facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Akademie věd spouští stáže pro vědce z Ukrajiny

10. 3. 2022
Akademie věd spouští stáže pro vědce z Ukrajiny

Pokračovat ve výzkumu v bezpečném prostředí – to je cílem stáží programu Researchers at Risk Fellowship, který v úterý 8. března schválila Akademická rada AV ČR. V tomto roce se stáže zaměří na žadatele z Ukrajiny, poté se program rozšíří o další země, kde vědce ohrožuje válka či pronásledování.

Do programu Researchers at Risk Fellowship se mohou do konce září tohoto roku hlásit výzkumní pracovníci všech oborů, a to jak vědci, tak doktorandi, tedy studenti doktorského studijního programu nebo jeho ekvivalentu, a také postdoktorandi, kteří už doktorský studijní program nebo jeho ekvivalent absolvovali.

Návrh podává pracoviště AV ČR, které žadatele zařazuje do svého výzkumného týmu nebo oddělení. Finanční podporu formou dotace poskytne AV ČR do 31. prosince 2023, hrubá mzda podpořených pracovníků dosáhne – podle výše pracovního úvazku – přibližně 45 000 korun měsíčně.

Další rizikové země

Prostřednictvím tohoto programu se Akademie věd zařazuje mezi prestižní zahraniční instituce, jež nabízejí podobnou podporu, například v Německu nebo USA. „Posilovat akademické svobody na celém světě je v souladu s posláním AV ČR a jejími etickými hodnotami,“ zdůrazňuje Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR. Program Researchers at Risk Fellowship se proto může s ohledem na aktuální geopolitickou situaci postupně rozšiřovat o další země, v nichž vědci nemohou pokračovat ve své práci kvůli ozbrojenému konfliktu, politickému nebo náboženskému pronásledování.

 

Více informací: David Honys, Rada pro zahraniční styky AV ČR, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 221 403 474

 

Zdroj: Akademie věd ČR