facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise zveřejnila revidovaný dokument "Orientations towards the first Strategic Plan for Horizon Europe", který bude tvořit základ strategického plánu nadcházejícího rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe (2021–2027). K dokumentu se lze vyjádřit do 17. listopadu 2019.

10. 11. 2019

MŠMT

Ve dnech 9. – 11. června 2020 se v Budapešti koná konference o spolupráci vysokých škol a průmyslu University – Industry Interaction Conference. Abstrakty lze podávat do 16. prosince 2019.

8. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Polské ministerstvo vědy a vysokého školství minulý týden zveřejnilo seznam elitních výzkumných univerzit. Na základě doporučení mezinárodního panelu odborníků vybrali do programu Excellence Initiative – Research University (v polštině Inicjatywa Doskonalosci–Uczelnia Badawcza) deset vysokých škol, které budou označeny jako výzkumné. Budou tedy dostávat od státu více peněz na výzkum – minimálně v následujících šesti letech.

7. 11. 2019

Universitas

Od rozhodujícího referenda o odchodu Velké Británie z Evropské unie uběhly už víc než tři roky. Snahy o odchod plné zvratů a politických překvapení zatím ovšem úspěch nepřinesly – a nad výsledkem nejnovějšího prodloužení lhůty do prosince 2019 stále visí otazník. Nejistota neprospívá ani britské vědě.

6. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Žebříček agentury Reuters, který pravidelně srovnává vysoké školy podle inovací, ovládají americké univerzity. Mezi evropskými školami se ve srovnání nejlépe umístila belgická Katholieke Universiteit Leuven. Česká instituce v žebříčku zatím schází.

2. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Na začátku října 2019 byly opět vyhlášeny prestižní ERC Synergy grants. Jak už bývá zvykem, nejvíce oceněných vědců pochází z Německa, Velké Británie nebo Francie. Finanční podporu se však podařilo získat i čtyřem vědcům ze zemí EU13 – konkrétně z Česka, Bulharska, Chorvatska a Maďarska. Ti se však mnohdy potýkají s různými problémy a překážkami, které znesnadňují jejich cestu k úspěchu.

1. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Mezi dlouhou řadou výzev, kterým současný výzkum a vývoj čelí, jako jsou otázka otevřeného publikování, etika spolupráce se soukromými subjekty, hodnocení výzkumného výkonu či způsob financování, se to zdá být téměř neviditelné téma. Na kvalitu výzkumu může mít ale nečekaně velký vliv. Řeč je o pracovních podmínkách administrativních pracovníků.

31. 10. 2019

Vědavýzkum.cz

Nové koncepty v propojování podnikatelské a vědecké sféry včetně přístupů k zakládání společných firem řešili členové TTO Circle na setkání s názvem „Connecting with the entrepreneurial ecosystem“, které se konalo 24. a 25. října v Bruselu.

26. 10. 2019

Akademie věd ČR

Vzrůstající éra digitálního lékařství i pokročilý medicínský výzkum vyžadují bezpečnou infrastrukturu zdravotních informací, díky které se pacienti nebudou muset bát o své soukromí. Nové britské centrum, jež spolufinancují nadace British Heart Foundation (BHF) a Health Data Research UK, bude garantovat bezpečné nakládání s lékařskými daty a umožní tak rozvíjet výzkum závažných srdečních onemocnění.

24. 10. 2019

Vědavýzkum.cz

Nová studie ukazuje, že většina výzkumníků je spokojena se systémem hodnocení grantů prostřednictvím systému peer-review. Z výzkumu, kterého se účastnilo téměř pět tisíc výzkumníků z celého světa, také vyplývá, že hodnotitelům se uznání za jejich práci dostane jen málokdy.

21. 10. 2019

Vědavýzkum.cz