facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

NEZkreslená věda v tištěné podobě. Poznání je zábava, říkají autoři

18. 9. 2021
NEZkreslená věda v tištěné podobě. Poznání je zábava, říkají autoři

Rozsvítit žárovku, polknout prášek, zapnout počítač – to všechno nám připadá docela normální. Jenže za každou z těch věcí se skrývají geniální vědecké objevy a vynálezy. Ty představuje animovaný seriál Akademie věd ČR NEZkreslená věda. Na jeho základě vychází stejnojmenná kniha, která obsahuje nejsledovanější díly prvních pěti řad. Publikaci pokřtila v pondělí 13. září předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová spolu s ředitelem Nakladatelství Academia Jiřím Padevětem.

Nezkreslena veda web  4 01

„Kniha vychází proto, aby ukázala, že věda je dobrodružství, a kdo se do ní ponoří a podlehne jejímu kouzlu, zjistí, že je s ní zábava a že je důležitá. A o to v Akademii věd usilujeme,“ řekla na křtu Eva Zažímalová. Unikátní publikace autora Aleše Vémoly doplněná ilustracemi Tomáše Zacha reaguje na potřebu popularizovat vědu pro generaci mileniálů plně využívajících digitální technologie. Poutavou formou založenou zejména na obrázcích tak přibližuje zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům základních a středních škol.

Metodické listy jako bonus

U příležitosti vydání knihy pro ně její autoři připravili na webu Otevřené vědy 54 metodických listů, které obsahují doprovodné otázky, kvízy, hádanky a samozřejmě odpovědi k jednotlivým doposud zveřejněným dílům seriálu NEZkreslená věda. Metodické listy vznikly jako reakce na prosby pedagogů, kteří seriál využívají jako doprovodný výukový materiál při svých hodinách na základních nebo středních školách a chyběly jim k tématům podklady. „Z pouček v učebnicích někdy člověk není moc moudrý. Ale když se vše názorně předvede, třeba pomocí obrázků, ať už pohyblivých, nebo statických, hned je všechno jasnější. A proto vznikl nejen cyklus animovaných filmů, ale následně i tato kniha,“ uvádí hned v úvodu kolektiv autorů knihy.

Krest Nezkreslena veda web4

Od buňky po jadernou elektrárnu

Její vznik přitom poznamenala úskalí daná právě odlišným formátem. „To, co v seriálu vyjadřuje dynamický děj, jsme museli opsat kombinací slov a obrázků a pospojovat je tak, aby to čtenáře bavilo,“ popisuje komplikace převodu do tištěné podoby editorka knihy Lucie Šavlíková. Autorský kolektiv tak pracoval na publikaci téměř rok a půl. Výsledkem je třicet kapitol, ve kterých čtenáři zjistí, jak vlastně funguje 3D tiskárna, baterie, elektromotor, jaderná elektrárna, k čemu je dobrá vakcína, proč jsou tak důležité včely, jak vznikl vesmír, kdo řídí lidské tělo a mnoho dalšího.

Sedmá řada už brzy

První desetidílná série NEZkreslené vědy vznikla pod hlavičkou Otevřené vědy v roce 2014. Četné pozitivní ohlasy od pedagogů, studentů středních škol a veřejnosti motivovaly tvůrce ke vzniku dalších řad. Ta nejnovější, dokončená v roce 2020 tematicky celá vychází z výzkumných programů Strategie AV21. Videa jsou opatřena českými a anglickými titulky, díky nimž se cyklus NEZkreslená věda stává přístupným neslyšícím a zahraničním divákům. Oblíbenost seriálu dokazuje i fakt, že má na YouTube téměř 7 750 000 zhlédnutí.

V současné době vzniká sedmá řada, na kterou se diváci mohou těšit na začátku příštího roku. Dílů bude sedm. Ke každému se před jeho premiérou uskuteční soutěž na facebookové stránce Otevřené vědy. Stejně jako v minulosti i v nejnovější sérii budou garanty jednotlivých epizod vědci z Akademie věd ČR.

 

Text: Martin Ocknecht, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV 

Zdroj: Akademie věd ČR