facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Dne 2. 10. 2017 udělil Institut Karolinska letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství trojici vědců, kterým se povedlo objasnit mechanismus cirkadiánního rytmu. Jejich objev vysvětluje, jakým způsobem v organismech funguje mechanismus biologických hodin.

3. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Nakladatelství Elsevier 25. 9. 2017 publikovalo vyjádření k principům otevřeného přístupu k vědeckým článkům. Jaká je vize druhého největší hráče v tomto odvětví? Z vyjádření se zdá být zřejmé, že přechod na zlatý přístup rozhodně nebude levný.

1. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Brexit ohrožuje britské univerzity nejenom ztrátou finančních zdrojů z EU. Je tu také nemalé riziko odlivu zahraničních pracovníků a studentů z britských škol, což může výrazně poškodit prestižní postavení britských univerzit, z nichž některé patří mezi nejlepší na světě.

29. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

V posledních letech napříč žebříčky stoupají asijské univerzity stále výš. V čem se ale zlepšují a jaké faktory stojí za jejich úspěchem? A proč naopak klesají tradičně silné regiony jako je Francie nebo Spojené státy? Portál Times Higher Education zveřejnil analýzu výsledků posledního žebříčku.

25. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

Během listopadu a prosince 2017 se v Haagu uskuteční série workshopů, které se zaměří na základní témata duševního vlastnictví. Kurz je určen pro začínající manažery a poradce v oblasti duševního vlastnictví či budoucí patentové zástupce.

24. 9. 2017

FORUM

Evropská asociace univerzit (EUA) vybízí k participaci na otevřeném průzkumu možností zjednodušení programu Horizont 2020. Dotazník se zabývá především organizační a finanční stránkou grantů, výzva proto směřuje k vědcům, koordinačním a finančním pracovníkům univerzit.

16. 9. 2017

Evropská asociace univerzit

Portál Times Higher Education vydal srovnání světových vysokých škol podle uměleckých a humanitních oborů. První místo po sedmé v řadě získala Stanford University, v žebříčku se umístily také dvě české vysoké školy.

13. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) zveřejnila výsledky nové studie, která ukázala, že 73 % projektů, které financovala, přinesly průlomové nebo významné vědecké výsledky. Studie tak potvrzuje, že se ERC daří podporovat potenciálně velmi přínosné projekty, které jsou zároveň ale vysoce rizikové.

12. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

V Evropské unii probíhají spory o škrty v rozpočtu na vědu, výzkum a inovace. V důsledku brexitu by měl být snížen až o půl miliardy eur. Navrhované škrty ostře kritizuje Carlos Moedas, evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace.

10. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

Britská vláda zveřejnila poziční dokument o budoucích vztazích mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií v oblasti vědy a výzkumu. Z dokumentu vyplývá, že Británie chce s EU nadále pokračovat v blízké spolupráci.

8. 9. 2017

Vědavýzkum.cz