
Christian Ochsner: Stát v pasti - dopady pandemie na postoje a chování veřejnosti
- Autor článku: ne
- Zdroj: CERGE-EI
Co se stane s důvěrou veřejnosti, když udeří pandemie? Proč se někteří lidé obracejí ke zdravotnickým autoritám zády, zatímco jiní respektují opatření více? Ve své nové studii publikované jako CERGE-EI Working Paper se Christian Ochsner na příkladu španělské chřipky zabývá dlouhodobými dopady pandemické úmrtnosti na skepticismus vůči zdravotní politice státu.
- Základní údaje
- CERGE-EI
- Rozhovory

Tadeáš Dvořák: Cílem výzkumu stresu ve městech není jen porozumět jeho příčinám, ale i změnit, jak města plánujeme
- Autor článku: ne
- Zdroj: RECETOX
Tadeáš Dvořák vystudoval nejdříve psychologii na University of Bristol ve Velké Británii, kde zkoumal vliv města a faktorů v něm na lidské myšlení. Výzkumné téma neopustil, ale rozhodl se jej rozšířit o biologický podklad – zajímalo ho, co se přesně v těle při daných procesech děje. To ho přivedlo na RECETOX, kde v současné době pod vedením Julie Vašků pracuje na své disertační práci.
- Základní údaje
- RECETOX
- Rozhovory

Zuzana Havránková: Profesura a čtyři děti před čtyřicítkou? Jde to!
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Karlova
Když si z rukou prezidenta Petra Pavla převzala v červnu jmenovací dekret, stala se v devětatřiceti letech historicky nejmladší profesorkou Univerzity Karlovy. Jedna z nejcitovanějších českých ekonomek Zuzana Havránková dosáhla vrcholné vědecké mety jako matka čtyř dětí.
- Základní údaje
- Univerzita Karlova
- Rozhovory

Martina Řezáčová: Novela zákona může zvednout zájem o doktorské studium
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Karlova
„Nejlepší fígl, jak přitáhnout doktorandy, je vytvořit příjemné prostředí, v němž se studenti cítí dobře a kde je práce baví. Výzkum je nutný pro pokrok v medicíně – bez doktorandů nebudou docenti ani profesoři, a bez nich se věda neposune dál,“ říká přednostka Ústavu lékařské biochemie Lékařské fakulty UK v Hradci Králové Martina Řezáčová.
- Základní údaje
- Univerzita Karlova
- Rozhovory

Daniela Tinková: Jsem historička revolucí, ve sloučení oborů vidím příležitost věci zlepšit, ale i pokazit
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Historička Daniela Tinková, nedávno oceněná Učenou společností v kategorii vědecký pracovník, popisuje postavení, hodnocení a slabiny v humanitních vědách nejen v České republice. Dočtete se, proč vzniká nový Ústav historie na Filozofické fakultě UK a nakonec i o cestě, která začíná vášní k osvícenství a končí například u dějin sebevražd.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Rozhovory

Tomáš Etrych: Pracujeme na tom, jak pro chirurga s pomocí polymerů bezpečně označit nádorovou tkáň
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Díky svým specifickým vlastnostem mají polymery potenciál přispět k léčbě nádorových onemocnění. Můžou například nést fluorescenční značky, které rozsvítí okraje nádorů, aby je mohli chirurgové bezpečně odstranit. Na otázky, co jsou polymerní sondy a čím se zabývá navigovaná chirurgie, odpovídal Tomáš Etrych, vedoucího Oddělení biolékařských polymerů Ústavu makromolekulární chemie AV ČR.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Rozhovory

Jakub Hlávka: To, že stárneme, je dobrá zpráva
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita v Brně
V roce 2023 byla Česká republika 21. zemí na světě s nejvyšším podílem lidí nad 64 let a 29. zemí s nejnižším podílem dětí do patnácti let. Cílem projektu, který uspěl ve výzvě Operačního programu Jan Amos Komenský zaměřené na společenské a humanitní vědy, je také vybudovat výzkumné kapacity pro základní výzkum v oblasti sociálních věd a pro analýzy efektivnosti veřejných politik.
- Základní údaje
- Masarykova univerzita v Brně
- Rozhovory

Jakub Schusser: V Česku je více kladen důraz na kvantitativní ukazatele, v Německu na kvalitu výzkumu
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Jakub Schusser se podílí na výzkumu, kterým možná jednou Česká republika vstoupí do dějin i světa Nobelových cen – zkoumá altermagnetismus. Nedávno se vrátil do Plzně z dlouhodobých zahraničních pobytů a získal prestižní MSCA Postdoctoral Fellowship. Říká, že na kvantové fyzice ho uchvátila možnost popsat vše pomocí vlnové funkce. Podařilo se mu tyto vlny pozorovat i na jevu zvaném kvantový vír. Čtěte více o jeho výzkumu i mezinárodním srovnání v rozhovoru.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Rozhovory

Klára Hulíková Tesárková: Ve zdravotních charakteristikách za Evropou zaostáváme
- Autor článku: ne
- Zdroj: SYRI
Česko stále zaostává za Evropou v řadě zdravotních charakteristik. Dožíváme se v průměru nižšího věku a tento fakt sebou neseme už několik dekád. Také uvnitř naší populace jsou patrné silné nerovnosti. Jak potvrdil nedávný výzkum, lidé v Česku předčasně umírají především v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.
- Základní údaje
- SYRI
- Rozhovory

Kateřina Čapková, nová držitelka ERC grantu: Chceme zpracovat dějiny pěti zemí středovýchodní Evropy
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Karlova
Pro českou vědu je to premiéra. Kateřina Čapková, germanistka a historička z Katedry Blízkého východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy získala jako první zástupkyně společenských věd v Česku prestižní ERC Advanced Grant, jenž je z výzkumných podpor Evropské výzkumné rady tou nejvyšší a nejštědřejší.
- Základní údaje
- Univerzita Karlova
- Rozhovory
Strana 1 z 103