facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Perspektivní vědci se letos opět setkali s nobelisty

15. 8. 2019
Perspektivní vědci se letos opět setkali s nobelisty

V malebném městečku Lindau na ostrově v Bodamském jezeře se letos v červenci setkali již po šedesáté deváté nobelovští laureáti s nadějnými vědci a vědkyněmi. Symposium, které tentokrát patřilo fyzice, každoročně navštíví více než 500 delegátů z 80–90 zemí světa. Letos se jej zúčastnil také Yanjun Gu z výzkumného centra ELI Beamlines.

lindau1

S nápadem setkávat se s držiteli prestižního ocenění přišel v roce 1951 hrabě Lennart Bernadotte, člen švédské královské rodiny. Usiloval o to, aby vědecká komunita znovunavázala vztahy, které zpřetrhala válka.

V rámci světových vědeckých symposií mají konference v Lindau výlučné postavení. Každoročně se jich účastní více než 30 nositelů Nobelovy ceny. Jsou tak největším shromážděním těchto vynikajících vědců s výjimkou samotného ceremoniálu předávání Nobelových cen ve Stockholmu.

Přednášející mají možnost si sami zvolit téma přednášky. Obvykle jde o témata globálního významu, která přesahují hranice států. Smyslem je výměna znalostí mezi nobelisty a mladými vědci. Organizátoři se však snaží výstupy přednášek zprostředkovat i mezinárodní vědecké komunitě a veřejnosti obecně.

Mottem Lindau Nobel Laureate Meetings je: „Educate, Inspire, Connect“ – tedy „Vzdělávat, inspirovat, propojovat“. Vedle standardních přednášek jsou součástí setkání i neformální akce. Na nich mohou účastníci ze všech koutů světa diskutovat svůj úhel pohledu na současnou vědu včetně otázek etických či filosofických.

lindau 2

William D. Phillips (NC 1997) diskutuje s mladými vědci

Pořadatelé spolupracují s partnerskými organizacemi po celém světě na výběru mladých vědců, kteří budou danou zemi reprezentovat. Nominujícími partnery jsou národní akademie věd, ministerstva, univerzity, výzkumné organizace a mezinárodní vědecké organizace.

Akademie věd ČR je nominujícím partnerem za Českou republiku. Nominuje nejenom vědce ze svých pracovišť, ale se žádostí o nominace se obrací i na české veřejné vysoké školy. Nominováni mohou být vědci či studenti mladší 35 let, kteří mají za sebou vynikající výsledky ve svém oboru, a nejsou doposud ve stálém angažmá. Účast na setkání je možná pouze jedenkrát.

 

Letos se za Akademii věd ČR akce zúčastnil Yanjun GuELI Beamlines.

Co ve vás zanechalo největší dojem?

Panelová diskuse, která se věnovala začátkům vědecké kariéry. Své zkušenosti v ní sdíleli nobelisté Donna Stricklandová, William D. Phillips a Wolfgang Ketterle. Mladí vědci jako já často procházejí pochybnostmi, které se týkají směru výzkumu. Nobelisté také přiznávali obtíže v začátcích kariéry, a tak nás povzbuzovali, abychom vydrželi. Když totiž budeme mít otevřené smysly a zaměříme se na nejlepší a nejnovější vědecké poznatky, témata se dříve či později objeví. Rovněž zmiňovali, že je třeba si udržet zájem o výzkum. Pokud jde o rovnováhu mezi osobním a profesním životem, zdůrazňovali, že je potřeba se na věc dívat z dlouhodobé perspektivy. Udržovat vždy a za každou cenu tuto rovnováhu podle nich není dobré.

Podařilo se vám navázat s některými účastníky spolupráci?

Měl jsem možnost se setkat s Gérardem Mourou, který v roce 2018 obdržel Nobelovu cenu za laserovou fyziku. Mluvili jsme o budoucnosti laserové fyziky a výzkumném centru ELI Beamlines v České republice. V Lindau jsem potkal také další mladé vědce s podobným výzkumným zaměřením a některá společná témata pro případnou spolupráci jsme určitě našli.

Na co se mladí vědci nobelistů nejčastěji ptali?

Atmosféra v Lindau je skvělá, protože můžete hovořit nejchytřejšími lidmi z celého světa. Otázky na nobelisty byly obvykle dvojího druhu. První směřovaly na výzkum – jak k němu přistupují a jak vidí budoucnost vědy. Druhé typy otázek byly osobnějšího charakteru – například jak se jim daří udržovat rovnováhu mezi rodinným životem a vědou.

Čím se setkání v Lindau lišilo od jiných symposií?

Konference nebo workshopy, které jsem navštívil, se obvykle zaměřovaly na relativně úzce vymezená vědecká témata. Setkání v Lindau se neomezuje na jedno specifické téma. Zahrnuje všechny podobory fyziky a obecně vývoj moderní fyziky jako takové. Nobelisté vidí souvislosti mezi různými podobory a umějí poukázat na to, jak se vzájemně ovlivňují.

Co setkání v Lindau může přinést pro váš profesní růst?

Za prvé se v Lindau prezentují nejnovější poznatky v oboru fyziky a také nejzásadnější problémy, které bude pravděpodobně třeba řešit. Za druhé, ze zkušenosti nobelistů je zřejmé, že začít výzkumnou kariéru není pokaždé jednoduché. Stejně tak se v Lindau setkává mnoho mladých vědců s podobným výzkumným zaměřením. Právě zde mohou vzájemně navazovat nové kontakty.  

 

Zdroj: Akademie věd ČR

Foto: Lindau Nobel Laureate Meetings