instagramfacebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
instagramfacebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Ve dnech 27. a 29. dubna 2020 se v norském hlavním městě Oslu uskuteční 26. ročník konference EARMA s názvem Evoluce nebo revoluce řízení a správy výzkumu.

8. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Slovensko se již delší dobu potýká v oblasti výzkumu a vývoje s řadou problémů. Místní akademici se nyní spojili a chtějí vyvinout tlak na vládu – podle nich je potřebná celková změna národního systému výzkumu a vysokoškolského vzdělávání.

7. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Aliance EU-LIFE, nadace Wellcome a organizace EuroScience vyzývají k podpisu petice za zachování intenzivní spolupráce mezi Velkou Británii a EU v oblasti výzkumu a vývoje. Cílem petice je do konce roku 2020 získat 50 000 podpisů.

6. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Brexit se dotýká celé řady oblastí, průmyslová práva nevyjímaje. Spojené království opustilo 31. 1. 2020 Evropskou unii, ale do 31. 12. 2020 potrvá tzv. přechodné období, kdy Spojené království čekají dlouhá jednání o budoucích vztazích. Jak přesně Brexit zasáhne do oblasti průmyslové ochrany?

6. 2. 2020

PatentEnter

Minulý týden Evropská komise oznámila jména 16 odborníků, kteří zasednou v expertní skupině Ekonomických a sociálních dopadů výzkumu a inovací. Cílem skupiny má být nezávislé poradenství v oblasti evropských politik výzkumu, vývoje a inovací.

5. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Jaké univerzity lákají nejvíc mezinárodních výzkumníků, učitelů a studentů? Nový žebříček společnosti Times Higher Education nabízí přehled světových univerzit, které se vyznačují nejvyšším stupněm internacionalizace.

2. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Miliardář, filantrop a zakladatel Středoevropské univerzity (CEU) se rozhodl darovat miliardu dolarů nově vznikající síti univerzit Open Society University Network. Kromě toho věnuje dalších 750 milionů dolarů na pomoc Středoevropské univerzitě, která byla nucena se po neshodách s maďarskou vládou přesunout do Vídně.

31. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Minulý týden představila chorvatská ministryně pro vědu a vzdělávání Blaženka Divjak priority chorvatského předsednictví v Radě EU v oblasti výzkumu a kosmické politiky. Jednou ze strategických oblastí je také odliv mozků ze zemí střední a východní Evropy.

28. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Britským parlamentem prošla dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Dosavadní signály ovšem zatím pokračování nadstandardní spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací mezi EU a Velkou Británií nenaznačují. Obavy mezi britskými vědci panují zejména o prostředky z ERC.

25. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Již po osmé zveřejnila agentura Bloomberg žebříček šedesáti nejvíce inovativních ekonomik světa. V jeho čele vystřídalo Německo po šesti letech Jižní Koreu. Česko si mírně polepšilo a umístilo se na 24. příčce.

22. 1. 2020

Vědavýzkum.cz