facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Novým předsedou Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) byl 28. června 2018 zvolen Jan Hrušák z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Funkce se ujme od ledna 2019. Stane se již sedmým předsedou ESFRI, prvním z tzv. nových členských států Evropské unie.

1. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

V květnu letošního roku v Maďarsku zahájila svou činnost v pořadí již čtvrtá vláda Viktora Orbána, v níž byla nově zřízena také pozice Ministra pro inovace a technologie. Stal se jím László Palkovics, který má být zodpovědný za řízení vědní politiky na centrální úrovni. Hned však vyvolal nelibost v akademické obci, když navrhl zásadní změny ve financování Maďarské akademie věd.

30. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý jako OLAF, zasahuje mimo jiné i v oblasti financování výzkumu a vývoje. V posledních letech zaznamenává řadu případů zneužívání - z podpory výzkumníků se totiž podle OLAFu částečně stává lukrativní byznys pro podvodníky.

26. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Svaz průmyslu a dopravy spolu s Českou podnikatelskou reprezentací v Bruselu (CEBRE) zve na Podnikatelskou misi do Belgie, jejímž tématem bude oblast umělé inteligence, robotika a IT. Mise se bude konat 9. a 10. října 2018.

24. 6. 2018
Akce
Array
(
)

Evropská komise navrhla vyhradit na roky 2021-2027 pro Evropský obranný fond až 13 miliard eur. Jeho úkolem je zvýšit strategickou autonomii Evropské unie, zvýšit schopnost chránit vlastní občany a posílit její pozici jako globálního geopolitického hráče.

22. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Nový rámcový program Horizon Europe stanoví pro podpořené projekty pravidlo volného přístupu k publikacím a údajům. Jak ale pokračuje Evropská unie ve svých aktivitách, které mají vědu "otevřít"? Blíží se spuštění European Open Science Cloudu?

20. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Jak z prostředí byznysu, tak z velkého množství evropských vysokých škol se v posledních dnech ozývají připomínky k návrhu budoucího rámcového programu Horizon Europe. Řada navrhovaných bodů podle nich není proveditelná z důvodu nedostatečného rozpočtu. Navrhují také změny ve struktuře programu.

19. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise pro příští rozpočet Evropské unie na období 2021–2027 navrhla vyčlenit 16 miliard eur na činnosti, které EU pomohou udržet si postavení světového lídra v oblasti kosmických technologií.

17. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Nová studie dopadů Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), zpracovaná Spojeným výzkumným střediskem Evropské komise, analyzuje publikační výsledky vědců podpořených v tomto programu. Z nich například vyplývá, že na zvýšení publikačního výkonu nemá vliv hostující instituce.

15. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise v oficiálním návrhu na příští dlouhodobý rozpočet EU (období 2021–2027) vyčlenila 100 miliard eur na výzkum a inovace. Nový rámcový program má být především stabilním nástupcem Horizontu 2020. Některé změny však přesto zaznamená.

9. 6. 2018

Vědavýzkum.cz