facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Společnost Clarivate zveřejnila letošní vydání prestižního žebříčku Highly Cited Researchers 2023. Mezi téměř sedmi tisíci nejcitovanějšími vědci a vědkyněmi z celého světa je na seznamu také sedm českých výzkumníků.

16. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Kompetentní pracovní síla představuje zásadní přínos pro rozvoj a pokrok každé země. Odborníci slouží jako hnací motor pro vývoj inovací, ekonomický růst a sociální pokrok daného státu. Které regiony jsou podle nedávných šetření nejvíce ohroženy odlivem kvalifikované síly a jakými nástroji disponuje EU ke stabilizaci aktuálně vzrůstajícího problému, který odliv mozků (brain drain) představuje?

15. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Lidský mozek a složité procesy v něm zůstávají předmětem intenzivního výzkumu mnoha vědeckých týmů po celém světě. Jedním z nich je i česko-norské uskupení v rámci společného projektu MitAD, který zkoumá možnosti, zda a jak lze – laicky řečeno – zpomalit odumírání buněk v mozku, které se projevuje například jako Alzheimerova nemoc.

10. 11. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přestože se aktuální rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe (2021-2027) blíží teprve ke své polovině, první diskuse o rozpočtu jeho nástupce již probíhají. Dva hlavní představitelé Evropského parlamentu pro oblast politiky výzkumu a inovací jsou toho názoru, že musí mít rozpočet ve výši 200 miliard eur.

6. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Proběhlo vyhlášení laureátů Nobelových cen, EU a Japonsko uzavřely klíčovou dohodu o sdílení superpočítačů a polští akademici upínají své naděje k nové vládě, která v zemi může obnovit akademickou svobodu. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý říjen událo.

3. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Vyšel další žebříček vysokých škol. Tentokrát Global Ranking of Academic Subjects, který porovnává jednotlivá vědní odvětví a obory. To v českém kontextu, kdy se většinou neumisťujeme na předních příčkách, může zdánlivě pomoci systematičtěji rozkrýt kvalitu jednotlivých oborů a fakult vysokých škol. Jak se ale na tyto žebříčky dívají jednotlivé univerzity a jaké jsou mezery v jejich metodice?

2. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Ve čtvrtek 26. října 2023 byl zveřejněn další oborový mezinárodní žebříček univerzit vydávaných britskou společností Times Higher Education: World University Rankings by Subject. Z jeho výsledků vyplývá, že české školy v porovnání nejlépe uspěly v disciplínách jako jsou právo, umění a humanitní vědy. 

27. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Polské parlamentní volby, jež se uskutečnily 15. října 2023, zaznamenaly od pádu komunismu rekordní účast, a to 74 %. Přestože nejvíce hlasů již potřetí získala vládnoucí PiS, na nadpoloviční většinu potřebnou pro sestavení vlády pravděpodobně dosáhne Občanská koalice v čele s Donaldem Tuskem, bývalým předsedou Evropské rady. Jak tato čerstvá politická změna aktuálně rezonuje s polskou vědeckou komunitou?

25. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Zelené technologie, správa dat, automatizace, ale také zábavní průmysl. Osmnáct českých startupů různého zaměření se představilo ve Vídni rakouským investorům v rámci „Czech Startup Day“. Rakousko by pro ně mohlo sehrát roli odrazového můstku do německojazyčných zemí.

21. 10. 2023

Ministerstvo zahraničí

Evropská komise vyhlašuje výzvu k vyjádření zájmu o členství v nově vznikajících pracovních skupinách k vědecké diplomacii.

18. 10. 2023

Technologické centrum Praha