facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

HR Award v Česku: Dalších devět institucí se může pyšnit známkou kvality v péči o lidské zdroje

22. 10. 2021
HR Award v Česku: Dalších devět institucí se může pyšnit známkou kvality v péči o lidské zdroje

Během září a října 2021 si ocenění HR Award na své konto připsalo devět českých výzkumných organizací. Mezi nimi je hned několik ústavů Akademie věd, Univerzita Pardubice, Centrum dopravního výzkumu či Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni.

leon vbxyFxlgpjM unsplash

HR Excellence in Research Award (HR Award) je prestižní ocenění udělované Evropskou komisí za excelenci v péči o lidské zdroje ve vědeckém prostředí. Pro výzkumníky znamená organizace s oceněním HR Award záruku evropského standardu péče o zaměstnance, otevřenost a transparentnost výběrového řízení i kvalitu pracovního prostředí.

Mezi novými držiteli tohoto ocenění, které deklaruje důležitost péče o lidské zdroje na dané instituci, je Univerzita Pardubice. Ta se přihlásila k principům „Evropské charty pro výzkumné pracovníky a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků“ v roce 2019. Během dalšího roku získala informace z dotazníkového šetření, na základě kterých vytvořila strategické dokumenty, jako je například akční plán nebo GAP analýza, které jsou potřebné pro zisk ocenění. Hodnotitelé Evropské komise dokumenty vyhodnocovali několik měsíců. Nyní čeká univerzitu každé tři roky obhajoba certifikace před Evropskou komisí. Akční plán má navržený do roku 2025.

Jedním z prvních konkrétních aktivit je Mentoringový program, který Univerzita Pardubice právě startuje. Excelentní vědci ze sedmi fakult nabídnou pomoc mladým doktorandům a nadějným výzkumníkům.

„Ocenění zvyšuje prestiž naší univerzity i její atraktivitu pro výzkumníky z celého světa. Je dokladem, že na Univerzitě Pardubice vytváříme podmínky pro lepší kariérní růst v oblasti výzkumu a vývoje,“ řekl tamní prorektor pro vnitřní záležitosti Miroslav Ludwig.

Ziskem ocenění práce zdaleka nekončí

Během uplynulých dvou měsíců byla HR Award udělena rovnou čtyřem ústavům Akademie věd ČR. Konkrétně známku kvality v péči o lidské zdroje získal Ústav fyziky atmosféry, Ústav experimentální botaniky, Matematický ústav a Botanický ústav. Právě s ředitelem Botanického ústavu, Janem Wildem, jsme si nedávno povídali mimo jiné také o HR Award na Botanickém ústavu. „HR Award vnímáme jako takovou třešničku na dortu. To důležité jsou pro nás všechny ty věci, které během snahy o získání HR Award nastavíme. To je pro nás to zajímavé. Projekt jsme nazvali IBOAT, česky zkratka znamená Botanický ústav příležitost pro rozvoj kariéry a získávání talentů. Chceme vysílat do instituce signál, že jsme všichni na jedné lodi, a to od vrátného až po špičkového vědce. Tím chceme budovat sounáležitost a rozvoj instituce. Pracujeme tedy na různých školeních pro naše zaměstnance, spolupracujeme s právní firmou na úpravě vnitřních předpisů, aby byly všem srozumitelné, pracujeme také na strategii rozvoje ústavu,“ řekl Jan Wild v rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz

To, že udělením ocenění práce na zkvalitňování péče o lidské zdroje zdaleka nekončí, si uvědomují také na Ústavu fyziky atmosféry. „Udělením této certifikace však naše práce nekončí, spíše naopak. I nadále budeme pracovat na dalším zkvalitňování pracovního prostředí pro naše zaměstnance, a to nejen vědecké pracovníky, ale i ty administrativní. Očekáváme, že získání tohoto ocenění zvýší prestiž našeho pracoviště v očích odborné veřejnosti, jeho atraktivitu co se týká oslovování nových pracovníků, a to i ze zahraničí, a budeme mít lepší pozici pro získávání finančních prostředků z českých i zahraničních dotačních programů,“ uvádí ústav ve svém prohlášení.

Během letošního podzimu prestižní ocenění Evropská komise udělila také Centru dopravního výzkumu, Ekonomické fakultě Západočeské univerzity v Plzni a výzkumné organizaci Agrovýzkum Rapotín.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Evropská komise, Univerzita PardubiceÚstav fyziky atmosféry AV ČR