Vytisknout tuto stránku

Vítězné snímky festivalu Academia Film Olomouc 2017

2. 5. 2017
Vítězné snímky festivalu Academia Film Olomouc 2017

Letošní ročník festivalu Academia film Olomouc se nesl v duchu sloganu „The Future is Now“. Představil optimistické vize i potenciální hrozby pro naši civilizaci.

Přehlídka dokumentárního a populárně vědeckého filmu mapuje současnou pozici člověka ve společnosti, jeho konfrontaci s novými technologiemi, působení na životní prostředí i snahy o dobývání vesmíru. První ročník festivalu se uskutečnil již v roce 1966 a málokdo si tehdy asi uměl představit, že se z něj stane jedna z největších akcí svého druhu v Evropě, na které nejlepší vědecké snímky z celého světa představují přední kapacity nejrůznějších oborů.

 DSC1908

Letos poprvé se soutěžní filmy utkaly jak v mezinárodní, tak v česko-slovenské soutěži. V porotě mezinárodní soutěže zasedli vedle studentských zástupců osmi fakult Univerzity Palackého v Olomouci také James Kakalios, čestný profesor Katedry fyziky a astronomie na Univerzitě v Minnesotě, Paul Lewis, ředitel kanadské produkční společnosti Great Pacific Television, která se zaměřuje na tvorbu dokumentů, nebo producentka, dramaturgyně, scénáristka a režisérka Kamila Zlatušková.

Na základě hodnocení poroty i hlasování diváků byly v sobotu večer vyhlášeny a v neděli promítány vítězné filmy. V mezinárodní soutěži uspěl dokument britské režisérky Cathrine Gale, jejíž film The Joy of Logic (Radost z logiky) vyhrál již na AFO 2015. Tentokrát zvítězila se snímkem The Joy of Data (Potěšení z dat), který provází historií využití dat již od průmyslové revoluce.

Cenu Innogy za nejlepší česko-slovenský populárně vědecký film si odnesl první díl dokumentárního cyklu „Jednou nohou v absolutnu“ nazvaný Hon na Parkinsona. Film představuje nejnovější lékařské aplikace výzkumu mozku a hlasové analýzy, které umožňují rozeznat raná stádia tohoto onemocnění.

Cenu za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film získal ruský snímek Jezero Vostok: Hory šílenství, který naráží na Lovecraftův hororový sci-fi román z roku 1936 „V horách šílenství“ a ukazuje život výzkumného týmu v nehostinných podmínkách. Jako předfilm se promítal snímek Pod nulou, oceněný jako nejlepší krátký populárně-vědecký film.

Before The Flood

Diváckou soutěž vyhrál film z produkce BBC Earth – Predátoři 3D. Za filmem, který přináší fascinující záběry různých pozemských predátorů bojujících v posledních letech mnohdy o přežití, stál početný filmový štáb i obrovský rozpočet.

Kromě filmových cen byla na slavnostním vyhlášení v olomoucké Pevnosti poznání předána také cena za osobní přínos popularizaci vědy a cena za největší vědecký počin v dějinách lidstva. Tu první si odnesl astronom Jiří Grygar, druhou získala Evropská organizace pro jaderný výzkum v Ženevě - CERN. Cenu převzala osobně vedoucí komunikace CERNu, Anna Goldinho.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)