facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Ministerstvo pro vědu a technologie Čínské lidové republiky pořádá v Pekingu ve dnech 27. – 29. listopadu 2017 již sedmý ročník největšího mezinárodního setkání k transferu technologií China ITTC 2017.

28. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Po pozitivních vyhlídkách, kdy se Středoevropské univerzitě (CEU) díky memorandu o porozumění s newyorkskou Bard College podařilo naplnit podmínky nového maďarského zákona o vysokých školách, přichází od maďarské vlády další obstrukce.

19. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Pět významných německých vědců na protest rezignovalo z pozic editorů v prestižních vědeckých časopisech vydávaných nakladatelstvím Elsevier. Jde tak o další krok ve vleklém sporu mezi vydavatelstvím a skupinou sdružující německé výzkumné instituce.

17. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Stovky tisíc nebo dokonce miliony vědeckých článků zmizí z ResearchGate, největší sociální sítě pro vědce a akademiky. To alespoň požaduje skupina vlivných vydavatelů, kteří protestují proti porušování autorských práv na sociální síti.

14. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Evropská rada pro inovace (EIC) podpoří ve své pilotní fázi víc než tisíc projektů částkou ve výši 2,7 miliard eur. Tyto projekty mají přivést k životu radikální inovace či mimořádně objevný nápad.

11. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Po dlouhých měsících nejistoty se rýsuje nová dohoda, která by umožnila setrvat Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti. Představitelům CEU se podařilo uzavřít memorandum s Bard College v New Yorku, čímž by mohla naplnit podmínky setrvání v zemi.

10. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Byly předány letošní Nobelovy ceny, nejprestižnější ocenění ve světě vědy. Ve třech oceňovaných vědeckých oborech zvítězil objev řídících principů cirkadiánních rytmů, možnost měření gravitačních vln a kryoelektronová mikroskopie. Každoroční cenu provází ale také kontroverze.

9. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Dne 2. 10. 2017 udělil Institut Karolinska letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství trojici vědců, kterým se povedlo objasnit mechanismus cirkadiánního rytmu. Jejich objev vysvětluje, jakým způsobem v organismech funguje mechanismus biologických hodin.

3. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Nakladatelství Elsevier 25. 9. 2017 publikovalo vyjádření k principům otevřeného přístupu k vědeckým článkům. Jaká je vize druhého největší hráče v tomto odvětví? Z vyjádření se zdá být zřejmé, že přechod na zlatý přístup rozhodně nebude levný.

1. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Brexit ohrožuje britské univerzity nejenom ztrátou finančních zdrojů z EU. Je tu také nemalé riziko odlivu zahraničních pracovníků a studentů z britských škol, což může výrazně poškodit prestižní postavení britských univerzit, z nichž některé patří mezi nejlepší na světě.

29. 9. 2017

Vědavýzkum.cz