facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

České triumfy v Dubaji

14. 10. 2021
České triumfy v Dubaji

EXPO v Dubaji nabízí jedinečnou příležitost k představení nadějných českých technologií, které zatím nejsou ve světě příliš známé. „Češi se například zabývají tím, jak pěstovat rostliny v nepříznivých pouštních podmínkách,“ upozornil Karel Smékal z ministerstva zahraničí. Kultivace pouště je přitom pro celou oblast Zálivu zásadní téma.

andreas  m 4r0uqzk41T4 unsplash

Peníze nejsou všechno. Zjišťují to také bohaté ropné země v oblasti Zálivu. Dostatek potravin si zatím dokázaly zajistit z dobře fungujícího dovozu. Zemědělský diplomat v Abú Dhabí Lukáš Zamrzla připomněl, že podle žebříčku Global Food Security Index patří Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty i Omán ke státům s nejvyšší úrovní potravinové bezpečnosti na světě. Pandemie koronaviru a narušená mezinárodní doprava ale vyslaly jasný signál, že mohou nastat situace, kdy se dodávky nejrůznějšího zboží přeruší. Státy Zálivu si podle českého zemědělského diplomata uvědomují, že bezpečnost, jak byla chápána dosud, není to samé, co soběstačnost.

Lukáš Zamrzla v článku pro časopis MED píše, že jednou z nejvíce diskutovaných strategií ve Spojených arabských emirátech je ta, která se týká posilování potravinové bezpečnosti do roku 2051. Emiráty chystají investice do zemědělských podniků po celém světě, ale také podporu domácích inovativních firem a financování výzkumu hospodaření v náročných klimatických podmínkách. Saúdský král Salman zase osobně zaštítil program pro udržitelný venkov v největší zemi regionu.

Zelenina v poušti 

Češi zamířili na letošní EXPO v Dubaji nejen s technologií S. A.W. E.R., která umožňuje získávat vodu ze vzduchu a o níž v rozhovoru pro MED mluví generální komisař Jiří F. Potužník. Rozhodli se předvést i na S. A.W. E.R. navazující komplexní technologii pěstování rostlin právě v nepříznivých podmínkách pouště. Botanický ústav Akademie věd ČR se tak společně s tuzemskými firmami prezentuje kombinací řady známých postupů, mezi něž patří využití mikroorganismů pro oživení půdy, obohacení půdy řasovou suspenzí a výluhem z kompostu zpracovávaného žížalami nebo podpovrchová aplikace zálivky. Systém S. A.W. E.R. a inovativní způsoby pěstování rostlin se vhodně doplňují a do budoucna mohou umožnit třeba pěstování zeleniny v pouštních oázách.

Karel Smékal, zvláštní zmocněnec pro účast ČR na světových výstavách, je přesvědčen, že výstava EXPO může významně přispět k akceleraci rozvojových plánů Spojených arabských emirátů i dalších zemí oblasti. Kromě celkové diverzifikace ekonomiky, rozvoje průmyslu či digitalizace se to týká právě zemědělství. Český pavilon v Dubaji podle Karla Smékala jde naproti poptávce po moderních technologiích a snaze arabských států zvýšit svou potravinovou soběstačnost a diverzifikovat potravinářský import. Jako partneři restaurace českého pavilonu na výstavě EXPO se proto budou prezentovat i české potravinářské firmy.

Nejen nano a 3D tisk

Prestižní americký list The New York Times před necelým desetiletím napsal, že „v českém průmyslu je všechno nano“. Mladému českému odvětví nanotechnologií se v té době podařilo více prorazit ve světě. Bylo by iluzí se domnívat, že Česko je všude ve světě známé nanotechnologiemi – stejně jako mnozí odběratelé 3D tiskáren z pražských Holešovic asi netuší, že Josef Průša je Čech. Jak nanotechnologie, tak 3D tisk nicméně patří k oborům, v nichž jsou české stopy v mezinárodním měřítku patrné. Tuzemské produkty v těchto odvětvích navíc prokázaly svou užitečnost v době pandemie koronaviru.

EXPO v Dubaji je šancí, jak český potenciál světu opět připomenout. Společnost Prusa Research se například pochlubí autonomní 3D tiskovou farmou – návštěvníci si budou moci na jednoduchém ovládacím panelu vygenerovat unikátní 3D model, který pak farma sama vytiskne a přesune do výdejního prostoru. České nanotechnologie se představí na jedné z rotačních expozic na začátku příštího roku.

Podle Karla Smékala je však důležité, že Česko o sobě dá vědět i díky technologiím, které si svět s naší zemí dosud nespojoval, ale jsou také velmi nadějné. Mezi ně patří třeba technologie pro města budoucnosti, nová řešení v oblasti energetiky či výše zmíněná schopnost pěstovat rostliny v nepříznivých klimatických podmínkách. Všechna tato česká řešení by v tomto smyslu bylo možné označit vedle zařízení S. A.W. E.R. za další české vlajkové lodě.

Češi vedle Terry

O rok odložené EXPO v Dubaji, jehož pořadatelé se podobně jako v případě letní olympiády v Tokiu rozhodli ponechat v oficiálním názvu číslovku 2020, se zaměřuje na tři klíčová témata – udržitelnost, mobilitu a příležitost. Výstaviště je rozdělené do tří zón a dominantou každé z nich je hlavní pavilon, připravený v režii domácích organizátorů – pavilon Terra v zóně Udržitelnost, Alif (zóna Mobilita) a Mission Possible (zóna Příležitost). Český pavilon se nachází hned u jednoho ze vchodů do výstaviště, sousedí s pavilonem Terra, a jak zdůrazňuje generální komisař Jiří Potužník, žádný návštěvník zóny Udržitelnost ho nemůže minout.

Český pavilon je s Terrou propojený především tematicky, oba kladou důraz na zásobování lidstva i planety vodou. Jiří Potužník s nadsázkou poznamenal, že by do pavilonu Terra nejraději umístil cedulku s nápisem – „teď jste viděli různé teoretické možnosti a pokud chcete vidět, jak to může už v současnosti fungovat, zajděte do českého pavilonu.“

Karel Smékal upozorňuje, že téma udržitelnosti, na něž se zaměřili i tvůrci českého pavilonu, souvisí s Agendou udržitelného rozvoje 2030, kterou schválil před šesti lety summit OSN v New Yorku. Letošní výstava EXPO je předposlední v době, než se bude plnění Cílů udržitelného rozvoje z New Yorku vyhodnocovat. Klíčové téma z Dubaje převezme také další EXPO v japonské Ósace v roce 2025. Zvláštní zmocněnec pro účast na světových výstavách tak považuje tematické zaměření české účasti za ideální, stejně jako synergii mezi technologickým a uměleckým zaměřením českého pavilonu. „Ve světě dobře známé české sklo je do naší expozice vhodně zakomponováno způsobem, aby umocňovalo efekt toho, co chceme světu sdělit,“ domnívá se Karel Smékal.

A co by Karel Smékal považoval za úspěch české účasti v Dubaji? Kromě počtu návštěvníků českého pavilonu, který stále může ovlivnit nekončící covidová pandemie, a případných medailí za úspěch v některých z hodnocených kategorií, vidí přínosy i v dalších – hůře měřitelných – faktorech. Světová výstava rozšíří povědomí o českých technologiích, jež v ideálním případě přilákají nové investory, a umožní tuzemským firmám i vědcům získat nové kontakty v zahraničí. Už při přípravě výstavy EXPO 2020 se podařilo propojit řadu českých firem a akademických institucí, které se díky takové spolupráci mohou lépe prosadit na zahraničních trzích.

 

 

Autor: Jan Žižka

logo MEDČlánek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.