facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Vědci z menších a méně rozvinutých států Evropské unie spolupracují ve větším měřítku se zahraničními kolegy. Naopak nejvýznamnější státy v oblasti výzkumu a vývoje mnohem více využívají domácí spolupráce. Slovinsko a Česká republika se tomuto trendu mírně vymykají.

18. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Novému žebříčku Academic Ranking of World Universities (ARWU) společnosti ShanghaiRanking Consultancy tradičně dominují univerzity ze Spojených států. Ty obsadily 16 z prvních 20 míst. Do žebříčku zaměřeného především na kvalitu výzkumu se letos dostalo i 7 českých vysokých škol – o 3 více než vloni. Nepočítaje „nováčky“, z českých institucí si polepšila také Masarykova Univerzita.

16. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Cílem veřejné konzultace o činnosti Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví je shromáždit názory veřejnosti na to, zda Úřad za dobu svého působení usnadnil a podpořil činnost vnitrostátních orgánů, soukromého sektoru a orgánů EU v boji proti porušování práv duševního vlastnictví.

11. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Duševní zdraví studentů a výzkumníků je stále častějším předmětem diskuzí o pracovním prostředí ve vědě a výzkumu. A to z dobrého důvodu – podle průzkumů se totiž ukazuje, že prostředí vědy má na duševní zdraví vážné dopady. Jedním z problémů, který situaci ještě zhoršuje, je i stigmatizace těchto problémů.

8. 8. 2018

Vědavýzkum.cz

Predátorské publikování je často probíraným a bolestivým neduhem současné vědy. Autoři nové studie si ale položili závažnou otázku – jak lze takové predátorské časopisy definovat? Odhalit odborný časopis, který provozuje podvodné publikování, je totiž mnohdy obtížné. Nová studie se snaží popsat základní charakteristiky predátorských časopisů.

31. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Již přes čtyři tisíce nejvýznamnějších vědeckých osobností v Evropě podepsalo petici na podporu zvýšení finančních prostředků v novém evropském rámcovém programu Horizon Europe. Signátaři žádají navýšení z naplánovaných 100 na 160 miliard eur.

30. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise minulý týden obnovila iniciativu „Cesta ke špičkovému výzkumu“. Nadále tak bude podporovat rozvoj inteligentních specializací v evropských regionech, které jsou pod průměrným inovačním výkonem. Nově by se měla iniciativa zaměřit na přípravu implementace nových možností financování z programu Horizont Europa.

25. 7. 2018

Evropská komise

Tento týden vyšel nový žebříček Global Ranking of Academic Subjects 2018 (GRAS), který srovnává vysoké školy po celém světě podle kvality vyučovaných oborů. V celkem 54 kategoriích letos soutěžilo více než 4000 univerzit. Z českých vysokých škol nejvíce bodovaly Univerzita Karlova a Masarykova Univerzita.

20. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 30. a 31. října 2018 proběhne ve Vídni v rámci rakouského předsednictví v Radě EU konference Industrial Technologies 2018 s podtitulem Innovative industries for smart growth. Zájemci se mohou do pátku 20. července 2018 hlásit jako dobrovolníci na výpomoc s organizací konference.

17. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Organizace přírodních i sociálních vědců budou spolupracovat. Chtějí získat větší vliv - a to především v oblasti politického rozhodování. Je jich dohromady 180 a vytvořily největší nevládní vědeckou asociaci International Science Council.

16. 7. 2018

Vědavýzkum.cz