facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Organizace Times Higher Education (THE) zveřejnila výsledky nově sestaveného žebříčku vysokých škol zemí, které společnost FTSE Group označuje jako státy s rozvíjející se ekonomikou. Dominuje mu Čína, část jejích univerzit se ale propadá. Může za změny v Číně ambiciózní Double World-Class Project, který má podporovat excelenci?

11. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Projekt To dá rozum má za cíl navrhnout ucelenou změnu vzdělávání na Slovensku – od školek až po vysoké školy. V současné době probíhá anonymní dotazníkový průzkum mezi slovenskými vysokoškolskými učiteli, vědci a studenty v zahraničí, který má zjistit příčiny toho, proč odcházejí do zahraničí a za jakých okolností by se vrátili, nebo více zapojili do spolupráce se Slovenskem.

10. 5. 2018

To dá rozum

Minulý týden byl představen návrh Evropské komise na rozpočet Evropské unie v letech 2021-2027. Komise chce věnovat více peněz na oblast výzkumu a vývoje (VaV) – další rámcový program, zatím známý jako Horizon Europe, by mohl mít k dispozici 100 miliard eur. Teď je řada na Evropském parlamentu a Radě EU.

7. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Nizozemské asociaci univerzit (VSNU) se daří vyjednávat kontrakty s nakladateli, které zaručují publikování na bázi otevřeného přístupu. Přestože tzv. publish-and-read modelu za nižší ceny se některé větší nakladatelské domy stále brání, VSNU úspěšně dotáhla do konce vyjednávání například se Springer Nature, Wiley nebo Oxford University Press.

5. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

V Bruselu vrcholí jednání o podobě dalšího evropského rámcového programu pro vědu, výzkum a inovace. Z neoficiálních informací zatím vyplývá, že nový program bude odvážnější a ambicióznější než ten předchozí. Rozhodně se taky nebude bát politicky citlivých témat.

1. 5. 2018

Vědavýzkum.cz

Mezinárodní konference The Gender Summit s podtitulem „United in Science and through Science“ se zaměří na problematiku genderu a pohlaví v širokém spektru kontextů. Přestižní událost se bude konat 18. a 19. června 2018 v Londýně.

30. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Dne 5. června 2018 se v Bruselu uskuteční výroční konference Science|Business s názvem Innovative Europe? Time for a new EU innovation strategy. Jejím cílem je diskutovat evropské politiky a programy, které bude třeba implementovat za účelem zajištění dlouhodobé stability a prosperity v Evropě.

28. 4. 2018

Science|Business

Společnost Times Higher Education (THE) zveřejnila žebříček nejlepších vysokých škol THE New Europe 2018 ranking. Hodnotí vysoké školy v zemích, které vstoupily do Evropské unie od roku 2004. Česká republika má v top 10 hned tři zástupce.

26. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Spolkové ministerstvo pro vědu a vzdělání vypisuje soutěž pro mladé výzkumníky v oblasti udržitelného rozvoje - Green Talents 2018. Patronkou ceny je německá spolková ministryně pro vzdělávání a výzkum Anja Karliczek.

22. 4. 2018

Vědavýzkum.cz

Při příležitosti maďarského předsednictví Visegrádské čtyřky organizuje Tempus Public Foundation ve spolupráci s dalšími partnery konferenci s názvem Third Mission of Higher Education and Innovation Networks in The Visegrad Group. Konference se uskuteční 10. května 2018 v Budapešti.

21. 4. 2018

Vědavýzkum.cz