facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jak na granty s Grantovou agenturou ČR

11. 3. 2022
Jak na granty s Grantovou agenturou ČR

Grantová agentura ČR připravila novou publikaci pro začínající vědce a vědkyně, která jim pomůže se zorientovat v grantových soutěžích a jejich podmínkách. Zároveň zveřejnila několik příruček, které mohou sloužit jako check-listy při samotném podávání grantových žádostí.

gačr pro začínající vědce  a vědkyně

Pro začínající vědce a vědkyně

Podpora začínajících vědců a vědkyň je jednou z priorit Grantové agentury České republiky (GA ČR). Aby zjednodušila těmto badatelům orientaci v grantových soutěžích a jejich podmínkách, připravila přehlednou publikaci GA ČR pro začínající vědkyně a vědce.

‚‚Cílem Grantové agentury České republiky je pěstovat u nás vědu na světové úrovni. K tomu vede jednoduchá cesta: podpora lidí, jejich nápadů a také mladých vědců a vědkyň, na nichž záleží budoucnost české vědy. Aby se snáze orientovali v tom, co agentura nabízí, připravili jsme přehlednou brožuru,“ říká předseda GA ČR Petr Baldrian. „Díky této publikaci zjistí, jaká soutěž je určena přímo pro ně – například pro čerstvé postdoky, kteří potřebují nabrat zkušenosti v zahraničí, je soutěž POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP, mohou se ale díky ní vrátit i čeští badatelé, kteří třeba absolvovali doktorské studium v jiné zemi. Pro zkušenější vědce, kteří se chtějí badatelsky osamostatnit, je soutěž JUNIOR STAR. Ukazujeme také, že i pro začínající vědce jsou určeny takzvané standardní projekty.“

V publikaci najdou zájemci i odpovědi na nejčastější otázky, ale také to, co má obsahovat návrh projektu, jak probíhá jejich hodnocení nebo jak GA ČR zohledňuje mateřství a rodičovství. Brožura „GA ČR pro začínající vědce a vědkyně“ je již nyní dostupná ke stažení níže, a to i v anglickém jazyce. Stáhnout si můžete také brožuru GA ČR pod lupou, která přehledně seznamuje s činností agentury.

Předseda GA ČR o podpoře začínajících vědců a vědkyň

Brožura v českém jazyce.

Brožura v anglickém jazyce.

gačr na co si dát pozor

Příručky Na co si dát pozor

Pro navrhovatele projektů GA ČR připravila základní přehled toho, na co by neměli zapomenout, když žádají o grant GA ČR. Přehled může sloužit i jako odškrtávací seznam, aby navrhovatel mohl vše snadno zkontrolovat. Každý bod je navíc doplněn o odkaz na příslušnou zadávací dokumentaci, kde najde bližší informace.

Jednotlivé přehledy můžete stahovat zde:

Na co si dát pozor - Standardní projekty

Na co si dát pozor - EXPRO

Na co si dát pozor - JUNIOR STAR

Na co si dát pozor - POSTDOC INDIVIDUAL FELLOWSHIP

Na co si dát pozor - Mezinárodní Lead Agency projekty

Na co si dát pozor - Mezinárodní (bilaterální) projekty

Jak podat grant v aplikaci GRIS, poradí videonávody.

 

Zdroj: Grantová agentura ČR (12)