Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Autor: Blogger

Budoucnost technického vzdělávání v Evropě, špičkový výzkum a sdílení univerzitních hodnot. To spojuje nové uskupení EuroTech, které tvoří školy věnující se robotice, hi-tech strojírenství či dalším oborům. Do aliance sedmi předních univerzit nově přistoupilo České vysoké učení technické (ČVUT).

Co si od toho slibuje? „Očekávám, že ve společenství s nejlepšími evropskými technickými univerzitami se ještě dál posuneme v excelenci,“ řekl LN Vojtěch Petráček, rektor pražské techniky.

S Technionem i s Mnichovem

Ta se ocitla v zajímavém „klubu“ s Dánskou technickou univerzitou, francouzskou École Polytechnique, eindhovenskou technikou i s Technickou univerzitou Mnichov (TUM). Novým členem je ještě polytechnika z estonského Tallinnu. Skupinu pak doplňuje izraelský Technion, který je silným pojmem sám o sobě.

„Dlouhodobou vizí nové univerzitní sítě je stát se přední evropskou platformou pro vzdělávání v technických oborech. Chceme společně inovovat studijní programy v rovině vědy a výzkumu, aby jejich absolventi byli schopni reagovat na měnící se potřeby společnosti,“ říká Zbyněk Škvor, prorektor ČVUT pro vědu. Sedmička škol – k nimž původně patřila i mimounijní École Polytechnique Fédérale Lausanne (EPFL) – si vytkla za úkol propojovat technické vzdělávání a přispět ke konkurenceschopnosti Evropy i kulturně blízkého Izraele. V pilotním programu Erasmus+, který koordinuje TUM, bude kladen důraz na „udržitelné využívání moderních technologií“ ve prospěch společnosti a hospodářství. „Ti nejlepší inženýři by měli vykazovat silné kompetence ve svém oboru, nicméně by měli být vybaveni průřezovými dovednostmi, které bude Evropa stále více potřebovat,“ dodává Škvor.

Dalším úkolem EuroTechu je propojovat akademický svět s průmyslem v EU, tak aby Evropa získala technologickou oporu pro globální soutěž s Čínou i USA.
Na to cílí i národní plán Inovační strategie ČR 2019–2030, jak jej LN detailně představily. „Jestliže chceme mířit do světové technologické špičky, musíme si říci, jakým způsobem se tam dostaneme,“ řekl LN Karel Havlíček, místopředseda vládní vědecké rady a garant strategie, která má coby jeden z devíti pilířů silnou podporu polytechnického vzdělávání.

„EuroTech Engineers“

Jak bude univerzitní spolupráce konkrétně vypadat? Do roku 2022 má EuroTech fungovat jako vzdělávací síť s novými studijními plány i moderní výukou. A do do roku 2025 má uskupení nabídnout integrovaný studijní program označený jako EuroTech Engineer – od bakaláře po doktorské studium. Do roku 2030 se má síť stát lídrem ve věcech technologického vzdělávání, ale počítá i s podporou podnikavosti a humanitních i společenských věd. „Věřím, že moderní technologie budou ještě více rozšířeny do každodenní pedagogické praxe ve prospěch studentů zapsaných do sítě EuroTech,“ říká rektor.

Silné a blízké partnery si v posledních letech hledá též nejstarší vysoká škola v zemi Univerzita Karlova. Nejen na výměnách vědců, ale i na společných studijních programech pracují Češi v alianci s názvem 4EU s univerzitami v německém Heidelbergu, ve Varšavě a také v Paříži – konkrétně se znovuobnovenou Sorbonnou. „Debatovali jsme tu o synergiích i rozvoji excelentního výzkumu. My máme skvělou matematiku, v Praze je také výborná,“ řekl LN Jean Chambaz, rektor Sorbonny. Ke čtveřici se přidaly i univerzity v Kodani a Milánu.

 

Autor: Martin Rychlík

Text vyšel 5.3.2019 v Lidových novinách

Kategorie: Martin Rychlík