Pavel Jungwirth: Až nastane čas odejít, zřídím na ústavu tenisové kurty
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Fyzikální chemik Pavel Jungwirth převzal cenu Neuron 2024 za celoživotní přínos vědě. Přesto říká, že je potřeba mít v životě i jiné zájmy než jen ty vědecké. Sám kromě špičkové vědy stojí za řadou projektů, třeba soutěží pro mladé chemické vizionáře, stipendiem pro rodiče ve vědě nebo už přes 20 let píše sloupky do Respektu.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Rozhovory
Matematika odhaluje skryté vzory sítí
- Autor článku: ne
- Zdroj: Grantová agentura ČR
Matematika je často vnímána jako neosobní a odtažitá věda plná vzorců a čísel. Samuel Braunfeld z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, řešitel projektu JUNIOR STAR, vnímá matematiku jinak. Vidí v ní fascinující svět, kde se jazyk a logika protínají, aby rozkryly komplexní struktury, které ovlivňují náš každodenní život.
- Základní údaje
- Grantová agentura ČR
- Věda
Statistická ročenka 2024: Počet VaV pracovníků v soukromém sektoru se mezi lety 2010 a 2023 takřka zdvojnásobil
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Počet pracovníků v oblasti vědy a techniky každoročně vzrůstá, přičemž stále přetrvávají výrazné rozdíly mezi pohlavími, a to jak v počtu zaměstnanců, tak v jejich finančním ohodnocení. Největší podíl výzkumných pracovníků má oblast výroby a stavebnictví. Tyto informace vycházejí z aktuální statistické ročenky, kterou v závěru prosince 2024 zveřejnil Český statistický úřad.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Analýzy
Vědci z MUNI publikovali v Nature článek o integraci geneticky vzdálených skupin ve středověku
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita v Brně
Vědci z Masarykovy univerzity společně s mezinárodním týmem provedli archeogenetickou analýzu více než 700 lidských koster z raného středověku. Dvě velká pohřebiště, Mödling a Leobersdorf, byla geneticky analyzována v celém svém rozsahu. Překvapivým výsledkem bylo, že jedinci z Leobersdorfu byli většinou východoasijského původu, zatímco pohřbení v Mödlingu měli většinou evropské předky. Jak vědci uvádějí v prestižním časopise Nature, obě komunity žily vedle sebe po dobu nejméně šesti generací.
- Základní údaje
- Masarykova univerzita v Brně
- Věda
Petr Kapoun: S družicí TROLL vstupujeme na trh, kde doposud dominovaly západní státy
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Dne 14. ledna 2025 odstartovala největší česká družice TROLL firmy TRL Space Systems, kterou do vesmíru vynesla raketa Falcon od společnosti SpaceX. Jaká očekávání jsou spojena s touto misí a jaký pokrok Česká republika učinila ve vesmírných aktivitách za posledních šestnáct let? Nejen o těchto tématech promluvil Petr Kapoun, ředitel TRL Space Systems.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Rozhovory
Německo nade všecko? Nemáme si na co stěžovat!
Martin Vlach, prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy, se ve svém blogu tentokrát zamýšlí nad úrovní a podporou přírodovědného a technického vzdělávání na univerzitách v Německu a v Česku, a nad tím, proč tyto obory potřebujeme možná víc než jindy.
- Základní údaje
- Martin Vlach
Neformální praktiky v soudnictví mají velký vliv na výběr soudců i výklad zákonů
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita
Odborníci z Právnické fakulty Masarykovy univerzity se dlouhodobě věnují výzkumu soudnictví, mimo jiné i jeho neformálním stránkám.
- Základní údaje
- Masarykova univerzita
- Věda
3D technologie pro tisk se uplatňují i v sochařství
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoké učení technické v Brně
Technologie pro 3D tisk a robotické obrábění jsou fenoménem posledního desetiletí. Na Vysokém učení technickém v Brně je jejich vliv znát nejen na technických fakultách, ale významně se projevuje také na Fakultě výtvarných umění. Díky nadšení pedagogů Ateliéru sochařství se zde podařilo rozvinout specifický přístup k zavádění digitálního sochařství do výuky, který nemá na českých vysokých školách obdoby.
- Základní údaje
- Vysoké učení technické v Brně
- Inovace a transfer
Archeologové UK odhalují kontakty ve Středomoří
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Karlova
Bájná Trója, antický Pergamon v Malé Asii anebo ostrov Samothráké. Tam všude pracoval Peter Pavúk, jenž v letech 2013 až 2022 řídil Ústav pro klasickou archeologii Filozofické fakulty UK v Praze. Nyní svůj odborný zájem směřuje s kolegy na ostrov jiný: na málo probádaný Skopelos s jeho částí Stafylos v severním Egejském moři.
- Základní údaje
- Univerzita Karlova
- Věda
Zběsilý tanec obřích exoplanet
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Astronomové objevili planetární systém, který vykazuje dosud nejsilnější pozorovanou gravitační interakci mezi dvěma obřími planetami. Tento gravitační tanec je tak silný, že způsobuje zdánlivé změny periody oběhu planet v řádu dní! Planetární systém TOI-4504, který navíc také hostí malou planetu o velikosti mezi Zemí a Neptunem, představuje velmi důležitý objev, který astronomům umožní lépe porozumět formování a vývoji planetárních soustav.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Věda
Strana 1 z 669