Balast
Popularizační podcast Balast vás zavede na hlubinu a na útesy humanitních věd za dveřmi Filozofické fakulty UK. S námi se na rozbouřených vodách dnešní doby nepřekotíte.
V prvním z prázdninových dílů se vydáváme do Portugalska. S Karolinou Válovou z Ústavu románských studií nahlédneme do zákoutí portugalštiny a také rozebereme ústřední postavy lusofonní kultury a literatury. Kde se česká a portugalská kultura až překvapivě potkávají?
Balast slaví už tři roky existence. Proto jsme si připravili speciální díl, který tentokrát nevěnujeme žádnému oboru, ale zaměříme se na důležitou součást FF UK. Akademický senát představuje klíčovou instituci ve fungování vnitřního života fakulty. Proto ve dvojrozhovoru se studentskými senátory Evou Pospíšilovou a Kajetánem Holečkem nahlédneme do zákoutí tohoto leckdy přehlíženého fenoménu.
V bonusovém Balastu navazujeme na hlavní epizodu s docentem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, ale povídáme si především o zákulisí FF UK. Co nového o fakultě si může akademik uvědomit, když se stane proděkanem? A jaký je osud historických ústavů?
Svátek lásky Balast v květnu vyměnil za svátek práce. Vývoj tohoto svátku, rozvoj sociální politiky v českých zemích a současné výzvy českého sociálního systému probíráme s docentem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK. Jsou Češi v sociální politice spíše pasivní nebo progresivní? A kde hledat inspirace pro důchodovou reformu?
V tomto bonusovém dílu s doc. Radkem Skarnitzlem do podrobnosti probíráme nástrahy výslovnosti. Jak zlepšit svůj hlas, aby nezněl ostatním nepříjemně? A na co se má člověk zaměřit při studiu projevu v cizím jazyce?
Balast se v dubnu zaměří na fonetiku. Docent Radek Skarnitzl z Fonetického ústavu FF UK hovoří o své práci forenzního fonetika při soudních líčeních. Popisuje také pozoruhodné nástroje k výzkumu výslovnosti a vysvětluje, proč se řada lidí stydí poslouchat vlastní hlas.
Březnová epizoda Balastu patří březnovému svátku svatého Patrika. Skrze něj nahlédneme do studia anglofonních kultur na FF UK a konkrétně se zaměříme na Irsko. S doktorkou Danielou Theinovou si blíže představíme svátek sv. Patrika a hlouběji prozkoumáme irskou poezii, její vývoj a současný stav.
V tomto bonusovém dílu se dozvíte více o studentské aktivitě Peerko, která se zabývá poskytováním psychologické peer podpory na Katedře psychologie FF UK. Kde se zrodil nápad nabídnout studentům FF podporu? S jakými výzvami se musejí koordinátoři při svých aktivitách vypořádat? A jak zvládnout pro mnohé nelehký návrat na akademickou půdu při začátku letního semestru?
V odložené epizodě vám představujeme obor rozkročený napříč různými ústavy a katedrami. Empirickou a komparativní lingvistiku nám přišel představit docent Jan Chromý z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace. Bavíme se o sémantických iluzích a rozpadu mateřského jazyka.
Před Vánoci jsme tematicky vyrazili za religionistikou. Jan A. Kozák z ÚFaRu hovoří o vývoji mýtů a jejich důležitosti pro kulturu. Podíváme se také na mýty, které momentálně převládají v naší současné západní společnosti a nahlédneme také do mytologických světů Středozemě a Siranie.
- Anna na vlnách
- ArcheoPodcast
- Asia Dispatch
- Asie v souvislostech
- CarbonCast
- Balast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast VŠB-TUO
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- PoKaFI
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Ta-meri
- Talking Economics
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Podcast Akademie věd
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast