Vytisknout tuto stránku

Týden vědy a techniky je v plném proudu!

4. 11. 2020
Týden vědy a techniky je v plném proudu!

Od pondělí 2. až do neděle 8. listopadu 2020 probíhá již dvacátý Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Portál Vědavýzkum.cz je mediálním partnerem festivalu, který letos kvůli koronavirové pandemii probíhá online. Vybrali jsme pro vás několik zajímavých přednášek, které můžete sledovat z pohodlí vašeho domova.

TVT 2019 web 110

Viry – Kde se tady berou? Vznikl Covid v labu?

Biologické centrum Akademie věd ČR pořádá přednášku molekulárního biologa a genetika Ondřeje Lenze s názvem Kde se tady berou? Vznikl Covid v labu?

Viry nás obklopují. Například jedna lžička mořské vody obsahuje milion virových částic. A viry nejsou jenom okolo nás, ale i v nás. Genetická informace pocházející od virů se dokázala během evoluce propašovat do našeho genomu. A informace, která se shoduje s viry, je dokonce mnohem více zastoupená než část genomu, která ovlivňuje fungování lidského jedince. Jak se to stalo, že se do nás virový genom vloupal? A mohou být viry zloději?

Při současné koronavirové pandemii začaly vznikat nové konspirační teorie, o některých jsme vás již v minulosti informovali. Říká se například, že koronavirus vznikl někde v tajné laboratoři v čínském Wuhanu a slouží k tomu, aby zatopil zbytku západního světa. Jestli tomu tak je, nám pomůže osvětlit Ondřej Lenz v další části svojí přednášky. Pokud si chcete udělat okolo této „fake news“ jasno nebo zjistit, proč vznikají pandemie a jak je virus SARS-CoV-2 odlišný od ostatních již známých koronavirů, nezbývá vám než si tuto zajímavou přednášku pustit zde.

Přednáška a diskuse na téma výzkumu sněhu a lavin

Protože se blíží zima a vypadá to, že letošní rok je v teplotách průměrný, mohlo by vás také zajímat, jak se na České zemědělské univerzitě v Praze studuje sníh. Roman Juras z Fakulty životního prostředí vás zasvětí do tajů sněhu a ledu. Sníh je významný rezervoár vody, ale také izoluje v zimě půdu od chladu a odráží sluneční paprsky. Napadaný sníh ale nepředstavuje jenom idylicky zasněženou krajinou, která se dá brázdit třeba na běžkách. Je to také poměrně nebezpečný živel, který nás může sužovat v podobě vzniku lavin.

Výzkum sněhové pokrývky je extrémně důležitý pro předpovídání lavin na horách. A není to jenom problém velehor za hranicemi České republiky. Laviny trápí i české hory. Pokud se chcete dozvědět více o tomto tématu nebo třeba o tom, jak se vodíkové můstky podílejí na tvaru sněhových vloček, podívejte se na tuto přednášku.

60 let laseru

Je to přesně 60 let od doby, kdy Theodore H. Maiman, americký fyzik, předvedl první laser. Ve svých přednáškách se tomuto výročí věnuje Fyzikální ústav AV ČR.

Workshop TVT Lasery autor fotografie Pavlína Jáchimová

Chcete se s Petrem Hauschwitzem z týmu pro průmyslové aplikace laserů z Fyzikálního ústavu AV ČR podívat do nejmodernějšího laserového centra HiLASE? Ve virtuální prohlídce vás provede technologií mikroobrábění pomocí laserů. Vědci mohou vytvořit strukturu, která například odpuzuje vodu, ale dokážou toho mnohem více. K čemu jsou tyto aplikace vhodné? Do laserové laboratoře se jen tak nedostanete, proto vám doporučujeme si toto krátké video pustit.

Atomy a molekuly v pohybu

S Ondřejem Maršálkem z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se podíváme na to, jak se zkoumají atomy a molekuly pomocí počítačových simulací. V přednášce nám popíše, jak probíhá modelování v přírodních vědách. Pokud chceme předvídat nějaké chování, vytvoříme matematický model, a pomocí výpočtu můžeme dostat výsledky třeba ohledně chování působení mezi atomy a molekulami. Je možné dostat laboratoř do počítače? Co je k tomu potřeba? Kde jsou úskalí tohoto procesu? Ondřej Maršálek nám ale také vysvětlí, jak se tvoří model pro daný experiment nebo připravují data, která chceme pro model použít.

Filosofie a imunita

Schopnost ubránit se před nebezpečnými vlivy okolního prostředí je klíčová pro přežití. Velmi často se propagují přípravky, které mohou naši imunitu stimulovat. V rámci Týdne vědy a techniky se o zázračných pilulkách nedozvíme, ale ukážeme si pohled, jak filozofie od starého Řecka po současnost pomáhá nalézt cesty k nezávislosti a celkové robustnosti lidského individua. Kryštof Boháček z Filosofického ústavu AV ČR nám v rámci své přednášky představí, jak i čeští filosofové vytvářejí pro naši společnost nezbytná východiska a vzorce, o něž se lze opřít při vnímání fenoménu imunity.

Ženy a podnikání

Ve čtvrtek 4. listopadu proběhne od 11:30 diskuzní přednáška o postavení žen na trhu práce. Je rozdíl mezi tím, když se rozhodne podnikat žena, nebo muž? Jaká je nynější situace podnikatelek? Proč se ženy vlastně rozhodnou vstoupit do podnikatelského sektoru? Souvisí to nějak s postavením žen na trhu práce? A jde skloubit podnikání s rolí matky? Markéta Švarcová ze Sociologického ústavu AV ČR na tyto otázky odpoví. Pozor, přednášky z cyklu Jaká je naše společnost se konají v aplikaci ZOOM a je třeba se na ně registrovat.

Konspirační teorie včera, dnes a zítra

Konspirační teorie je pro někoho zaručený způsob, jak snadno porozumět zdánlivě chaotickému světu kolem nás, pro druhého je to zdroj zábavy. Faktem ale je, že zásadně narušují důvěru lidí ve veřejné instituce a oficiální vědění. Jak se konspirační teorie objevují? A co je zdrojem pro jejich tvorbu, jak se vyvíjejí? Odpověď získáte v pátek 5. listopadu od 17:00přednášce Stefana Segiho z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Dozvíte se vše o konspiračních teoriích a možná i o tom, jak náš svět skrytě ovládají humanoidní ještěři.

Týden Vědy a techniky běží až do neděle 8. října a na každý den je připravena řada zajímavých přednášek z různých vědních oborů. Prohlédněte si program a nenechte si ujít další zajímavé přednášky.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (ED)