facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

„Geolog je státem placený turista", tak údajně nazýval svou práci známý český geolog Havlíček. Hostem březnového dílu je „novodobý placený turista" známý svou rychlou chůzí, geolog Jiří Žák. Jak rychle se nám hýbou litosférické desky pod nohama? A která z nich je rekordman? Jak žhavé je magma? I na takové otázky Jiří Žák odpoví, dozvíte se však mnohem více...

15. 3. 2024

Hostem podcastu byla Pavla Hubálková, která píše o vědě například pro magazín Univerzity Karlovy Forum nebo pro technologický magazín WIRED a je spoluautorkou první české knihy o komunikaci vědy. Říká, že komunikace vědy je nezbytnou součástí dnešního života a každý moderní vědec by měl chtít vědu komunikovat. Hledá příběhy ve světě vědy a staví mosty mezi vědci a laickou veřejností.

14. 3. 2024

Na přání vás, posluchačů podcastu Přepište dějiny, jsme natočili díl o Karlu Krylovi. Hlavně o tom porevolučním. Ale nejen. Změnil se on, nebo společnost? Znali jsme vlastně Karla Kryla člověka nebo jen bratříčka? Plná verze tohoto dílu na Gazetistu a HeroHero.

13. 3. 2024

Pojem dekolonizace se stává stále viditelnějším nejen v kontextu lokálních historických debat, ale proniká také do českého veřejného prostoru. Domácí média, populární kultura, umění a muzea se stávají prostředím, v nichž témata spojená s dekolonizací začínají rezonovat.

13. 3. 2024

Dokonce i v současném globalizovaném světě stále ještě existují místa, která jsou masovým turismem zcela nezasažená. A v nich poklady, které je oku běžného smrtelníka zapovězeno spatřit. Jakkoliv fantaskně to může znít, přesně takovým místem je Svanetie. Gruzínský region, před (agresivními) výdobytky západní civilizace důkladně střežený hradbou vysokých hor, ale i prastarými rodinnými klany, které si po staletí předávají klíče od svých kostelů a chrání klenoty skryté uvnitř.

11. 3. 2024

Jaké jsou základní principy bezpečného programování? Jsou databáze lákavý cíl a jak je chránit? Jaká jsou různá rizika u internetových a desktopových aplikací? O to všem s Ing. Josef Kokeš z Katedry informační bezpečnosti FIT ČVUT.

10. 3. 2024

Příběh chemika Antonína Holého a jeho slavných molekul z ÚOCHB žije dál na prknech Dejvického divadla. O zákulisí dnes už slavné hry hovoří režisér Petr Zelenka s Veronikou Sedláčkovou v podcastu CHEmic.

8. 3. 2024

Patologie takového Alzheimera nebo Parkinsona, tedy souhrn různých změn a abnormalit, se v našem mozku může objevovat i dobrých dvacet let předtím, než se nemoc skutečně projeví. A to, kdy a jakým způsobem propukne, můžeme do značné míry ovlivnit my sami.

7. 3. 2024

Martin Bednařík už toho na Fakultě technologické zažil mnoho. Studoval na FT, kde získal všechny své tituly, vyzkoušel si být proděkanem a teď šéfuje Ústavu výrobního inženýrství. Nemá toho málo, přesto se nechce vzdát výuky. Vždy se totiž snaží (jak on sám říká) prvňáčkům zpříjemnit nástup na vysokou školu.

6. 3. 2024

Ve 26. epizodě se s Martinem Olivou z Ústavu Anthropos z Moravského zemského muzea, kterého už dobře znáte z dvoudílné 20. epizody, vydáme ještě jednou do pravěku, tentokrát do střední doby kamenné - mezolitu. K jakým došlo změnám oproti paleolitu? Máme i z této doby na našem území bohaté doklady umění? Jak se tvarově proměnila štípaná kamenná industrie (pazourky)?

6. 3. 2024