
Ze zahraničí
zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe
Podle posledních výsledků SME Instrumentu Evropská unie nově podpoří 129 inovativních podniků z 25 zemí. Finanční podporu tentokrát nezískal žádný český projekt.
Vědavýzkum.cz
Evropská komise zveřejnila zprávu skupiny na vysoké úrovni o maximalizaci dopadu evropských programů zaměřených na výzkum, vývoj a inovace. Obsahuje několik odvážných doporučení.
Vědavýzkum.cz
Společnost, která vydává známý Šanghajský žebříček, na konci června zveřejnila nové srovnání vysokých škol podle kvality oborů. České školy se zde umístily poměrně dobře.
Vědavýzkum.cz
Pět měsíců poté, co byl uzavřen známý Beallův seznam predátorských časopisů a vydavatelů, se objevil nový seznam nedůvěryhodných titulů. Přístup k němu je ale placený.
Vědavýzkum.cz
Společné výzkumné středisko Evropské komise (JRC) nabízí vědcům přístup do svých laboratoří a výzkumných zařízení. Už nyní je možné podat některé přihlášky.
Vědavýzkum.cz
Evropská komise zveřejnila srovnávací analýzu inovačního výkonu členských zemí EU. Vyplývá z ní, že si Evropa od roku 2010 polepšila o dvě procenta. Na úrovni jednotlivých zemí se ale výsledky značně liší.
Vědavýzkum.cz
Liga evropských výzkumných univerzit (LERU), která sdružuje 23 předních výzkumných univerzit, zveřejnila své doporučení k 9. evropskému rámcovému programu pro výzkum a inovace. Prezentace tohoto doporučení se zúčastnil i Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy.
Vědavýzkum.cz
Pilotní ročníky ERC Synergy grantů 2012 a 2013 byly úspěšné, proto bude v roce 2017 otevřena výzva k podávání nových projektů. Očekává se, že oznámena bude 19. července 2017, uzávěrka by pak měla být přibližně do 14. listopadu 2017.
Vědavýzkum.cz
Trend v současném rámcovém programu Horizont 2020 se mnohem více zaměřuje na uplatnění výsledků výzkumu v průmyslové výrobě. Klíčovou roli má sehrát právě spolupráce soukromého a veřejného sektoru, jehož analýzu poskytuje nejnovější text z časopisu Echo.
Vědavýzkum.cz
Evropská unie na začátku června vyhlásila první výzkumnou soutěž s nabídkou grantů na vojenské vybavení zahrnující například drony. Do roku 2020 byla na tento program každoročně vyčleněna suma 1,5 miliard eur, po roce 2020 se tato suma může až zpětinásobit.
Vědavýzkum.cz