facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Forum Radio

Forum Radio

V květnu se Udržitelná Karlovka obrací opět k studentům. Konkrétně ke klima-akademičce a studentce práv Veronice Králové. Co přesně označuje pojem klima-akademička a co je náplní její práce? Jak se akademická sféra doplňuje s Veroničinou aktivistickou prací? A jaké výzvy na nás čekají v oblasti klimatické spravedlnosti?

27. 5. 2024

Nová epizoda Udržitelné Karlovky se zaměří na udržitelnost tentokrát více matematicky. S meteorologem a klimatologem Michalem Žákem se podíváme na klima a na počasí. Co generuje současné výkyvy počasí? Jak se proměňuje atmosférické proudění? A za čím vším stojí tajemný efekt El Niňo? 

16. 4. 2024

Březen v Udržitelné Karlovce patří právům a ústavě. Lukáš Lev Červinka se odborně věnuje ústavnímu právu a aktivně prosazuje jeho popularizaci. Tvrdí, že za schopností efektivně prosazovat systémová řešení stojí dostatečná znalost fungování právního systému.

15. 3. 2024

V další epizodě Udržitelné Karlovky se zaměříme na populární téma udržitelného stravování. Společně s Danou Kapitulčinovou z COŽP UK probereme, jak se každý den rozhodnout, co si dát k jídlu a dbát přitom na šetrnost k životnímu prostředí.

16. 2. 2024

Jako první se v novém roce se potkáváme s hostem, který za námi dorazil až z Kalifornie. Tereza Omabuwa je absolventkou PedF UK a kariéra ji dovedla až na UCLA, kde se věnuje sociálním dopadům a udržitelnému rozvoji na tamějším Centre for Impact.

15. 1. 2024

Rok 2023 sice nepatřil pro Univerzitu Karlovu k nejsnazším, ale přesto zaznamenala mnoho úspěchů a neztratila nic z tolik potřebné vnitřní dynamiky. Výzkum, výuku i plnění třetí role UK hodnotí ve svém ohlédnutí úřadující rektorka Milena Králíčková. A co přeje univerzitě do následujícího roku? 

18. 12. 2023

Před Vánoci se v Udržitelné Karlovce potkáváme se Soňou Klepek Jonášovou, zakladatelkou Institutu cirkulární ekonomiky tzv. INCIENu. Cirkulární ekonomika představuje inovativní přístup, jak efektivně a šetrně nakládat s přírodním bohatstvím. Klepek Jonášová hovoří o základních principech "cirkulárky".

15. 12. 2023

Projekty zahraniční spolupráce jak s Velkou Británií, tak Tchaj-wanem, Izraelem, Ukrajinou nebo africkými zeměmi charakterizuje a o jejich poslání v krátkodobém i dlouhodobém horizontu hovoří prorektorka pro zahraniční záležitosti Univerzity Karlovy Eva Voldřichová Beránková. Pořadem provází Martina Vrbová.

7. 12. 2023

V listopadu se v podcastu Udržitelná Karlovka vydáme na rektorát UK, kde pracuje Tereza Matyska Mičánková na Odboru veřejných zakázek. Matyska Mičánková se soustředí na odpovědné zadávání veřejných zakázek, a to jak v rovině environmentální, tak i sociální. 

27. 11. 2023

Říjnová epizoda Udržitelné Karlovky opět nahlédne do soutěže Map the System, které se zúčastnil čerstvý absolvent PřF UK Martin Žežulka. Martin se zabýval problematikou globálních produkčních sítí a rozkrýval jejich pozadí. Rozebereme, co tyto sítě představují a jaké potenciální problémy přinášejí. Podíváme se ale také na udržitelnost z pohledu Martinova oboru sociální geografie.

28. 10. 2023
Strana 1 z 5