facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská výzkumná rada (ERC) oznámila dne 28. 3. 2019 výsledky ERC Advanced grants. Podpořeno bylo celkem 222 projektů částkou 540 miliónů EUR. Největší počet grantů putoval již tradičně do Velké Británie, Česká republika ve výzvě neuspěla.

2. 4. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise zveřejnila vizualizovaná data o výsledcích výzkumných projektů financovaných ze sedmého rámcového programu a programu Horizont 2020. Interaktivní aplikace obsahuje základní informace o duševním vlastnictví a publikacích, které jsou přímými výsledky podpořených projektů.

31. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Skandál s falešnými výsledky výzkumu vyjde prestižní americkou Duke University na více než 100 milionů dolarů. Bioložka, kterou škola zaměstnávala, si měla vymýšlet výsledky svých výzkumů. Z důkazů přitom vyplývá, že univerzita o jejích praktikách věděla.

29. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Podle autorů publikace The Role of Universities in Regional Innovation Ecosystems hrají vysoké školy klíčovou roli v utváření takzvaných regionálních inovačních ekosystémů. Způsoby interakce mezi školami, firmami, státní správou a veřejnými organizacemi se proměňují a spolu s tím i pojetí celého inovačního procesu, v němž však univerzity nadále představují významného hráče.

27. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Orgány Evropské unie dosáhly částečné politické dohody o novém rámcovém programu na podporu výzkumu Horizon Europe. Tu nyní musí ještě formálně schválit Evropský parlament a Rada EU. Finální podoba rozpočtu nového programu bude známá nejdříve na konci roku 2019.

25. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Plánovaný program Evropské unie v oblasti digitální infrastruktury s navrhovaným rozpočtem 9,2 miliardy EUR je o krok blíže k realizaci - ministři schválili dohodu s Evropským parlamentem týkající se jeho hlavních částí. Rada EU dosáhla s vyjednavači Parlamentu společného cíle na jednání 13. března 2019. Dohodli se na obsahu sedmiletého programu Digital Europe, jehož start je naplánován na rok 2021.

23. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Ačkoliv v některých vybraných oborech patří české vysoké školy ke světové špičce, v průměru v oborových žebříčcích spíše stagnují, nebo dokonce klesají. Vyplývá to alespoň z nejnovějšího srovnání společnosti Quacquarelli Symonds.

22. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská komise se rozhodla navýšit podporu Evropské inovační radě (EIC) až do výše dvou miliard eur. EIC, která od roku 2018 funguje v prozatímní, pilotní fázi, nyní vyhlásila výzvu ve svém programu Pathfinder pro start-upy a malé a střední firmy. Výzva v investičním programu Accelator se očekává letos v létě.

20. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) obdrží v novém rámcovém programu 17 % veškerých prostředků na evropský výzkum. V minulém roce podpořila celkem 963 projektů. Výzkumníci z Česka jich zatím získali 6, udává pravidelná výroční zpráva za rok 2018.

19. 3. 2019

Vědavýzkum.cz

Plán S, který byl oznámen minulý rok, je iniciativou skupiny především evropských institucí známých pod názvem cOAlition S, která má zajistit otevřené vědecké publikování. S blížícím se spuštěním plánu se zrychluje i úsilí získat co nejvíce zemí, které by ho podporovaly. V jeho popředí stojí již především evropští lídři. Vyplatí se však vstup do této iniciativy takovým státům, jako je například Zambie?

17. 3. 2019

Vědavýzkum.cz