facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Proces přechodu k otevřenému publikování v Evropské unii pokračuje. Dalším krokem je spuštění tzv. Open Science Monitor – platformy, která má monitorovat vývoj v otevřeném publikování. Společnost Elsevier nemá pověst příznivce otevřeného přístupu, paradoxně ale právě ona bude subdodavatelem v novém projektu.

5. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropská Rada pro doktorandy a mladé výzkumné pracovníky (Eurodoc), která v Evropě zastupuje více než 1 milion doktorandů a mladých výzkumných pracovníků, napsala otevřený dopis Evropskému parlamentu ohledně Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Směrnice, o které bude parlament hlasovat již 5. července, může podle ní omezit právo na svobodu informací i přístup k datům a publikacím.

4. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. zve všechny zástupkyně a zástupce příjemců dotace z výzvy č. 28 Rozvoj kapacit pro výzkum a vývoj a zájemců o výzvu č. 54 Rozvoj kapacit pro výzkum a vývoj II na workshop a výroční zasedání evropské sítě mentoringových programů ve vědě eument-net, které proběhne 22. 8. 2018 v Dublinu.

4. 7. 2018

MŠMT

Novým předsedou Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) byl 28. června 2018 zvolen Jan Hrušák z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Funkce se ujme od ledna 2019. Stane se již sedmým předsedou ESFRI, prvním z tzv. nových členských států Evropské unie.

1. 7. 2018

Vědavýzkum.cz

V květnu letošního roku v Maďarsku zahájila svou činnost v pořadí již čtvrtá vláda Viktora Orbána, v níž byla nově zřízena také pozice Ministra pro inovace a technologie. Stal se jím László Palkovics, který má být zodpovědný za řízení vědní politiky na centrální úrovni. Hned však vyvolal nelibost v akademické obci, když navrhl zásadní změny ve financování Maďarské akademie věd.

30. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý jako OLAF, zasahuje mimo jiné i v oblasti financování výzkumu a vývoje. V posledních letech zaznamenává řadu případů zneužívání - z podpory výzkumníků se totiž podle OLAFu částečně stává lukrativní byznys pro podvodníky.

26. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Svaz průmyslu a dopravy spolu s Českou podnikatelskou reprezentací v Bruselu (CEBRE) zve na Podnikatelskou misi do Belgie, jejímž tématem bude oblast umělé inteligence, robotika a IT. Mise se bude konat 9. a 10. října 2018.

24. 6. 2018
Akce
Array
(
)

Evropská komise navrhla vyhradit na roky 2021-2027 pro Evropský obranný fond až 13 miliard eur. Jeho úkolem je zvýšit strategickou autonomii Evropské unie, zvýšit schopnost chránit vlastní občany a posílit její pozici jako globálního geopolitického hráče.

22. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Nový rámcový program Horizon Europe stanoví pro podpořené projekty pravidlo volného přístupu k publikacím a údajům. Jak ale pokračuje Evropská unie ve svých aktivitách, které mají vědu "otevřít"? Blíží se spuštění European Open Science Cloudu?

20. 6. 2018

Vědavýzkum.cz

Jak z prostředí byznysu, tak z velkého množství evropských vysokých škol se v posledních dnech ozývají připomínky k návrhu budoucího rámcového programu Horizon Europe. Řada navrhovaných bodů podle nich není proveditelná z důvodu nedostatečného rozpočtu. Navrhují také změny ve struktuře programu.

19. 6. 2018

Vědavýzkum.cz