facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Světové ekonomické fórum vydalo zprávu o konkurenceschopnosti za rok 2018, v níž Česká republika obsadila celkově 29. místo. V rámci hodnocení výzkumu a vývoje (VaV), se Česko dostalo na 24. pozici - mezi zeměmi EU je podle zprávy 12. nejlepší. Lídrem v oblasti VaV je Japonsko, Spojené státy americké jsou až třetí.

22. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Rumunský europoslanec Dan Nica prosazuje přístup „Europe First“. Nejenom z jeho úst zaznívá kritika přílišné otevřenosti připravovaného programu na podporu vědy Horizon Europe. Problematická je pro některé především podpora čínských vědců. Bez otevřenosti ale podle jejich názorové opozice Evropa nebude dostatečně konkurenceschopná.

18. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Velká Británie má na vědecké spolupráci s Českou republikou mimořádný zájem - ať už dojde či nedojde k dohodě o jejím odchodu z Evropské unie. Potvrdili to zástupci předních britských institucí na včerejším setkání s představiteli české vědecké obce, které se konalo na půdě Britského velvyslanectví v Praze.

17. 10. 2018

Podle řady odborníků již systém, podle kterého jsou udělovány nejprestižnější vědecká ocenění na světě, Nobelovy ceny, nereflektuje realitu a zkresluje pohled na vědeckou práci. Na novém objevu má většinou významný podíl množství vědců, výběr jen několika se tak stává nespravedlivým.

12. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Týmy předních českých a izraelských vědců budou spolupracovat na několika výzkumných projektech v oblasti vývoje nových léčiv s potenciálem budoucího využití jeho výsledků zejména při léčbě rakoviny. Toto jsou hlavní závěry nedávného setkání mezi českou delegací Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, vedené jejím ředitelem Zdeňkem Hostomským a zástupcem ředitele pro strategický rozvoj Martinem Fuskem, a vedoucími výzkumných skupin z prestižního Weizmannova institutu věd v izraelském městě Rechovot.

10. 10. 2018

Delana Mikolášová

Rektoři 7 významných středoevropských univerzit odmítají návrh na geografické rozdělení prostředků rámcového programu Horizon Europe. Navrhovaný systém měl pomoci v překonání „inovační propasti“ mezi východní a západní částí Evropské unie. Rektoři ale chtějí, aby kritériem pro rozdělování prostředků zůstala excelence.

9. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise spustila nový portál, který obsahuje přehledy grantů a příležitostí ucházet se o veřejné zakázky. Nový portál nahradí současný účastnický portál (Participant Portal) a stane se jediným místem pro vyhledávání a správu evropských grantů a smluv o veřejných zakázkách pro všechny centrálně koordinované programy.

6. 10. 2018

TC AV ČR

Byly uděleny letošní vědecké Nobelovy ceny. Nejvyšší ocenění si ve čtyřech oborech rozdělilo celkem deset laureátů. Oceněny byly pokroky v imunologické léčbě některých nádorových onemocnění, manipulace předměty pomocí laserových paprsků, vývoj v oblasti řízené evoluce enzymů i výzkum na poli udržitelného růstu globální ekonomiky.

4. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Mezi lety 2015 a 2017 se Česká republika zařadila mezi 6 zemí, které si nejvýrazněji polepšily v žebříčku Nature Index. Ten sleduje vysoce kvalitní publikace ve vybraných časopisech. Na výsledku se výrazně podílela Akademie věd ČR, která se za rok 2017 umístila mezi vládními institucemi z celého světa na 19. místě.

3. 10. 2018

Vědavýzkum.cz

Rozvinuté země a velké technologické firmy vlastní drtivou většinu patentů v oblasti umělé inteligence. Té se využívá čím dál více, a to nejen v průmyslové výrobě. Rychlý vývoj v této oblasti ale může znamenat hrozbu pro méně rozvinuté státy, menší firmy, v krajním případě i pro některé demokratické principy.

30. 9. 2018

Vědavýzkum.cz