facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise minulý týden obnovila iniciativu „Cesta ke špičkovému výzkumu“. Nadále tak bude podporovat rozvoj inteligentních specializací v evropských regionech, které jsou pod průměrným inovačním výkonem. Nově by se měla iniciativa zaměřit na přípravu implementace nových možností financování z programu Horizont Europa.

25. 7. 2018

Evropská komise

Tento týden vyšel nový žebříček Global Ranking of Academic Subjects 2018 (GRAS), který srovnává vysoké školy po celém světě podle kvality vyučovaných oborů. V celkem 54 kategoriích letos soutěžilo více než 4000 univerzit. Z českých vysokých škol nejvíce bodovaly Univerzita Karlova a Masarykova Univerzita.

20. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 30. a 31. října 2018 proběhne ve Vídni v rámci rakouského předsednictví v Radě EU konference Industrial Technologies 2018 s podtitulem Innovative industries for smart growth. Zájemci se mohou do pátku 20. července 2018 hlásit jako dobrovolníci na výpomoc s organizací konference.

17. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Organizace přírodních i sociálních vědců budou spolupracovat. Chtějí získat větší vliv - a to především v oblasti politického rozhodování. Je jich dohromady 180 a vytvořily největší nevládní vědeckou asociaci International Science Council.

16. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Půlročního předsednictví Evropské unie se v červenci letošního roku ujalo Rakousko. V oblasti vědy, výzkumu a inovací se chce soustředit zejména na vyjednávání rámcového programu Horizon Europe, který počítá s částkou 100 miliard eur na období 2021–2027. Dalšími cíli rakouského předsednictví je přijetí závěrů k Evropskému výzkumnému prostoru (ERA) a podpora klíčových aspektů politiky výzkumu.

15. 7. 2018

Akademie věd ČR

Výkonná agentura Evropské rady pro výzkum hledá vhodné kandidáty na pozice vyslaných národních expertů. Výzva určená zaměstnancům národních poskytovatelů, grantových agentur, ministerstev či vysokých škol byla prodloužena do 6. srpna 2018.

14. 7. 2018

ERA

V Maďarsku pokračuje vyjednávání o budoucnosti místní akademie věd. Ta se potom, co nová vláda Viktora Orbána zřídila pozici Ministra pro inovace a technologie, stala obětí plánovaných přesunů v rozpočtu. Nyní bude Maďarská akademie věd na žádost ministra László Palkovicse navrhovat alternativní řešení situace.

10. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Ve výročním hodnocení výzkumu a technologického vývoje Evropské unie byla Evropská komise pozitivní. Úspěšnost v programu Horizont 2020 do konce roku 2017 dosáhla výše asi 12 %. Většinu prostředků získaly členské státy. Pozitivní vývoj zaznamenala i genderová vyváženost nebo otevřený přístup k výsledkům bádání.

8. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Proces přechodu k otevřenému publikování v Evropské unii pokračuje. Dalším krokem je spuštění tzv. Open Science Monitor – platformy, která má monitorovat vývoj v otevřeném publikování. Společnost Elsevier nemá pověst příznivce otevřeného přístupu, paradoxně ale právě ona bude subdodavatelem v novém projektu.

5. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská Rada pro doktorandy a mladé výzkumné pracovníky (Eurodoc), která v Evropě zastupuje více než 1 milion doktorandů a mladých výzkumných pracovníků, napsala otevřený dopis Evropskému parlamentu ohledně Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Směrnice, o které bude parlament hlasovat již 5. července, může podle ní omezit právo na svobodu informací i přístup k datům a publikacím.

4. 7. 2018

Vědavýzkum.cz