facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Podle žebříčku listu U.S. News je nejlepší světovou univerzitou Harvard University, následovaná na druhém místě Massachusetts Institute of Technology. Na třetím místě se umístila Stanford University. Z České republiky se do žebříčku probojovalo osm vysokých škol.

2. 11. 2017

Vědavýzkum.cz

Evropská komise ohlásila plán investic do výzkumu a vývoje na roky 2018 až 2020. Jedná se o částku téměř 30 miliard eur, které by měly podpořit výzkum především v oblasti nízkouhlíkových technologií, bezpečnosti a migrace.

31. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Zatímco české vysoké školy v letošním roce intenzivně řeší financování ze strany státu, kolegům na Slovensku se už v minulém roce podařilo přesvědčit politiky, že vysokému školství je třeba peníze přidat. Letos tak od státu dostanou na vzdělávání, vědu a sociální podporu studentů částku 481,8 milionu eur (asi 12,5 miliardy korun), což je o 19,8 milionu eur víc než v roce 2016.

29. 10. 2017

Universitas

Ministerstvo pro vědu a technologie Čínské lidové republiky pořádá v Pekingu ve dnech 27. – 29. listopadu 2017 již sedmý ročník největšího mezinárodního setkání k transferu technologií China ITTC 2017.

28. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Po pozitivních vyhlídkách, kdy se Středoevropské univerzitě (CEU) díky memorandu o porozumění s newyorkskou Bard College podařilo naplnit podmínky nového maďarského zákona o vysokých školách, přichází od maďarské vlády další obstrukce.

19. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Pět významných německých vědců na protest rezignovalo z pozic editorů v prestižních vědeckých časopisech vydávaných nakladatelstvím Elsevier. Jde tak o další krok ve vleklém sporu mezi vydavatelstvím a skupinou sdružující německé výzkumné instituce.

17. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Stovky tisíc nebo dokonce miliony vědeckých článků zmizí z ResearchGate, největší sociální sítě pro vědce a akademiky. To alespoň požaduje skupina vlivných vydavatelů, kteří protestují proti porušování autorských práv na sociální síti.

14. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Evropská rada pro inovace (EIC) podpoří ve své pilotní fázi víc než tisíc projektů částkou ve výši 2,7 miliard eur. Tyto projekty mají přivést k životu radikální inovace či mimořádně objevný nápad.

11. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Po dlouhých měsících nejistoty se rýsuje nová dohoda, která by umožnila setrvat Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti. Představitelům CEU se podařilo uzavřít memorandum s Bard College v New Yorku, čímž by mohla naplnit podmínky setrvání v zemi.

10. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Byly předány letošní Nobelovy ceny, nejprestižnější ocenění ve světě vědy. Ve třech oceňovaných vědeckých oborech zvítězil objev řídících principů cirkadiánních rytmů, možnost měření gravitačních vln a kryoelektronová mikroskopie. Každoroční cenu provází ale také kontroverze.

9. 10. 2017

Vědavýzkum.cz