facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Za posledních 20 let byl zaznamenán rapidní nárůst počtu doktorandů napříč celou Evropou. Ne všichni zůstanou na akademické půdě, proto se v dnešní době klade důraz zejména na tzv. přenositelné dovednosti, které lze uplatnit v různých sektorech, nejen v tom výzkumném.

10. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Letošním vítězem mezinárodní soutěže Dream Chemistry Award se stal Dr. Eric Daniel Glowacki z Univerzity v Linköpingu ve Švédsku. Vědecká komise při udělování ceny vyzdvihla jeho projekt zabývající se katalyzátory pro výrobu čisté energie z peroxidu vodíku.

9. 12. 2018

ÚOCHB

Kam až sahají hranice vědy? Čínský vědec Che Ťien-kchuej, který má na svědomí kontroverzní experiment, rozpoutal vášnivou debatu na toto téma. Z geneticky upraveného embrya se totiž nedávno narodila dvojčata a vědecký svět je pobouřen. Etické problémy spojené s úpravou genů se neobjevují poprvé.

8. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Nová publikace OECD Science, Technology and Innovation Outlook 2018 hodnotí klíčové trendy v jednotlivých členských zemích. Oblast vědy, technologií a inovací čelí výzvám, jako jsou zpomalení produktivity v souvislosti s rychle stárnoucí populací, dopady změny klimatu a nutnost zmírnit ji a přizpůsobit se jí i globalizace a rostoucí úloha rozvíjejících se ekonomik.

5. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Poslední dva ze série oborových žebříčků vysokých škol od společnosti Times Higher Education (THE) jsou na světě. Mezi nejlepší školy v oborech spojených s technikou či technologiemi a informatikou se na rozdíl od minulého roku dostala řada českých zástupců. V čele žebříčků zaznamenaly pokles americké instituce. University of Oxford se naopak posunula na příčku nejvyšší.

3. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

V Polsku byla schválena nová reforma zákona o výzkumu a vysokoškolském vzdělávání. Polské vysoké školy se budou těšit větší autonomii a budou rozděleny dle zaměření i kvality. Změní se také systém financování výzkumu na vysokých školách. Pozornost navíc vzbudila nejen samotná reforma, ale i způsob její tvorby.

1. 12. 2018

Vědavýzkum.cz

Kteří vědci patří ve svém oboru mezi absolutní světovou špičku? To uvádí aktuální žebříček autorů, jejichž vědecká práce patří mezi jedno procento nejcitovanějších. Je tedy ostře sledovaná a má značný dopad. S některou z českých výzkumných institucí lze spojit hned dvanáct jmen.

29. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Rozsah mezinárodní spolupráce díky rámcovým programům Evropské unie stoupá. Mezi členy unie jsou nejvýznamnějšími partnery pro spolupráci Německo, Francie a Itálie. Rozdíl v četnosti mezinárodní spolupráce mezi EU-13 a EU-15 je ale obrovský. Míra vzájemné spolupráce mezi těmito skupinami států se výrazně nezvyšuje.

28. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Dohoda o odstoupení Velké Británie z Evropské unie je hotová. Její podoba se ale velké části britských poslanců nelíbí. Premiérka Mayová je pod velkým tlakem a získat podporu sněmovny pro ni bude velmi těžký úkol. Co by dohoda znamenala pro oblast výzkumu a vývoje? A proč je některými vědci kritizována?

21. 11. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská komise vyzvala veřejnost k účasti na průzkumu spokojenosti s portálem CORDIS a jeho službami. Snaží se tak vylepšit jeho funkčnost a využití. Portál funguje jako sdílená platforma a nástroj pro příjemce grantů a umožňuje jim šířit informace o realizovaných projektech a komunikovat mezi sebou.

20. 11. 2018

Vědavýzkum.cz