facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Společnost Times Higher Education vyhlásila výsledky nového žebříčku University Impact Ranking 2019, který se zaměřuje na cíle udržitelného rozvoje, jak je definuje Organizace spojených národů. Mezi českými školami se nejlépe umístily Česká zemědělská univerzita v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci.

8. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Během pěti let fungování rámcového programu Evropské unie Horizont 2020 se do jeho projektů zapojilo na 4 700 účastníků ze 124 nečlenských zemí z celého světa a čerpali z něj více než 3 miliardy eur. Jaký je význam mezinárodní podpory ve VaV a které země s unijními státy spolupracují nejvíce?

6. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Přední evropská technická univerzita ETH Zürich se rozhodla změnit podobu doktorského studia. V důsledku kauzy šikany a nadměrného tlaku na doktorandy na oddělení astronomie zároveň univerzita ohlásila, že profesoři by měli být vybaveni také dobrými manažerskými schopnostmi. Připravuje pro ně vzdělávací kurz.

4. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) oznámila dne 28. 3. 2019 výsledky ERC Advanced grants. Podpořeno bylo celkem 222 projektů částkou 540 miliónů EUR. Největší počet grantů putoval již tradičně do Velké Británie, Česká republika ve výzvě neuspěla.

2. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise zveřejnila vizualizovaná data o výsledcích výzkumných projektů financovaných ze sedmého rámcového programu a programu Horizont 2020. Interaktivní aplikace obsahuje základní informace o duševním vlastnictví a publikacích, které jsou přímými výsledky podpořených projektů.

31. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Skandál s falešnými výsledky výzkumu vyjde prestižní americkou Duke University na více než 100 milionů dolarů. Bioložka, kterou škola zaměstnávala, si měla vymýšlet výsledky svých výzkumů. Z důkazů přitom vyplývá, že univerzita o jejích praktikách věděla.

29. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Podle autorů publikace The Role of Universities in Regional Innovation Ecosystems hrají vysoké školy klíčovou roli v utváření takzvaných regionálních inovačních ekosystémů. Způsoby interakce mezi školami, firmami, státní správou a veřejnými organizacemi se proměňují a spolu s tím i pojetí celého inovačního procesu, v němž však univerzity nadále představují významného hráče.

27. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Orgány Evropské unie dosáhly částečné politické dohody o novém rámcovém programu na podporu výzkumu Horizon Europe. Tu nyní musí ještě formálně schválit Evropský parlament a Rada EU. Finální podoba rozpočtu nového programu bude známá nejdříve na konci roku 2019.

25. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Plánovaný program Evropské unie v oblasti digitální infrastruktury s navrhovaným rozpočtem 9,2 miliardy EUR je o krok blíže k realizaci - ministři schválili dohodu s Evropským parlamentem týkající se jeho hlavních částí. Rada EU dosáhla s vyjednavači Parlamentu společného cíle na jednání 13. března 2019. Dohodli se na obsahu sedmiletého programu Digital Europe, jehož start je naplánován na rok 2021.

23. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Ačkoliv v některých vybraných oborech patří české vysoké školy ke světové špičce, v průměru v oborových žebříčcích spíše stagnují, nebo dokonce klesají. Vyplývá to alespoň z nejnovějšího srovnání společnosti Quacquarelli Symonds.

22. 3. 2019

Vědavýzkum.cz