Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Numisma honoris Societatis scientiarum Bohemicae
Numisma honoris Societatis scientiarum Bohemicae

Učená společnost České republiky na svém XXXI. valném shromáždění 19. května 2025 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným SŠ a VŠ studentům.

Medaili za zásluhy o rozvoj vědy obdrželi matematik Pavel Drábek, francouzský politolog a sociolog Gilles Kepel, astronom Jan Palouš, biochemik Vladimír Pliška a lékař Zdeněk Zadák.

Cenu Učené společnosti v kategorii vědecký pracovník získala historička Daniela Tinková. V kategorii mladší vědecký pracovník byli oceněni imunolog Štěpán Coufal a matematik Michal Hrbek.

Cenu Jiřiny Michlové studentům doktorských studijních programů převzali fyzik Jan Hrabovský a nádorová bioložka Laura Ondrišová.

Společnou cenu Učené společnosti a Nadace Experinetia Via Chimica pro vysokoškolské studenty za originální práci v oboru chemie získala Ekaterina Frantsuzova z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Cenu Učené společnosti České republiky pro vysokoškolské studenty získali Martin Čmel a Erik Mendroš.

Cenu Učené společnosti České republiky pro pedagogy obdržely učitelka biologie, chemie a německého jazyka na Gymnáziu Třeboň Štěpánka Otepková a učitelka dějepisu na Základní fakultní škole profesora Otokara Chlupa v Praze Petra Rajtrová.

Učená společnost dále ocenila středoškolské studenty za jejich mimořádné odborné práce.

Medailonky oceněných

Pavel Drábek, Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, se řadí mezi přední matematiky v oblasti nelineární funkcionální analýzy. Je mimo jiné autorem mezinárodně uznávaných učebnic a vědeckých monografií.

Gilles Kepel (Francie), Institut d’Etudes Politiques de Paris, je francouzský politolog, sociolog a arabista s českými kořeny, který se specializuje na současný arabský svět včetně radikálního islámu. Svými publikacemi pomáhá osvětlit zdroje současných bolestných konfliktů na Blízkém východě i nebezpečí, která představují pro západní civilizaci i celosvětové uspořádání.

Jan Palouš, Astronomický ústav AV ČR, je uznávaným odborníkem na fyziku galaxií, tvorbu hvězd a vznik a vývoj hvězdokup. Vychoval řadu mladých vědeckých pracovníků, kteří se po jeho vzoru zabývají s nemalými úspěchy na mezinárodním poli kinematikou a dynamikou galaxií a tvorbou hvězd.

Vladimír Pliška, ETH v Curychu, je doyen české i švýcarské chemie proteinových hormonů, zejména hormonů neurohypofýzy. V centru jeho pozornosti byly biochemické procesy, které se podílejí na kontrole tkáňových hladin neurohypofyzárních hormonů.

Zdeněk Zadák, Ústav klinické biochemie a diagnostiky FN a LF UK Hradec Králové, patří mezi zakladatelské postavy oboru metabolismus a výživa v naší zemi. Od počátku své nemocniční praxe se zaměřoval na problematiku metabolismu a výživy zejména těžce a kriticky nemocných. V osmdesátých letech definoval kritéria pro podvýživu v nemocnici a významně se podílel na způsobech, jak s ní bojovat.

Daniela Tinková, Ústav českých dějin Filozofické fakulty UK, je jednou z nejproduktivnějších českých historiček (nejen) své generace. Je autorkou několika desítek studií a několika dalších kolektivních publikací, vyniká však především jako autorka samostatných monografií. Zásadní měrou přispěla k poznání a v mnoha případech i reinterpretaci českého a evropského osvícenství 18. století.

Štěpán Coufal, Mikrobiologický ústav AV ČR, se ve svém výzkumu zaměřuje na problematiku patogenetických mechanismů nekrotizující enterokolitidy, vážné střevní choroby nedonošených novorozenců. Ve spolupráci s pediatry dosáhl výrazných výsledků především v oblasti diferenciální diagnostiky těchto život ohrožujících stavů i v oblasti účasti střevních mikroorganismů (mikrobiomu) při vzniku nekrotizující enterokolitidy. 

Michal Hrbek, Matematický ústav AV ČR, je mimořádně nadaný mladý matematik s několika pronikavými výsledky v oboru homologické a komutativní algebry a teorie reprezentací. Jeho práce byly v roce 2020 oceněny Cenou Otto Wichterleho AV ČR a v roce 2024 Cenou České matematické společnosti pro mladé vědce.

Jan Hrabovský, postdoktorand New Mexico State University, zkoumá nové metody analýzy dopovaných materiálů, které tak přispívají k lepší kontrole jejich distribuce a spektrálních vlastností, což je zásadní pro optimalizaci výkonu optických zařízení. Lepší porozumění luminiscenčním procesům a optimalizaci spektrálních parametrů pak umožňuje návrh nových generací fotonických zařízení s lepšími spektrálními charakteristikami a studium fotoluminiscenčních vlastností materiálů dopovaných ionty vzácných zemin.

Laura Ondrišová, CEITEC MUNI, se zabývá chováním a léčbou tzv. chronické lymfocytární leukemie (CLL). Ve své práci popsala negenetický mechanismus, kterým leukemické buňky při zablokování dráhy B buněčného receptoru nastartují alternativní signální dráhu a pokračují v nekontrolovaném růstu a dělení.

Ekaterina Frantsuzova, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, se ve své práci zaměřila na unikátní sloučeniny, tzv. prunolaktony, izolované z houby Phomopsis prunorum, které příznivě působí na vznik cév, a mohou tak účinně bojovat s řadou vážných nemocí 21. století.

Martin Čmel, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, za práci Ultrarychlá generace anizotropní populace elektronů ve vodivostním pásu polovodičů.

Erik Mendroš, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, za práci Bivariate Simplicial Depth: Explicit Expression Computation, and Applications.

Cena Učené společnosti pro středoškolské studenty

  • Anna Černá, Klvaňovo gymnázium a střední zdravotnická škola Kyjov
  • Pavel Forman, I. soukromé jazykové gymnázium, Hradec Králové
  • Eliška Kleinová, Střední průmyslová škola stavební, Opava
  • Kolektiv Simon Klinga, Gymnázium Bystrc, Boris Brovkin, Gymnázium Bystrc, Richard Nikel Gymnázium Blansko, Anna Krebsová, Gymnázium Plzeň
  • Veronika Kristová, Gymnázium a SOŠ Mikulov
  • Mikuláš Ladin, Gymnázium nad Štolou, Praha
  • Otakar Pojmon, SPŠCH Pardubice
  • Petr Ivan, Arcibiskupské gymnázium v Kroměříži
  • Sebastian Matoušek, Gymnázium Matyáše Lercha, Brno
  • Jakub Očenáš, Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl
  • David Rouzek, SPŠCH a gymnázium Brno
  • Šimon Špilar, Gymnázium, Pardubice
  • Evelína Voleská, Gymnázium Česká Třebová

 

Zdroj: Učená společnost ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Učená společnost ČR
Kategorie: Granty a dotace