facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Tři asociace sdružující především mladé evropské vědce vydaly společné prohlášení, které reaguje na takzvaný Plán S. Plán S, který má zaručit otevřený přístup k publikování do roku 2020, podepsaly organizace financující výzkum v 11 zemích. Vědci plán podporují a předkládají svých 10 doporučení.

29. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA) a Collegium Carolinum při Univerzitě Ludvíka Maxmiliána v Mnichově Vás zvou na 3. Česko-bavorské vysokoškolské fórum pro vědecké pracovníky, pedagogy a management vysokých škol z celé ČR a Bavorska, které proběhne ve dnech 28. – 30. 11. 2018 v Mnichově.

29. 9. 2018

MŠMT

Ve středu 26. září 2018 zveřejnil portál Times Higher Education (THE) žebříček nejlepších světových univerzit. Na prvním místě se již potřetí umístila University of Oxford. Česko má tento rok mezi 1250 nejlepšími univerzitami světa čtrnáct zástupců.

26. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Italský vědec Giulio Superti-Furga získal několik grantů Evropské výzkumné rady (ERC) a v roce 2017 se stal i členem vědecké rady ERC. Podle něj mezi výzkumníky koluje o nejprestižnějších evropských vědeckých grantech řada mýtů. Nedávno proto publikoval text, v němž některé z nich vyvrací a dodává, že není třeba se podání žádosti o ERC grant obávat.

25. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Vědecký článek za 5 dní – takto aktivních dokázalo být na 9000 vědců. Jejich jméno se objevilo mezi autory v databázi Scopus více než 72x za jediný rok. Může za to politika odměn za publikaci, známé „publish or perish“ nebo nepropracovaný a rigidní systém uznávání autorství?

21. 9. 2018
Ze zahraničí
Array
(
)

Evropská komise vyhlásila výzvu na členy expertní skupiny - Výkonné rady Evropského cloudu pro otevřenou vědu (EOSC). Jejich úkolem bude navázat spolupráci mezi Komisí a dalšími stranami v otázkách týkajících se implementace EOSC. Žádosti je možné zasílat do 10. října 2018.

17. 9. 2018

TC AV ČR

Corvinus University of Budapest a Ulm University pořádají ve dnech 22. a 23. listopadu 2018 v Budapešti druhý ročník konference Danube Conference for Higher Education Management. Podtitul letošního ročníku zní „In search of excellence in higher education“.

16. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Pro organizaci Eurodoc zastupující doktorandy a mladé výzkumné pracovníky v Evropě je otevřená věda prioritou. Aby se dosáhlo pokroku v této oblasti, musí ale být proces podle jejího předsedy Garetha O’Neilla více a otevřeně podporován na všech úrovních.

15. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Propojený systém evropských výzkumných infrastruktur má být schopný reagovat na velké společenské výzvy. V rámci rakouského předsednictví Rady EU byla v úterý 11. září ve Vídni představena 5. strategická zpráva a aktualizace Cestovní mapy Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

12. 9. 2018

Vědavýzkum.cz

Větší propojení vědecké práce s procesem tvorby politik by společnosti pomohlo. To si alespoň myslí podstatná část odborníků. Je třeba naučit vědce lépe komunikovat s tvůrci politik a také pro ně tuto práci zatraktivnit. Zapojit by se měli i mladí vědci.

9. 9. 2018

Vědavýzkum.cz