facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Kriminalita neustále roste a vězení člověka napraví. I s těmito mýty se ve své práci konfrontuje kriminoložka Eva Krulichová ze Sociologického ústavu AV ČR. Ve svém posledním výzkumu se zaměřila na “recept”, jak snížit recidivy a na ukončování tzv. kriminální kariéry. Proč je problematické, že klademe příliš velký důraz na kriminální minulost pachatele? Mají u nás dostatečný prostor alternativní tresty? A jak nás ovlivňují tzv. krimi zprávy, které o kriminalitě referují zavádějícím způsobem?

22. 5. 2024

Přepište dějiny se ocitly za katrem. A to ne obrazně, ale doslova. Dva rozhovory o dějinách českého vězeňství jsme natáčeli v kostele sv. Josefa, který je součástí areálu valdické věznice. Takže jsme opravdu skončili za mřížemi. V prvním díle spolu s námi seděl také historik vězeňství Aleš Kýr a probrali jsme dějiny toho, jak Češi a Moravané bručeli od starého Rakouska po tu Havlovu amnestii.

22. 5. 2024

Novináři Čestmír Strakatý a Andreas Papadopulos se na UPCE představili v rámci cyklu přednášek Čaj o páté, který pořádá Fakulta filozofická Univerzity Pardubice. Co obnáší práce zahraničního zpravodaje Česká televize? A jak vypadá běžný den zkušeného novináře a autora podcastu, který má za sebou stovky rozhovorů? Dozvíte se v Čaji o páté. Příjemný poslech!

22. 5. 2024

Zcela bez pozornosti médií se před pár lety udál významný archeologický nález. Nedaleko od Prahy, v bývalém středověkém hradišti Budeč - mimochodem přechodném domově svatého Václava - byl odkryt hromadný hrob. Kosti více než šedesáti statných mužů vykazující známky násilí nasvědčují, že na tomto místě došlo ke katastrofě. Jaký příběh stojí za touto tragickou událostí? Má masakr na svědomí kníže Boleslav, který se během své cesty za mocí nebál jít přes mrtvoly? A co nám o středověkém násilí může prozradit vizuální a literární tvorba?

21. 5. 2024

Výzkum feromonové komunikace hmyzu jako divadelní trhák? Taková je zkušenost dramatika a matematika Reného Levínského. V podcastu CHEmic prozradil Veronice Sedláčkové, proč jsou vědci svérázné publikum a proč se věda i divadlo dobře doplňují.

17. 5. 2024

In our upcoming episode of "HOMO COSMOPOLITAN," we dive into the dynamic world of Nika Kimeridze, a PhD student from Georgia and a holder of the Czech governmental scholarship. Currently pursuing studies at the Faculty of Management and Economics, Nika shares his fascinating journey as an entrepreneur with a passion for education.

16. 5. 2024

První část dvoudílné dokumentární série Pracuji, tedy jsem mapuje, jak může vypadat závislost na práci a to v akademickém prostředí. Ve vyprávění workoholičky Terezy sledujeme, co vše přináší, ale i bere toto extrémní psychické nastavení.

16. 5. 2024

Při příležitosti vyhlášení nového ročníku Ceny Josefa Vavrouška vychází speciální díl podcastu De Facto. Povídáme si v něm hned se třemi hosty.

15. 5. 2024

Myslet na moderní československé dějiny znamená myslet na Edvarda Beneše. Jak se dnes vypořádáváme s tímto problematickým politikem, který byl celoživotní demokrat, přesto stál u dvou totalit, které jím založený stát postihly?

15. 5. 2024

Ptáci a zase jenom ptáci... Na první pohled může náplň profesního i volného času našeho dnešního hosta ornitologa Jiřího Reifa vypadat monotónně. Na ten druhý ale zjistíte, že přináší mnohá (a mnohdy nečekaná) dobrodružství. Co se přihodilo, že Jiří Reif již nikdy nezapomene španělšké slovíčko pro olej? Kde se naučil excelentně používat mačetu? To se dozvíte v dnešním rozhovoru.

15. 5. 2024