facebooktwittergoogle
Nezávislé informace o vědě a výzkumu
facebooktwittergoogle

Akademie věd bude více spolupracovat s Vojenským technickým ústavem

9. 5. 2019
Akademie věd bude více spolupracovat s Vojenským technickým ústavem

Akademie věd ČR podepsala nové memorandum o spolupráci v oblasti obranného a bezpečnostního výzkumu a vývoje. Partnerem se jí v tom stal Vojenský technický ústav, jehož zakladatelem je ministerstvo obrany. Podpis smlouvy se uskutečnil v sídle Akademie věd na Národní třídě v pondělí 6. května.

Memorandum kveten 2019 16

„Doufám, že z toho budou dobré výsledky a akademický výzkum může pomoci obranným účelům,“ řekla před podpisem smlouvy předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová s tím, že vynikající platformou pro řadu aplikací je Strategie AV 21.

Lasery pro vojenské účely

Ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva doplnil, že se spolupráce již začíná rýsovat v konkrétních oblastech. „Zajímá nás zejména výzkum laserových technologií, které se dají využívat pro obranné a bezpečnostní účely i v rámci naší armády,“ uvedl ředitel. Jeho ústav, který je formálně státním podnikem a sídlí v pražských Kbelích, zajišťuje jak aplikovaný výzkum a vývoj, tak i výrobu a modernizaci výzbroje a techniky české armády a dalších bezpečnostních složek.

Obě strany se dohodly, že budou sdílet a společně využívat svoje poznatky, že budou připravovat vzdělávání a školení zaměstnanců i že si budou vzájemně pomáhat s propagací. Budou také spolupracovat na financování společných projektů.

Memorandum se tak stalo jakýmsi smluvním rámcem pro další dohody, které mohou vzniknout v dílčích oblastech.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

Foto: Jana Plavec, AV ČR