facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Výsledky posledního žebříčku U-Multirank 2019 naznačují, že vysoké školy s vysokým podílem zahraničních studentů a akademického personálu dosahují lepších výsledků z hlediska vědeckého výkonu, transferu znalostí i výuky. České výsledky se v této oblasti postupně zlepšují.

22. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Přesně před padesáti lety, 20. července 1969, přistálo Apollo 11 na Měsíci a s ním i první člověk. V následujících letech povrchu měsíce dosáhlo ještě pět dalších letů mise Apollo, ten poslední v roce 1972. Vrátí se člověk na Měsíc v misi plánované na rok 2024, tedy po více než půl století? A kdo patří mezi naděje současného měsíčního výzkumu?

20. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Po dvou loňských skandálech týkajících se šikany a sexuálního obtěžování na jednom z ústavů německé Společnosti Maxe Plancka se její vedení rozhodlo provést rozsáhlý průzkum zaměřený na pracovní kulturu organizace. Jde tak o další prestižní vědeckou instituci, která se snaží řešit šikanu na pracovišti.

18. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Nová forma spolupráce vzniká pod hlavičkou „Central European Science Partnership“ (CEUS). Grantové agentury Rakouska, Polska, Slovinska a Česka uzavřely partnerství na podporu spolupráce v regionu prostřednictvím společného financování a hodnocení přeshraničních výzkumných projektů základního výzkumu.

15. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Nedávno vyšel další z žebříčků vysokých škol. Jeho autoři z Center for Science and Technology Studies na Leiden University se však nesnaží o sestavení univerzálního pořadí, namísto toho nabízejí možnost sestavit si žebříček podle různých indikátorů. Českých vysokých škol se ve srovnání objevilo hned sedm.

13. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Angličtina je dnes ve většině vědeckých oborů neoddiskutovatelná lingua franca. To s sebou přináší řadu pozitivních i negativních důsledků. Proti anglikanizaci univerzitního prostředí se nyní rozhodli bojovat někteří akademici například na univerzitách v Nizozemí.

10. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise zahájila dvě veřejné konzultace. První se týká Strategického plánu k příštímu rámcovému programu Horizon Europe, druhá se vztahuje ke zjednodušení pravidel státní (veřejné) podpory.

8. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Letošní ročník prestižní soutěže EU Contest for Young Scientists (EUCYS) proběhne ve dnech 13. – 18. září 2019 v bulharské Sofii. Soutěže se účastní studenti ve věku 14 – 21 let z Evropy i mimoevropských zemí.

7. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

Kanadská vláda zvažuje rozšířit mezinárodní spolupráci ve vědě. Vládní agentura podporující společenskovědní a humanitní výzkum nedávno oznámila plány na další spolupráci s Velkou Británií, řeší se i návrh z Bruselu týkající se připojení Kanady k evropskému výzkumnému programu Horizon Europe, který startuje v roce 2021.

5. 7. 2019

Vědavýzkum.cz

V polovině června vyšel aktuální žebříček Nature Index 2019, který hodnotí výkonnost institucí v oblasti přírodních věd. Česká republika jako celek zůstává na 26. místě, čeští zástupci v TOP 500, Akademie věd ČR a Univerzita Karlova, si ale mírně pohoršili.

4. 7. 2019

Vědavýzkum.cz