100 na 160 miliard eur.

30. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise minulý týden obnovila iniciativu „Cesta ke špičkovému výzkumu“. Nadále tak bude podporovat rozvoj inteligentních specializací v evropských regionech, které jsou pod průměrným inovačním výkonem. Nově by se měla iniciativa zaměřit na přípravu implementace nových možností financování z programu Horizont Europa.

25. 7. 2018

Evropská komise