Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Konsorcium 18 partnerů z Česka, Litvy a Ukrajiny zahájilo ambiciózní projekt LASER-PRO, jehož cílem je proměnit evropský high-tech průmysl prostřednictvím pokročilých laserových technologií. „Není to jen další evropský projekt. Je to strategická iniciativa, která formuje budoucnost laserových technologií v Evropě, je to odpověď na evropskou urgentní ekonomickou situaci,“ říká vedoucí dolnobřežanského centra HiLASE Tomáš Mocek a dodává: „Vědecké publikace na změnu společnosti nestačí.“

Projekt LASER-PRO, který účastníci označují za iniciativu, odstartoval velkým setkáním v Dolních Břežanech ve dnech 3. a 4. března 2025. Členové konsorcia spolu s dalšími zainteresovanými stranami diskutovali o vizi a struktuře projektu a jeho plánech. „Samotný projekt bude trvat 4,5 roku a pro celé konsorcium přinese 6 milionů eur, největším příjemcem peněz je centrum HiLASE. Nechceme však, aby iniciativa za 4,5 roku skončila, chceme vyvolat opravdovou změnu,“ říká Tomáš Mocek, vedoucí Centra HiLASE a koordinátor projektu. 

Projekt byl financován z výzvy Excellence Hubs priority Widening, uspěl v náročné soutěži 205 projektů, z nichž jich bylo podpořeno 11 a projekt LASER-PRO je jediným projektem, do kterého jsou zapojeni Češi. „Úspěšnost byla pětiprocentní, to je srovnatelné s nejnáročnějšími výzvami, v nichž soutěží země z celé Evropy, jako jsou granty ERC. Konkurence byla obrovská,“ říká Tomáš Mocek a dodává: „V podobně náročných výzvách, jako je třeba výzva Teaming, jsme uspěli již v minulosti. Daří se nám přesvědčit hodnotitele, že je důležité investovat do technologických oblastí v České republice.“

Veřejnou část setkání otevřel Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, jehož je Centrum HiLASE součástí. Na setkání vystoupily i různé politické osobnosti včetně hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové, dále promluvili náměstkyně Marka Ženíška Jana Havlíková nebo viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, pozdrav vyřídil také náměstek ministra průmyslu Petr Očko, velvyslanec Litevské republiky Rolandas Kačinskas a další.

Všichni řečníci se shodli na tom, že projekt je důležitý, protože může posílit spolupráci mezi výzkumnými institucemi a průmyslem, což podle Radka Špicara velmi potřebujeme. „Jsme stále dodavatelskou ekonomikou a toho se musíme zbavit. Právě spolupráce podniků a výzkumných institucí nám pomůže to překonat,“ říká Špicar, který zároveň patří mezi spoluzakladatele iniciativy Druhá ekonomická transformace.

Řečníci také zdůraznili důležitost projektu vzhledem k situaci v Ukrajině. „Je skvělé, že jsou do projektu zapojeny pobaltské státy a Ukrajina. Ukrajina je Evropa a brání naše hodnoty, stojíme za ní,“ dodal Špicar.

Litevský velvyslanec Rolandas Kačinskas vypíchnul fakt, že ačkoli je Litva nevelká země, tak „když přijde na lasery, jsme světovou velmocí.“ Toto tvrzení pak podložil čísly Gediminas Raciukaitis z litevského výzkumného ústavu FTMC (Centra pro fyzikální vědy a technologie), který zároveň zastává pozici prezidenta Litevské laserové asociace. Ukázal, že lasery přináší zemi tržby ve výši 254 milionů eur, 89 % laserů je exportováno. Lasery přitáhly do země investice ve výši 16,5 milionů eur (investice do laserů představují 9 % investic do výzkumu a vývoje v Litvě), v oboru pracuje 2050 zaměstnanců, působí v něm 5 výzkumných center a univerzit a 60 firem, přičemž velká část z nich jsou spin-offy výzkumných institucí. Jen samotné centrum FTMC založilo od roku 2010 již 28 spin-offů, které se věnují různým aplikacím a vývoji laserů. Jsou to firmy jako Akoneer, Gardis Instruments či Optola. „Cíleně podporujeme v zakládání spin-offů už doktorandy. Každý doktorand by si měl zkusit během svého studia založit firmu,“ říká Raciukaitis a Tomáš Mocek, ředitel centra HiLASE se přidává: „Je to i naším cílem. Pár spin-offů jsme již založili, ale chceme jich více.“ Spin-offy podle Mocka mohou přinést instituci nejen zisk, ale také následnou spolupráci na smluvním výzkumu.

Laserpro zahajeni

Využití laserů od medicíny přes polovodiče po zbrojní průmysl 

Laser je optický zdroj elektromagnetického záření, tedy světla emitovaného v koherentním, monochromatickém paprsku. Slovo laser pochází z anglického akronymu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation". Principy laseru popsal již Albert Einstein, první laser ale vznikl až v 60. letech. V té době byl sestaven i první laser v Litvě a v Československu, na Českém vysokém učení technickém, řekla na zahájení projektu Helena Jelínková z ČVUT. Lasery mají široké využití: používají se v medicíně (např. oftalmologii či dermatologii), v průmyslu (k řezání, vrtání apod.), ve vesmíru, ve vojenství a v mnoha dalších oblastech. 

S průmyslem už nyní spolupracuje i centrum HiLASE. V současné chvíli provádí smluvní výzkum i pro velké světové hráče jako je např. zbrojařská firma Lockheed Martin. Do projektu LASER-PRO je zase zapojena firma Cardam, ve které má třetinový podíl firma Česká zbrojovka. Mocek však zdůrazňuje, že výzkum v tomto projektu nebude sloužit technologiím dvojího užití (technologie dvojího užití jsou ty, které mají jak civilní, tak vojenské aplikace, pozn. red.), neboť je financován z programu Horizont Evropa, který takový výzkum nepodporuje. „Jinak ale výzkum technologií dvojího užití financovaný z jiných zdrojů provádíme, jak ukazují i naše dva kontrakty s firmou Lockheed Martin“

Na zahájení projektu nevystoupil nikdo z firmy Cardam či dalších zapojených firem, ale promluvili průmysloví partneři, kteří s centrem HiLASE spolupracují na dalších projektech: Kryštof Polák z firmy Crytur, Michal Lorenc z firmy ONSEMI a Tomáš Těthal z firmy IQS Group.

„Všechny tyto firmy jsou velcí hráči: ONSEMI je světová špička ve výrobě polovodičůi, Crytur je globální jednička v laserových krystalech a dnes už má dnes přes 400 zaměstnanců a stále nabírá, firma IQS má sice v uvozovkách jen 60 zaměstnanců, ale na české poměry je to naprostá špička, dělá například holografické prvky na bankovky a další bezpečnostní prvky, věnuje se také 3D nanotisku a materiálům s vnitřní mikro a nano strukturou,“ říká Tomáš Mocek.

Projekt umožní kaskádové financování, pro firmy bude otevírat vlastní výzvy. Velká část peněz z projektu jde na aktivity, které mají umožnit transfer technologií, tedy spolupráci vědecké a průmyslové sféry. „Peníze z projektu LASER-PRO nejsou příliš určeny na samotnou vědeckou práci, projekt má spíš vytvořit prostředí, které umožní získávat na vědecké aktivity další, synergické projekty. Před pár dny jsme například získali projekt Alexa z firmou Crytur, což je projekt na vývoj alexandritového laseru. Napjatě také čekáme na výsledky dalšího projektu, který bychom chtěli s firmou Crytur řešit, a to je vývoj Ho-YAG tenkodiskových laserů, který bude sloužit optické komunikaci, a jeho vývoj by mohla podpořit Evropská vesmírná agentura ESA,“ vysvětluje Mocek.  

Shrnutí projektu LASER-PRO

Klíčové oblasti výzkumu a inovací

Projekt LASER-PRO (Excellent Laser Technologies for the Sustainable Prosperity of Europe), vedený Centrem HiLASE (Česká republika) a FTMC (Litva) se soustředí na několik klíčových oblastí, kde laserové technologie přinesou zásadní proměnu průmyslových procesů:

  • Udržitelná výroba – Zefektivnění zpracování materiálů a snížení odpadu díky využití ultrakrátkých laserových pulzů.
  • Polovodičové technologie – Vývoj pokročilých laserových aplikací pro výrobu a integraci čipů v souladu s EU Chips Act.
  • Biomedicínské technologie – Laserové aplikace pro zdravotnické přístroje, implantáty a mikrofluidní systémy.
  • Digitální a 3D tisk – Zlepšení konstrukce a výkonu laserových systémů s využitím moderních digitálních nástrojů a 3D tisku.

Projekt LASER-PRO se zaměří na regionální a národní průmyslové potřeby. Vytvoří inovační strategii zahrnující pilotní projekty a nové vzdělávací programy pro budoucí výzkumníky, inženýry a podnikatele. Podpoří také startupy, spin-offy a malé a střední firmy ve využívání laserových technologií ke zvýšení konkurenceschopnosti na trhu.

Dává za cíl přetvořit evropské průmyslové prostředí:

  • Podporou ekologičtější a efektivnější výroby;
  • Usnadněním přenosu znalostí do malých a středních firem a startupů;
  • Posílením pozice Evropy jako globálního lídra v oblasti fotoniky a laserových technologií.

Zahrnuje tyto partnery:

  • Autor článku: ano
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz