Konference KRECon shrnula výzvy české vědy. Rozloučil se na ní s funkcí ředitel NTK Martin Svoboda
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Mezinárodní konference Knowledge, Research, Education Conference 2024 (KRECon) v Národní technické knihovně upozornila na potřebu vytvoření synergie evropských a národních zdrojů, koordinace institucí, škol a firem nebo problém odlivu mladých výzkumníků. Tématem konference byla strategická podpora vědy.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Politika
Dusíkem dopovaný grafen může sloužit jako Popelka pro oddělování vzácných plynů
- Autor článku: ne
- Zdroj: CATRIN
Výzkumný tým z CATRIN Univerzity Palackého a VŠB-Technické univerzity Ostrava přišel ve spolupráci s kolegy z americké Pacific Northwest National Laboratory a indického Institute of Technology Jammu s novým řešením pro oddělování vzácných plynů v podobě dvourozměrných dusíkem dopovaných grafenových materiálů.
- Základní údaje
- CATRIN
- Věda
CZELO: Horizon Results Booster a slyšení s kandidáty na eurokomisaře
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO
Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte Novou dohodu pro konkurenceschopnost, vylepšený Horizon Results Booster, hodnoticí kritéria pro nový EIT KIC, slyšení kandidátek na eurokomisařky či novou zprávu o spolupráci univerzit a podniků.
- Základní údaje
- CZELO
- CZELO
Od zvědavosti k profesi: Rozhovor o vývoji role data stewardů ve výzkumném prostředí
- Autor článku: ne
- Zdroj: EOSC
Nakládání s daty je individuální, v každém oboru to půjde jinak, ale vždycky to musí dávat smysl, shodují se data stewardi Tereza Motalová a Martin Schätz. Péče o data se teď totiž stává nejen trendem, ale hlavně nutností.
- Základní údaje
- EOSC
- Rozhovory
Vědci vyvinuli „pomocníka“ pro diagnostiku a léčbu osteosarkomu
- Autor článku: ne
- Zdroj: CATRIN
Nanoplatformu na bázi grafenu, na niž je možno navázat hned několik léčiv a dopravit je k nádorový buňkám, vyvinuli vědci CATRIN Univerzity Palackého ve spolupráci s kolegy z Maynooth University v Irsku a Consiglio Nazionale delle Ricerche v Itálii.
- Základní údaje
- CATRIN
- Inovace a transfer
Svůj americký sen zažívají i čeští vědci a inovativní firmy
- Autor článku: ne
- Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Spojené státy jsou dlouhodobě světovým lídrem ve vědeckém výzkumu, technologickém vývoji i inovacích. Tato pozice je výsledkem rozsáhlých investic do vzdělávání, vědy i efektivního propojení mezi akademickou sférou a průmyslem. Americký vědecko-výzkumný ekosystém zahrnuje prestižní univerzity, špičkové výzkumné ústavy a přední technologické společnosti, které jsou hnací silou globálních inovací.
- Základní údaje
- Ministerstvo zahraničních věcí ČR
- Inovace a transfer
Vědci z CEITEC VUT získali prestižní EU grant jako jediní čeští koordinátoři
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC
Výzkumná skupina Pokročilé materiály a povlaky pro průmysl na CEITEC VUT získala prestižní grant v rámci programu EIC Pathfinder Open. Tento evropský program je zaměřený na podporu výzkumu a inovací v oblasti nových technologií a přístupů, které mohou mít významný dopad na trh a společnost. Z 1110 projektových návrhů jich komise vybrala pouze 45 – celková úspěšnost tak byla jen 4 %.
- Základní údaje
- CEITEC
- Granty a dotace
Deformace silou magnetu. Unikátní spektroskopie odhalila vlastnosti slitiny
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Jako Jekyll a Hyde – tak se chovají i některé materiály. Mezinárodní tým Hanuše Seinera z Ústavu termomechaniky AV ČR zjistil, že v některých směrech je slitina niklu, manganu a galia schopna přenášet elastické vlny rychleji než ocel, v jiných směrech se však pulzy šíří pomaleji než ve vzduchu.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Věda
Zodpovědné hodnocení výzkumu: Co to je a o co mu skutečně jde
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Jak nejlépe hodnotit výzkum? Existuje nějaký všeobecně platný, do různých zemí přenositelný, rámec? Co navrhují iniciativy jako jsou DORA či CoARA? A máme kvůli tomu zanevřít na metriky?
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Analýzy
Tomáš Bystroň: Recyklace katalyzátorů omezí spotřebu drahých kovů v průmyslu
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Tomáš Bystroň je součástí týmu, který získal od Grantové agentury České republiky (GA ČR) a americké National Science Foundation (NSF) podporu na mezinárodní projekt Studium nanostrukturních elektrod pro selektivní recyklaci homogenních katalyzátorů. Přečtěte si, jak tento projekt ušetří životní prostředí i finance firmám v průmyslu.
- Základní údaje
- Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
- Rozhovory
Strana 1 z 657