Hlavním motivem programu festivalu bude paměť. Diváci se tak se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti, které povedou přes pravěk a období dinosaurů až do časů umělé inteligence. Tvůrci programu budou hledat klíč k pochopení paměti v kontextu společnosti a technologií a spolu s diváky si představí svět, ve kterém paměť zcela chybí. Do České republiky opět přijedou zajímaví hosté ze zahraničí. Doprovodný program zacílí na dospělé i na dětské publikum.
To, že si něco pamatujeme, ještě neznamená, že to víme
„Programem budeme reflektovat různé způsoby, jak paměť a uchovávání informací ovlivňuje náš svět a jaký je vztah paměti a vědění. Bude nás zajímat jak lidská paměť z hlediska ukládání informací a jednotlivých vzpomínek, tak i paměť technologická – tedy evoluce různých technologií, které si člověk za svou historii vyvinul, aby na ně mohl svou vlastní paměť delegovat. Od vzniku písma po neuronové sítě,“ nastínil záměr hlavní dramaturg sekce Paměť Zdeněk Rychtera.
Paměti bude věnována celá jedna hlavní sekce filmových projekcí, přednášek a například podcastů. Téma však bude organicky proplouvat také napříč ostatními nesoutěžními sekcemi, které jej ukážou z nejrůznějších úhlů pohledu. V programu se objeví sekce Resilience, Přirozenost a příroda, O houbách a lidech, Dinosauři zítřka a Věda v popkultuře.
AFO v minulosti navštívil i Daniel Stach
Pocta Jane Goodall a Cormacu McCarthymu
„U příležitosti 90. narozenin Jane Goodall si připomeneme zásadní odkaz této ikonické vědkyně a aktivistky. Filmovým médiem přiblížíme dílo a myšlenkový odkaz spisovatele Cormaca McCarthyho. McCarthy poslední dekádu svého života strávil jako aktivní člen Santa Fe Institutu, mezioborového výzkumného centra. V české premiéře tak uvedeme dílo Cormac McCarthy's Veer polského režiséra a fyzika Karola Jalochowského,“ doplnil vedoucí programu festivalu Ondřej Kazík.
Fanoušci se podívají do nově opravených budov s geniem loci
Festival naváže i na spolupráci s externími partnery, jako je Česká televize, která bude opět generálním mediálním partnerem festivalu, nebo Národním filmovým archivem. AFO také rozšiřuje zásadní festivalová místa. „Jedním z nich je opravené kino Central v olomouckém Muzeu umění, které si pro svou blízkost od festivalového centra i skvělé zázemí naši návštěvníci určitě oblíbí. Druhý je pak Červený kostel Vědecké knihovny Olomouc, kam máme v plánu na celý týden umístit VR program, který oproti loňsku nabírá na velikosti a představí nové možnosti, jak s rozšířenou realitou pracovat. Rozšiřovat se bude také naše sekce AFO Junior. Předjednanou máme i bližší spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc, do jehož krásných prostor chceme přivést festivalové návštěvníky z celého světa,“ doplnila ředitelka AFO Eva Navrátilová.
Vizuál festivalu bude připomínat návrat do budoucnosti
AFO každý rok přichází s novou vizuální identitou, která souzní s hlavním tématem. Letos se kreativní tým snažil uchopit paměť a do svého týmu „pozval“ umělou inteligenci. Psí posádka dohlíží a naviguje astronauty na Měsíci. Vizuál vychází z retro estetiky a typografie evokuje zlatou éru zábavních parků. Festival se stane jedinečným místem v prostoru a čase, s vlastními pravidly, který čeká, až ho návštěvníci zaplní zážitky.
„Pomocí AI jsme navrhli scénáře z minulosti, které souvisí s vybranou ikonickou událostí. A ukázalo se, že to umělá inteligence neumí vyhodnotit přesně. Naším vizuálem chceme ukázat, že i lidská paměť je selektivní. Historii vyprávějí vítězové, vzpomínky nám spravují externí servery a AI zatím všechna tato data interpretuje s vysokou chybovostí. Stejně alternovaná je i vzpomínka na náš zatím neexistující festival. Společně začínáme budovat svébytný ekosystém či jedinečnou atrakci, která vyvrcholí během festivalu, kdy spolu prožijeme výlet na toto unikátní místo,“ popsal tvorbu vizuálu AFO59 grafik a art director Radim Měsíc.
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) pořádá Univerzita Palackého v Olomouci od roku 1966. Patří tak mezi nejstarší české přehlídky v oblasti kinematografie. Jeho hybnou organizační silou jsou především současní i bývalí studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Možnost zasáhnout do chodu velké produkčně náročné akce je pro ně ideální příležitostí otestovat a rozvinout vlastní schopnosti. AFO je tak nejen světově významným festivalem, ale rovněž zavedenou edukační platformou. Počtem akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.
Autorka: Martina Vysloužilová
Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci, AFO