facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Proč je současná televizní zábava podobná té normalizační Čím to je, že velké revuální show jsou populární naskrz generacemi a proč dobře fungují ve většině zemí světa? Je Star Dance Televarieté dneška? V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak ještě mrkneme na pár seriálů i na to, proč natočit u nás za socialismu horor byl fakt horor…

29. 11. 2023

Stačí sebrat data, analyzovat je a napsat studii? V akademickém think tanku IDEA při Národohospodářekém ústavu AV ČR mají ambici jít dál. Snaží se svými studiemi z oblasti ekonomie vzdělávání, trhu práce, dopadů veřejných politik a hodnocení výzkumu oslovit i širší veřejnost.

28. 11. 2023

Co si představit pod pojmem agrolesnictví? Jedná se o novou metodu v zemědělství nebo se jen vracíme ke způsobům hospodaření známým již našim předkům? Jak mohou naší krajině a půdě pomoci subtropické a tropické rostliny? A jak složité je vytvořit dotační program? Na to vše odpoví náš dnešní host, profesor Bohdan Lojka z Fakulty tropického zemědělství ČZU.

28. 11. 2023

Expedice a život na nich: To je téma listopadového dílu podcastu Ta-meri s dr. Katarínou Arias.

28. 11. 2023

V listopadu se v podcastu Udržitelná Karlovka vydáme na rektorát UK, kde pracuje Tereza Matyska Mičánková na Odboru veřejných zakázek. Matyska Mičánková se soustředí na odpovědné zadávání veřejných zakázek, a to jak v rovině environmentální, tak i sociální. 

27. 11. 2023

Juraj Buzalka je sociální antropolog, jeho pohled na společnost tedy není politologický, ani sociologický… Ale dost otevřený a kritický. Jací podle něj jsou dnešní Slováci a proč Češi „svým bratrům a sestrám“ nerozumí? Nová kniha Juraje Buzalky nese název Postsedliaci, tak jsme se nad ní potkali. Přidejte se.

22. 11. 2023

Jiří Šíma si do dalšího dílu podcastu pozval Lukáše Prokopa, ředitele Centra ENET, a Lucii Jezerskou, vedoucí Laboratoře sypkých hmot. Co zkoumá vlastně zkoumá tato laboratoř? A pracují v ní i studenti? Odpovědi najdete, když si podcast poslechnete!

22. 11. 2023

Kam podle něj kráčí česká žurnalistika? Proč říká, že mají tuzemská média ještě dva roky oddechu? A jak přistupuje k debatám se studenty? Poslechněte si rozhovor s Davidem Klimešem z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky, novinářem, komentátorem, který aktuálně působí i jako výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

21. 11. 2023

Jak moc by se musela naše Země scvrknout, aby se z ní stala černá díra? Jaké podoby může mít život ve vesmíru a kde ho můžeme očekávat? Poslechněte si druhou část rozhovoru s astrofyzikem Michalem Bursou. Ředitel Astronomického ústavu AV ČR se vedle výzkumu černých děr věnuje teorii relativity a astrobiologii, tedy možností života ve vesmíru.

21. 11. 2023

Přinášíme vám záznam přednášky s lékařem Tomášem Šebkem, který vznikl v rámci série Čaj o páté.

12. 11. 2023