Akademický ekonom zabývající se výzkumem v oblasti ekonomie trhu práce a vzdělávání. Učí v doktorském programu na CERGE-EI. Kromě výzkumné a pedagogické činnosti působil jako expert či poradce v rámci projektů EU, Mezinárodního měnového fondu, OECD, Světové banky a dalších institucí. Působí v České společnosti ekonomické, publikuje články v novinách a časopisech a komentuje témata související s trhem práce, školstvím, vzděláváním, vědou a výzkumem.
Daniel Münich

Loňské (2024) kolo celonárodního hodnocení výzkumných organizací za období 2018–2022 (zvané Hodnocení 2023) v Modulech 1 a 2 skončilo až před pár týdny zveřejněním výsledků tzv. škálování, tedy výsledků tzv. tripartitních jednání. Hodnocení v Modulech 3 až 5 proběhlo naposledy v roce 2020, ale výsledky jsem nenašel. Další kolo probíhá letos.
- Základní údaje
- Daniel Münich
V nedávném rozhovoru Zdeněk Strakoš, znalec programu ERC, vysvětluje, jak z peněz vyždímat špičkovou vědu. Kvalita vědy že se nedá počítat na body. Ale to, co říká, velmi kontrastuje s tím, jak vědu u nás ve velkém financujeme. České vědě pak nechybí talenty, ale zahazujeme je. A do toho teď vláda schválila nový program finanční podpory vědy na vysokých školách z dílny MŠMT, který do velké míry opakuje přesně to, před čím Zdeněk Strakoš v rozhovoru varuje a co nefunguje. Korunu všemu nasadil název programu – Excelence.
- Základní údaje
- Daniel Münich
V nedávném rozhovoru náměstek pro vědu Pavel Doleček říká, že stát v rámci institucionálního financování výzkumu neprosazuje společenské vědní potřeby, potažmo priority společenské, protože stát nemůže výzkumným organizacím mluvit do toho, na co erární peníze použijí. Dle blogu Daniela Münicha do toho stát mluvit nemůže proto, že si pro to dosud nevytvořil dostatečně silné nástroje.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Vyšel nový světový žebříček vysokých škol QS Word University Ranking 2025 by Subject. Zajímavé a cenné na něm je oborovost. Jak si na něm stojí české vysoké školy, shrnul dobře již přede mnou portál Vědavýzkum.cz. Já to jen doplním. Relativně silné zastoupení má Česko v oborové skupině přírodních věd neživé přírody a v oborech věd technických. Naopak velmi slabé zastoupení má Česko v oborech společensko-vědních, kde najdeme pouze tři české vysoké školy. V řadě společensko-ekonomicky důležitých oborů pak Česko zastoupení nemá. Na třech nejlepších percentilových oborových pořadích se z českých vysokých škol umístila Česká zemědělská univerzita (ČZU) v oboru Agriculture a Univerzita Karlova v oborech Medicine a pak Economics and Econometrics.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Toto je druhá epizoda v sérii blogů, kde vás polopaticky provádím výsledky posledního kola národního hodnocení vědy a výzkumných organizací. V první epizodě jsem se věnoval hodnocení vědních oborů v Reportu I v rámci Modulu 2. Tentokrát pokračuji Reportem II, který usiluje o zhodnocení výzkumných organizací (VO).
- Základní údaje
- Daniel Münich
Dlouho očekávaná reformička financování doktorských (PhD) programů zřejmě skončí jako obvykle. Zásadním nedostatkem dosavadního systému bylo, že klíčový regulátor a poskytovatel podpory postrádal informace o kvalitě PhD programů. Na tom se bohužel nezmění nic, protože hodnocení PhD programů se nestalo součástí právě schvalované revize Metodiky 17+ národního hodnocení vědy na vysokých školách.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Využívání bibliometrie ve světě i u nás zažívá jízdu na horské dráze – od prvotního nadšení po přehnané zatracování. Hlavní roli v tom sehrály deklarace DORA a ARRA. První DORA popsala bibliometrii jako scénář k apokalyptickému filmu. Pozdější deklarace ARRA opět bibliometrii přiznala užitečnost v rámci hodnocení formou peer-review.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Český statistický úřad v prosinci avizoval nadílku nových statistik z oblasti výzkumu a vývoje. V předstihu jsem jeden z balíčků rozbalil a z mlčenlivých čísel vyrobil trojici zajímavých grafů. Srovnávají Česko se zeměmi EU co do intenzity výdajů na vědu a jejich zaměření na socioekonomické cíle.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Toto je dovětek k minulému blogu, kde jsem začal procházku po výsledcích posledního národního hodnocení vědy. Dovětek se týká mezinárodního srovnání publikačního výkonu zemí. Podle mě jde o jedno z mála užitečnějších srovnání, která jsme dosud probrali. Shrnul jsem zde 33 oborů do jednoho grafu a přidávám pár komentářů.
- Základní údaje
- Daniel Münich
Každoročně zveřejňované výsledky národního hodnocení vědních oborů a výzkumných organizací u nás vzbuzují menší pozornost, než zahraniční žebříčky vysokých škol. Je to myslím dáno tím, že výsledky hodnocení nejsou dost propagovány, je poměrně složité se jimi prokousat a pak je také pochopit. V nové sérii blogů se tedy nabízím jako průvodce.
- Základní údaje
- Daniel Münich
-
Rut Bízková
-
Luboš Brabenec
-
Vladislav Čadil
-
Martin Dlouhý
-
Pavel Doleček
-
Martin Duda
-
Otakar Fojt
-
Ivan Foletti
-
Lukáš Kačena
-
David Karabec
-
Martin Fusek
-
Ondřej Havelka
-
Radim Hladík
-
Václav Hořejší
-
Jozef Hvorecký
-
Pavla Hubálková
-
Jiří Chýla
-
Miroslav Janeček
-
Marcel Kraus
-
Ladislav Krištoufek
-
Ondřej Machek
-
Vladimír Majer
-
Daniel Münich
-
Jiří Nantl
-
Eduard Petiška
-
Vlastimil Růžička
-
Martin Rychlík
-
Martin Srholec
-
Michael Šebek
-
Dalibor Štys
-
Jan Valenta
-
František Vácha
-
Martin Víta
-
Martin Vlach
-
Vladislava Vojtíšková
-
Jan Žižka
-
Jiří Zlatuška
-
Vojtěch Nosek