Vážené čtenářky, vážení čtenáři, obracím se na vás osobně jako šéfredaktorka portálu VědaVýzkum.cz, abych vám představila proměnu webu a vizuální identity portálu VědaVýzkum.cz, kterou žijeme posledních několik měsíců a nyní ji s radostí a hrdostí, ale zároveň i pokorou (a samozřejmě i jistými obavami) můžeme představit i vám.
Jsem si vědoma toho, že každou změnu část lidí vítá a část lidí odmítá. I ve mně se mnohdy perou protichůdné pocity, když mi někdo nějaký systém aktualizuje a já si musím zvykat na novou verzi. Někdy pak i nadávám: „Kdo zase tohle vymyslel? Komu tím prospějete? Proč mám najednou hranatá tlačítka zaoblená a zaoblená tlačítka neviditelná, dokud na ně nenajedu šipkou?“
Zároveň však, kdo jiný by měl respektovat moderní trendy či je dokonce určovat, než web, který píše o vědě, výzkumu a inovacích?
Co nás k proměně vedlo? Web vznikl v roce 2016 díky prozíravému zakladateli Aleši Vlkovi. Od té doby však uteklo již mnoho let a jak náš redakční systém, tak podoba webu v počítačovém i mobilním rozhraní přestala splňovat některé technické i uživatelské požadavky.
Proto jsme se pustili nejen do aktualizace, která by sama o sobě přinesla změny, ale rovnou i do modernizace vzhledu webových stránek a loga. Logo nyní nezobrazuje celou dvoušroubovici DNA, kterou si lidé spojují s přírodními vědami, ale pouze výseč z této dvoušroubovice. Tato výseč může být interpretována mnohoznačněji: lze v ní vidět například i měrky, které symbolizují přesnost, či knihy, symbolizující humanitní vědy a vzdělanost obecně, a samozřejmě také písmena VV, která značí iniciály portálu VědaVýzkum.cz. Portál VědaVýzkum.cz píše nejen o přírodních vědách, ale o vědě a výzkumu i v dalších vědních oblastech, a o vědní politice, která se dotýká všech.
Rozhodli jsme se také pro snížení počtu rubrik, aby došlo pro nás i pro vás ke zjednodušení a lepší orientaci. Témata jako duševní vlastnictví či transfer technologií, o kterých jsme psali, neopouštíme. Nově je však naleznete v rubrice Inovace a transfer, neboť tyto otázky jsou spojené nádoby. Zprávy z domova a zahraničí jsme sloučili, neboť věda má mezinárodní přesah a mnohdy nelze říct, jestli je něco zpráva z domova či zahraničí.
Podobně došlo k propojení dalších souvisejících rubrik.
Novou rubrikou je rubrika Věda, kde naleznete texty, které by se daly označit jako popularizační, ale budou zde i zprávy o úspěších našich vědců, které obsahují informace o podstatě jejich výzkumu.
Další novou rubrikou je rubrika Analýzy, kde naleznete texty, kterým se někdy říká „long read“, tedy hlubší čtení. Nepůjde jen o analýzy plné dat a grafů, jaké pro vás píše například Technologické centrum Praha, ale i o naše přehledové texty, které vám přinášíme zpravidla v úterý.
Na domovskou stránku jsme přidali fotky – rádi bychom, aby web přilákal i nové generace čtenářů, pro které je vizuální stránka možná důležitější než pro generace starší. Tradice, která se nepřizpůsobuje i mladým generacím, dříve či později zaniká. A web VědaVýzkum.cz už má poměrně dlouhou tradici, která by zaniknout rozhodně neměla. Nechceme tuto tradici ničit, naopak ji chceme dále rozvíjet. A chceme pomocí fotografií také ukázat, že věda je krásná.
S novým webem jsme aktualizovali i zpravodaj. Možná, že první číslo ještě nebude dokonalé. Možná se i stane, že odejde se zpožděním a ne v úterý brzy ráno, jak jste zvyklí. Potřebovali jsme totiž přenést informace na nový server, z něhož budeme „naostro“ odesílat zpravodaj poprvé.
Dovolte mi vás poprosit o shovívavost, kdyby nebylo vše od začátku tak ideální, jak bychom rádi. Udělali jsme pro to vše, ale zpravidla se při takových změnách nikdy nelze vyhnout počátečním nesnázím.
Závěrem mi dovolte vám poděkovat. Vám, našim věrným čtenářům, ale také vám, našim věrným partnerům a inzerentům, bez kterých by web neexistoval a nebyl přístupný všem čtenářům. A v neposlední řadě děkuji celé redakci a spolupracovníkům: Martině Kurfirstové, Heleně Machové, Alžbětě Změlíkové, Tereze Mašínové, Janu Michalovi, Vendule Lužné, Kamilovi Krčovi a dalším. Děkuji také všem našim předchůdcům, na které navazujeme a bez nichž by portál nebyl, především bývalým šéfredaktorům Janu Tesárkovi, Sabině Ali a Jiřímu Stanzelovi a Alešovi Vlkovi.
Kdybyste nám chtěli k novému webu sdělit svou zpětnou vazbu nebo nahlásit nějaké nedostatky, napište nám na adresu redakce@vedavyzkum.cz.
Vladislava Vojtíšková
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz