facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Podle nedávno vydané zprávy o občanské vědě je problematické hlavně špatné monitorování účastníků těchto projektů. Občanská věda může být ale velice prospěšná. Co vlastně občanská věda znamená a proč odborníci ve zprávě doporučují klást důraz na zapojení co možná nejširšího spektra obyvatel?

17. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Volby do Kongresu Spojených států amerických jsou často spojovány s hodnocením politiky současného amerického prezidenta. V oblasti vědy, které Donald Trump příliš nefandí, vyvolaly volby v polovině jeho volebního období větší zájem než obvykle. Řadě vědců totiž došla trpělivost a ucházeli se o možnost aktivně se zapojit do politiky. Lze očekávat nějaké zásadní změny?

13. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Společnost Times Higher Education (THE) zveřejnila další ze série oborových žebříčků. Na řadu se dostaly obory z oblasti medicíny, vědy o živé přírodě (life sciences), fyzikální vědy a psychologie. Z českých univerzit se ve všech případech umístila nejlépe Univerzita Karlova. Nejvíce zástupců mají Češi ve fyzikálních vědách.

9. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Počet organizací, které se rozhodly následovat principy takzvaného Plánu S, roste. Ke koalici podporující otevřené publikování se nyní přidali dva z největších soukromých investorů do této oblasti – Wellcome Trust a Nadace Billa a Melindy Gatesových.

6. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Počet i míra vědeckých prací, u kterých byly zjištěny zásadní problémy a musely tak být staženy, roste. V posledních letech ale pomaleji. Největší míru stažených vědeckých publikací má ze zemí Evropské unie s náskokem Rumunsko. Počet stažených čínských článků ale násobně převyšuje všechny. V zemích EU-13 je plagiátorství dvakrát častějším důvodem ke stažení práce než v EU-15.

5. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Společnost Times Higher Education (THE) postupně zveřejňuje žebříčky hodnocení vysokých škol podle jednotlivých oborů. Aktuálně se zaměřila na oblast umění a humanitních věd. I v nich si dlouhodobě drží prvenství americká Stanford University. Česko má v žebříčku dva zástupce, Univerzita Karlova se letos dostala do první třetiny.

1. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Mezinárodní organizace pro výzkumné informace euroCRIS pořádá ve dnech 26. – 28. 11. 2018 ve Varšavě členské setkání, určené mimo jiné vysokým školám a výzkumným organizacím, které řeší problematiku zpracování výzkumných informací.

31. 10. 2018

euroCRIS

Středoevropská univerzita (CEU), doposud sídlící v Maďarsku, bude nejspíš muset přesunout většinu svých studijních programů do Vídně. Oficiální prohlášení se očekává v následujících týdnech. Rozhovory s vládou Viktora Orbána totiž podle rektora CEU Michaela Ignatieffa ztroskotaly.

29. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Dopis pro Theresu May a Jeana-Clauda Junckera, který podepsalo 29 nobelistů a 6 držitelů prestižní Fieldsovy medaile, upozorňuje na nutnost dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Podle nich je nezbytné, aby se obě strany dohodly na co nejužší spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje.

26. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Společnost Times Higher Education postupně zveřejňuje žebříčky hodnocení vysokých škol podle jednotlivých oborů. V prvních čtyřech se zaměřila na obchodní a ekonomické obory, pedagogiku, právo a sociální vědy. Nejvíce českých škol se umístilo v žebříčku zaměřeném na obchod a ekonomii. Univerzita Karlova dosáhla také solidního umístění v sociálních vědách. Právnickým a pedagogickým oborům celosvětově vládne Stanford University.

23. 10. 2018

Vědavýzkum.cz