facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

„Materiál umí reagovat na vnější podnět, což může být například magnetické pole, změna pH v těle, teplota a další. Cílenou reakcí umíme nastavit to, jak a kam se materiál ohne, jeho výsledný vzhled. Vytiskneme laicky řečeno obyčejnou placičku, ale v těle se materiál prohne třeba do tvaru chrupavky nebo vyplní defekt, který má speciální tvar a špatně by se tisknul z keramiky."

28. 3. 2024

Co všechno má na starosti prorektor pro pedagogiku? Má AI místo i na chemicko-technologické škole? A proč je KaCheKRan důležitou součástí života na VŠCHT? V dalším díle CarbonCastu odpovídá Milan Jahoda, prorektor pro pedagogiku - a ještě spousta dalších věcí, ale to si poslechněte!

27. 3. 2024

Máte data? A můžeme je vidět? V rozhovoru s Davidem Novákem z Archeologického ústavu AV ČR Praha probíráme práci s digitálními archeologickými daty. Co si pod tímto pojmem vůbec představit? Proč data digitalizovat a zpřístupňovat? Dostane se k nim i laická veřejnost? Nejen na tyto otázky dostanete odpověď!

27. 3. 2024

Právě v těchto dnech uplynulo 95 let od chvíle, kdy 25. března 1929 sedm komunistických spisovatelů zveřejnilo manifest, kterým protestovali proti bolševizaci KSČ. Nebylo to ani poprvé ani naposledy, kdy spisovatelé u nás promlouvali do politiky. Jak to bylo s tím „svědomím národa“? Plná verze tohoto dílu na Gazetistu a HeroHero.

27. 3. 2024

Lenka Varadzinová mluví o občanské válce v Súdánu a o pracích svého týmu (nejen) v pohoří Sabaloka.

26. 3. 2024

Proč si vybrat pro studium právě Zlín? Jaký je rozdíl mezi prezenčním a kombinovaným studiem? Kde při studiu bydlet, či kde najít ukázkové přijímací testy? Všechno podstatné o studiu a životě ve Zlíně probralo naše moderátorské československé duo Mára a Sára v prvním díle nového pořadu Začíná to UTeBe!

26. 3. 2024

Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity.

25. 3. 2024

Setkal se s nobelisty a zažil i několik požárů. Alexander Kasal, který pracuje v ÚOCHB už skoro sedmdesát let, vypráví o svých zážitcích v podcastu CHEmic.

22. 3. 2024

Slavíme 100. epizodu dvoudílným rozhovorem. Děkujeme, že nás posloucháte! Martin Ferus vede v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR oddělení spektroskopie, kde se věnuje výzkumu chemie planet, spektroskopii exoplanet a studiu meteorů. V druhé části našeho speciálu vyvrací omyly o možném životě ve vesmíru, představí zapojení českých vědců do mise EnVision, která zamíří k Venuši.

22. 3. 2024

Slavíme 100. epizodu dvoudílným rozhovorem. Děkujeme, že nás posloucháte! Martin Ferus vede v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR oddělení spektroskopie, kde se věnuje výzkumu chemie planet, spektroskopii exoplanet, studiu meteorů.

21. 3. 2024