facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Prezident oficiálně jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR

11. 3. 2021
Prezident oficiálně jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR

Eva Zažímalová začne své druhé funkční období v čele Akademie věd ČR. Volbu Akademického sněmu z loňského prosince nyní potvrdil prezident Miloš Zeman. Kvůli nouzovému stavu nebyli u ceremoniálu další lidé. Podle předsedkyně tato složitá doba více ukazuje, jak moc je věda a její zapojení do řešení problémů potřeba.

Protikoronavirová opatření nedovolila obvyklý ceremoniál, ale i tak Eva Zažímalová převzala jmenovací dekret od prezidenta Miloše Zemana osobně. „Akademie věd ČR ukázala mnoha svými aktivitami, že je odpovědná a potřebná. Já se i další čtyři roky budu snažit vytvářet svým spolupracovníkům takové podmínky, aby AV ČR dosahovala stále lepších vědeckých výsledků a přitom zůstala kultivovanou a respektovanou institucí,“ zdůraznila Eva Zažímalová.

Odbornice na experimentální botaniku už na volebním sněmu 7. prosince 2020 zdůraznila, že chce zlepšit finanční stabilitu instituce a zvýšit platy ve výzkumných organizacích. Stále připomíná, že věda je odrazový můstek pro vývoj společnosti EZ oficial Ondřej Pýchave všech směrech a může velmi konkrétně pomáhat.

To se ukázalo mj. v době pandemie covidu-19. Už druhým rokem se odborníci z Akademie věd ČR podílejí na ochraně lidských životů. Vyvinuli například oxygenerátor, nové metody pro zjištění přítomnosti viru SARS-Cov-2, zkoušeli odolnost roušek různých materiálů, podíleli se na testování i sekvenování. Velkou roli zaujímají také jako průvodci v proudech informací, když pravidelně vystupují v médiích a pomáhají lidem se zorientovat. Akademie věd se přiblížila ale i dětem prostřednictvím aktivit Věda na doma.

„Covidová krize ukázala, jak moc je vědy potřeba. Jsem ráda, že se pracovníci Akademie věd tolik zapojili, mnohokrát i ze své vlastní iniciativy a často ve svém volném čase. Ráda bych ale zdůraznila, že i přes velké soustředění na nový koronavirus vědci pokračují ve svých projektech a výzkumech, které také mají přesah do společnosti a mají evropskou, ba světovou úroveň,“ doplnila předsedkyně AV ČR.

Druhé funkční období Evy Zažímalové začne 25. března 2021.

 

 

Zdroj: Akademie věd ČR

Foto: Ondřej Pýcha / Akademie věd ČR