Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte přihlašování na jarní edici odborné stáže zaměřené na výzkum nebo výzvu stát se hodnotitelem projektů EIT KIC kultura a kreativita. Přečtěte si o aktualizované chartě pro přístup k výzkumným infrastrukturám, ohlédnutí za infodny k centralizovaným aktivitám Erasmus+ a Monitoru vzdělávání a odborné přípravy 2024.
Přihlaste se na odbornou stáž zaměřenou na výzkum v Bruselu
Kancelář CZELO otevírá přihlášky na krátkodobou odbornou stáž v Bruselu v termínu 10.–14. března 2025. Stáž je určena aktivním projektovým manažerům nebo zaměstnancům univerzit a výzkumných institucí, kteří mají zájem prohloubit své znalosti bruselského prostředí a tím tak podpořit intenzivnější zapojení svých institucí do Evropského výzkumného prostoru a mezinárodní spolupráce v rámci programu Horizont Evropa. Cílem stáže je nabídnout účastníkům příležitost lépe porozumět fungování unijních institucí, seznámit je s činností projektových kanceláří na zahraničních univerzitách (například v Belgii nebo Nizozemsku), prohloubit jejich znalosti o nástrojích programu Horizont Evropa a podpořit sdílení osvědčených postupů. Přihlašování na stáž je možné do 31. prosince 2024.
Více informací najdete na webu CZELO.
Evropská komise zveřejnila aktualizovanou Chartu o přístupu k výzkumným infrastrukturám
Dokument poskytuje zásady a pokyny, které mohou výzkumné infrastruktury využít jako referenci při definování svých přístupových politik. Revidovaná charta je klíčovým výstupem akce ERA pro výzkumné infrastruktury v rámci Politické agendy Evropského výzkumného prostoru pro období 2022–2024. Mezi novinky patří například větší důraz na otevřenou vědu a transparentní sdílení znalostí a výsledků v souladu s principy FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable). Charta se také více soustředí na větší uznání role výzkumných infrastruktur v podpoře inovací a podnikání, zejména ve vztahu k průmyslu a malým a středním podnikům.
Více informací najdete v samotné publikaci.
EIT KIC pro kulturu a kreativitu hledá hodnotitele projektových návrhů
EIT KIC pro kulturu a kreativitu hledá zkušené odborníky z oblasti kulturních a kreativních odvětví na pozice hodnotitelů, kteří se zapojí do hodnocení a monitoringu inovativních projektů napříč Evropou. Příležitost je určena odborníkům z akademické, výzkumné či podnikatelské sféry s praxí v programech EU, jako jsou Horizont 2020 nebo Horizont Evropa. Přihlášky lze podávat do 31. prosince 2024.
Více informací o podmínkách a náplni práce hodnotitele najdete na webu EIT.
Ohlédnutí za infodny k centralizovaným aktivitám Erasmus+
Ve dnech 3.–4. prosince se uskutečnilo každoroční informační setkání Central European Joint Infodays (CEJI). Akci tradičně pořádaly národní agentury z Česka (DZS|CZELO), Maďarska (TPF), Rakouska (OeAD) a Slovenska (SAAIC), které letos plnilo roli hostitelské země. Program zahájil Savino Rua, zástupce Generálního ředitelství pro vzdělávání, mládež, sport a kulturu (DG EAC), který představil aktualizace v politikách EU. Dále vystoupili i zástupci Národních kanceláří programu Erasmus+ (NEOs) z Gruzie, Kazachstánu a Tuniska a Národního kontaktního místa programu Erasmus+ (ENFP) z Indonésie, kteří prezentovali možnosti zapojení svých zemí do vybraných projektů Erasmus+. Součástí akce byly i workshopy, které se věnovaly projektům Budování kapacit ve vysokoškolském vzdělávání a iniciativám Erasmus Mundus (EMJM/EMDM) a Jean Monnet, včetně příkladů úspěšných projektů z praxe. Příští organizátorskou zemí bude Česko, CEJI 2025 se tudíž na začátku příštího prosince přesunou do Brna.
Monitor vzdělávání a odborné přípravy 2024
Ve čtvrtek 28. listopadu, při příležitosti Dne klimatického vzdělávání (Education for Climate Day), byl zveřejněn letošní Monitor vzdělávání a odborné přípravy. Tato každoroční zpráva Evropské komise mapuje míru dosažení EU cílů v oblasti vzdělávání na všech úrovních do let 2025 a 2030 a navrhuje aktivity a priority pro další rozvoj. Součástí Monitoru je komparativní zpráva popisující situaci napříč celou EU, tedy 27 individuálních zpráv pro každou z členských zemí a zároveň tzv. „Monitor toolbox", který umožňuje blíže prozkoumat data dle témat či zemí. Kromě toho se Monitor každý rok zaměřuje na určité specifické téma, kterým je letos vzdělávání k udržitelnosti. Zpráva konkrétně popisuje dosažený pokrok v oblasti kompetencí žáků, studentů a vzdělavatelů v souvislosti s udržitelností a ekologickými tématy, zároveň také ukazuje, na jaké oblasti je potřeba se do budoucna zaměřit.
Více informací najdete na webu Monitoru.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO