facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
vysvětli: podcast

vysvětli: podcast

Jedno téma, které hýbe světem. Jeden host, který ho umí vysvětlit. Audio encyklopedii od studia vysvetli.cz moderuje Michal Andera.

Online seznamování je jako nakupování v supermarketu. ?❤️ Hledáte někoho na intimnosti nebo chcete vztah na celý život? Vydrží déle vztah z online seznamky nebo seznámení v baru? Jakou fotku si dát na online profil? Odpovědi najdete v rozhovoru. Petr Kačena je psycholog a párový terapeut. Zkušenosti sbíral ve státní manželské a rodinné poradně. Je zakladatel skolapsychologie.cz, kde psychologii vyučuje. Petr provedl v roce 2017 výzkum online seznamování na reprezentativním vzorku české populace.

19. 5. 2023

Ročně globálně vytěžíme přes sto miliard tun materiálu ročně. Z toho jedna třetina skončí na skládce a bohužel i v přírodě. ?? Cirkulární ekonomika může přispět k udržitelnému růstu. Cyril Klepek založil a řídí společnost Cyrkl – digitální odpadové tržiště. Cyril je expert v oblasti inovací a cirkulární ekonomiky. Měl na starosti korporátní inovace v Raiffeisenbank, byl inovačním lídrem v agentuře Direct People a je šéfredaktorem publikací Cirkulární Česko 1,2 a 3.

30. 3. 2023

Víte, co je replikační krize? Proč je studium psychologie tak oblíbené? Co je vlastně psychologie? Odpovědi najdete v rozhovoru. Petr Kačena je psycholog a párový terapeut. Zkušenosti sbíral ve státní manželské a rodinné poradně. Je zakladatel skolapsychologie.cz, kde psychologii vyučuje.

22. 3. 2023

V tomto díle se dozvíte, jakou roli hraje mikrobiom v našem zdraví. Čeho bychom se měli vyvarovat a jak naopak mikrobiom podpořit. Zazní i jakým směrem se ubírá výzkum. Paní profesorka Helena Tlaskalová-Hogenová je lékařka a imunoložka, která svojí profesní dráhu zasvětila výzkumu slizniční imunity a střevní mikroflóry. Za svou práci získala řadu ocenění. Paní profesorka pracuje v Mikrobiologickém ústavu akademie věd České republiky a přednáší na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

22. 2. 2023

David Mokoš je spoluzakladatel startupu Singular – digitálního tržiště pro obchodování s NFT. Zakladatelé Singular přesvědčili s nápadem ze světa NFT prestižní akcelerátor Y Combinator a získali rekordní investici. David v rozhovoru vysvětluje, co je to non-fungible token. Dozvíte se, k čemu NFTéčka jsou, jak vznikají a jak mohou být užitečná pro naše stále digitálnější životy.

2. 2. 2023

Slavomír Entler se v Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky věnuje diagnostice plazmatu a na ČVUT energetickému využití jaderné fúze. V rozhovoru se dozvíte výhody fúze proti jadernému štěpení. Zjistíte, jaké jsou překážky na cestě za nevyčerpatelným zdrojem energie. Doktor Entler také popíše, co nás dělí od připojení prvních fúzních reaktorů do sítě.

22. 11. 2022

V tomto díle Alan Fabík vysvětluje internet věcí. Alan je zakladatel a ředitel startupu Hardwario, ve ktrém se věnuje smysluplnému využití internetu věcí. Dozvíte se, co dobrého může přinést připojení fyzických produktů k internetu.

12. 10. 2022

Co je inflace a proč je teď vysoká? Co s tím může jednotlivec dělat? Michal Skořepa je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické. Poslechněte si vysvětlení fenoménu, který ovlivňuje naši finanční situaci.

7. 9. 2022

Eva Nečasová zastřešuje iniciativu AI dětem. Pomáhají šířit znalosti o umělé inteligenci nejen na základních školách. Dozvíte se, co je umělá inteligence a proč by jí měl každý rozumět.

13. 7. 2022