facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Nová publikace OECD Science, Technology and Innovation Outlook 2018 hodnotí klíčové trendy v jednotlivých členských zemích. Oblast vědy, technologií a inovací čelí výzvám, jako jsou zpomalení produktivity v souvislosti s rychle stárnoucí populací, dopady změny klimatu a nutnost zmírnit ji a přizpůsobit se jí i globalizace a rostoucí úloha rozvíjejících se ekonomik.

5. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Poslední dva ze série oborových žebříčků vysokých škol od společnosti Times Higher Education (THE) jsou na světě. Mezi nejlepší školy v oborech spojených s technikou či technologiemi a informatikou se na rozdíl od minulého roku dostala řada českých zástupců. V čele žebříčků zaznamenaly pokles americké instituce. University of Oxford se naopak posunula na příčku nejvyšší.

3. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

V Polsku byla schválena nová reforma zákona o výzkumu a vysokoškolském vzdělávání. Polské vysoké školy se budou těšit větší autonomii a budou rozděleny dle zaměření i kvality. Změní se také systém financování výzkumu na vysokých školách. Pozornost navíc vzbudila nejen samotná reforma, ale i způsob její tvorby.

1. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Kteří vědci patří ve svém oboru mezi absolutní světovou špičku? To uvádí aktuální žebříček autorů, jejichž vědecká práce patří mezi jedno procento nejcitovanějších. Je tedy ostře sledovaná a má značný dopad. S některou z českých výzkumných institucí lze spojit hned dvanáct jmen.

29. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Rozsah mezinárodní spolupráce díky rámcovým programům Evropské unie stoupá. Mezi členy unie jsou nejvýznamnějšími partnery pro spolupráci Německo, Francie a Itálie. Rozdíl v četnosti mezinárodní spolupráce mezi EU-13 a EU-15 je ale obrovský. Míra vzájemné spolupráce mezi těmito skupinami států se výrazně nezvyšuje.

28. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Dohoda o odstoupení Velké Británie z Evropské unie je hotová. Její podoba se ale velké části britských poslanců nelíbí. Premiérka Mayová je pod velkým tlakem a získat podporu sněmovny pro ni bude velmi těžký úkol. Co by dohoda znamenala pro oblast výzkumu a vývoje? A proč je některými vědci kritizována?

21. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise vyzvala veřejnost k účasti na průzkumu spokojenosti s portálem CORDIS a jeho službami. Snaží se tak vylepšit jeho funkčnost a využití. Portál funguje jako sdílená platforma a nástroj pro příjemce grantů a umožňuje jim šířit informace o realizovaných projektech a komunikovat mezi sebou.

20. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Podle nedávno vydané zprávy o občanské vědě je problematické hlavně špatné monitorování účastníků těchto projektů. Občanská věda může být ale velice prospěšná. Co vlastně občanská věda znamená a proč odborníci ve zprávě doporučují klást důraz na zapojení co možná nejširšího spektra obyvatel?

17. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Volby do Kongresu Spojených států amerických jsou často spojovány s hodnocením politiky současného amerického prezidenta. V oblasti vědy, které Donald Trump příliš nefandí, vyvolaly volby v polovině jeho volebního období větší zájem než obvykle. Řadě vědců totiž došla trpělivost a ucházeli se o možnost aktivně se zapojit do politiky. Lze očekávat nějaké zásadní změny?

13. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Společnost Times Higher Education (THE) zveřejnila další ze série oborových žebříčků. Na řadu se dostaly obory z oblasti medicíny, vědy o živé přírodě (life sciences), fyzikální vědy a psychologie. Z českých univerzit se ve všech případech umístila nejlépe Univerzita Karlova. Nejvíce zástupců mají Češi ve fyzikálních vědách.

9. 11. 2018

Vědavýzkum.cz