facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise vyhlásila výzvu na členy expertní skupiny - Výkonné rady Evropského cloudu pro otevřenou vědu (EOSC). Jejich úkolem bude navázat spolupráci mezi Komisí a dalšími stranami v otázkách týkajících se implementace EOSC. Žádosti je možné zasílat do 10. října 2018.

17. 9. 2018

TC AV ČR

Corvinus University of Budapest a Ulm University pořádají ve dnech 22. a 23. listopadu 2018 v Budapešti druhý ročník konference Danube Conference for Higher Education Management. Podtitul letošního ročníku zní „In search of excellence in higher education“.

16. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Pro organizaci Eurodoc zastupující doktorandy a mladé výzkumné pracovníky v Evropě je otevřená věda prioritou. Aby se dosáhlo pokroku v této oblasti, musí ale být proces podle jejího předsedy Garetha O’Neilla více a otevřeně podporován na všech úrovních.

15. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Propojený systém evropských výzkumných infrastruktur má být schopný reagovat na velké společenské výzvy. V rámci rakouského předsednictví Rady EU byla v úterý 11. září ve Vídni představena 5. strategická zpráva a aktualizace Cestovní mapy Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

12. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Větší propojení vědecké práce s procesem tvorby politik by společnosti pomohlo. To si alespoň myslí podstatná část odborníků. Je třeba naučit vědce lépe komunikovat s tvůrci politik a také pro ně tuto práci zatraktivnit. Zapojit by se měli i mladí vědci.

9. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC), Evropská komise a 11 národních organizací financujících vědu v Evropské unii udělaly významný krok, který podporuje cíl otevření vědy do roku 2020. Národní agentury Spojeného království, Francie či Nizozemska se zavázaly, že u jimi financovaných projektů budou od 1. ledna 2020 požadovat okamžitý otevřený přístup.

7. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Z analyzovaných 175 tisíc článků publikovaných v predátorských časopisech pocházelo několik stovek studií od akademiků z nejprestižnějších vysokoškolských institucí jako je Harvard, Yale nebo Stanford. I díky nim může mít jedna z organizací využívajících predátorské praktiky roční příjmy ve výši 4 milionů amerických dolarů.

31. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Schválení dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie zatím není na obzoru. Objevují se přitom názory, podle kterých může mít brexit pro tamní vědu horší důsledky, než se původně předpokládalo. Co by to znamenalo pro vědu evropskou? A je opravdu důvod k obavám?

30. 8. 2018
Ze zahraničí
Array
(
)

Vědci ve Spojených státech byli v průzkumu dotazováni na situaci ve federálních vědeckých agenturách. Zpráva z výzkumu obsahuje silné pojmy jako úbytek zaměstnanců, politické vměšování či cenzura. Je známo, že pro Donalda Trumpa nejsou zájmy vědy těmi nejdůležitějšími. Jak to oblast výzkumu a vývoje v USA ve skutečnosti ovlivňuje?

24. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Síť vysokých škol zvaná Universitas 21 (U21) sponzoruje vydání již sedmého žebříčku, který každoročně hodnotí 50 nejlepších vysokoškolských systémů na světě. Mezi ně patří i ten český, který se letos umístil na 27. místě. I přes zhoršení pozice je Česká republika stále před dalšími státy Visegrádské skupiny, Itálií nebo Slovinskem.

21. 8. 2018

Vědavýzkum.cz