facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Vědec z CATRIN získal pozici na Institutu Karolinska

8. 1. 2022
Vědec z CATRIN získal pozici na Institutu Karolinska

Na prestižním Institutu Karolinska ve Švédsku bude od února působit Tomáš Malina z CATRIN Univerzity Palackého, jenž obstál v konkurenci dalších více než 30 uchazečů. V týmu profesora Fadeela, jedné z nejlepších světových skupin v oblasti nanotoxicity, se bude jako postdoc podílet na řešení nového vědeckého projektu.

csm Tomas Malina mensi b113ca4949

„Budu se zabývat interakcemi nanomateriálů s buňkami imunitního systému, což je z mého pohledu fascinující téma. Celé své doktorské studium jsem se věnoval 2D nanomateriálům, nyní mě čeká jejich studium v poněkud odlišné rovině. Věřím, že to bude skvělá příležitost naučit se nové věci,“ uvedl Malina, který v CATRIN působí ve výzkumné skupině Nanomateriály v medicíně a nedávno obhájil doktorskou práci pod vedením Radka Zbořila.

Těší se zejména na spolupráci s renomovaným vědcem Bengtem Fadeelem, vedoucím oddělení molekulární toxikologie na Institutu environmentální medicíny. Ten je stejně jako Peter Wick ze švýcarského vědeckého centra EMPA, u nějž mladý vědec absolvoval stáž loni, platným členem evropského klastru pro nanobezpečnost a nanotoxicitu.

„Po konci pobytu bych se určitě rád vrátil zpět do CATRIN a přispěl k tomu, aby se i naše vědecké centrum do tohoto mezinárodního klastru zapojilo. Jeho členy jsou totiž špičkoví vědci v daném oboru,“ plánuje Malina.

K úspěchu ve výběrovém řízení mu dopomohly především zkušenosti a dobré výsledky během nedávno ukončeného doktorského studia. „Tomáš má zcela mimořádný potenciál pro multidisciplinární výzkum s přesahem do nanotechnologií, biomedicíny, molekulární biologie a materiálového výzkumu. V rámci doktorátu publikoval dost zásadní práce v popisu toxicity uhlíkových nanomateriálů. Mám velkou radost, že jeho skvěle nastartovaná kariéra bude pokračovat v jednom z nejlepších světových ústavů,“ uvedl Zbořil.

Institut Karolinska patří mezi největší lékařské univerzity Evropy, v mezinárodních žebříčcích vysokých škol se pravidelně umisťuje na předních pozicích. Například v žebříčku QS World University Rankings se loni umístila na osmé pozici. Na její půdě se předává Nobelova cena za fyziologii a medicínu.

 

Zdroj: UPOL

Text: Martina Šaradínová

Foto: Viktor Čáp