facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Byly předány letošní Nobelovy ceny, nejprestižnější ocenění ve světě vědy. Ve třech oceňovaných vědeckých oborech zvítězil objev řídících principů cirkadiánních rytmů, možnost měření gravitačních vln a kryoelektronová mikroskopie. Každoroční cenu provází ale také kontroverze.

9. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Dne 2. 10. 2017 udělil Institut Karolinska letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství trojici vědců, kterým se povedlo objasnit mechanismus cirkadiánního rytmu. Jejich objev vysvětluje, jakým způsobem v organismech funguje mechanismus biologických hodin.

3. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Nakladatelství Elsevier 25. 9. 2017 publikovalo vyjádření k principům otevřeného přístupu k vědeckým článkům. Jaká je vize druhého největší hráče v tomto odvětví? Z vyjádření se zdá být zřejmé, že přechod na zlatý přístup rozhodně nebude levný.

1. 10. 2017

Vědavýzkum.cz

Brexit ohrožuje britské univerzity nejenom ztrátou finančních zdrojů z EU. Je tu také nemalé riziko odlivu zahraničních pracovníků a studentů z britských škol, což může výrazně poškodit prestižní postavení britských univerzit, z nichž některé patří mezi nejlepší na světě.

29. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

V posledních letech napříč žebříčky stoupají asijské univerzity stále výš. V čem se ale zlepšují a jaké faktory stojí za jejich úspěchem? A proč naopak klesají tradičně silné regiony jako je Francie nebo Spojené státy? Portál Times Higher Education zveřejnil analýzu výsledků posledního žebříčku.

25. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

Během listopadu a prosince 2017 se v Haagu uskuteční série workshopů, které se zaměří na základní témata duševního vlastnictví. Kurz je určen pro začínající manažery a poradce v oblasti duševního vlastnictví či budoucí patentové zástupce.

24. 9. 2017

FORUM

Evropská asociace univerzit (EUA) vybízí k participaci na otevřeném průzkumu možností zjednodušení programu Horizont 2020. Dotazník se zabývá především organizační a finanční stránkou grantů, výzva proto směřuje k vědcům, koordinačním a finančním pracovníkům univerzit.

16. 9. 2017

Evropská asociace univerzit

Portál Times Higher Education vydal srovnání světových vysokých škol podle uměleckých a humanitních oborů. První místo po sedmé v řadě získala Stanford University, v žebříčku se umístily také dvě české vysoké školy.

13. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) zveřejnila výsledky nové studie, která ukázala, že 73 % projektů, které financovala, přinesly průlomové nebo významné vědecké výsledky. Studie tak potvrzuje, že se ERC daří podporovat potenciálně velmi přínosné projekty, které jsou zároveň ale vysoce rizikové.

12. 9. 2017

Vědavýzkum.cz

V Evropské unii probíhají spory o škrty v rozpočtu na vědu, výzkum a inovace. V důsledku brexitu by měl být snížen až o půl miliardy eur. Navrhované škrty ostře kritizuje Carlos Moedas, evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace.

10. 9. 2017

Vědavýzkum.cz