facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Balast

Balast

Popularizační podcast Balast vás zavede na hlubinu a na útesy humanitních věd za dveřmi Filozofické fakulty UK. S námi se na rozbouřených vodách dnešní doby nepřekotíte.

Svátek lásky Balast v květnu vyměnil za svátek práce. Vývoj tohoto svátku, rozvoj sociální politiky v českých zemích a současné výzvy českého sociálního systému probíráme s docentem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK. Jsou Češi v sociální politice spíše pasivní nebo progresivní? A kde hledat inspirace pro důchodovou reformu?

7. 5. 2024

V tomto bonusovém dílu s doc. Radkem Skarnitzlem do podrobnosti probíráme nástrahy výslovnosti. Jak zlepšit svůj hlas, aby nezněl ostatním nepříjemně? A na co se má člověk zaměřit při studiu projevu v cizím jazyce?

15. 4. 2024

Balast se v dubnu zaměří na fonetiku. Docent Radek Skarnitzl z Fonetického ústavu FF UK hovoří o své práci forenzního fonetika při soudních líčeních. Popisuje také pozoruhodné nástroje k výzkumu výslovnosti a vysvětluje, proč se řada lidí stydí poslouchat vlastní hlas.

1. 4. 2024

Březnová epizoda Balastu patří březnovému svátku svatého Patrika. Skrze něj nahlédneme do studia anglofonních kultur na FF UK a konkrétně se zaměříme na Irsko. S doktorkou Danielou Theinovou si blíže představíme svátek sv. Patrika a hlouběji prozkoumáme irskou poezii, její vývoj a současný stav. 

4. 3. 2024

V tomto bonusovém dílu se dozvíte více o studentské aktivitě Peerko, která se zabývá poskytováním psychologické peer podpory na Katedře psychologie FF UK. Kde se zrodil nápad nabídnout studentům FF podporu? S jakými výzvami se musejí koordinátoři při svých aktivitách vypořádat? A jak zvládnout pro mnohé nelehký návrat na akademickou půdu při začátku letního semestru?

26. 2. 2024

V odložené epizodě vám představujeme obor rozkročený napříč různými ústavy a katedrami. Empirickou a komparativní lingvistiku nám přišel představit docent Jan Chromý z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace. Bavíme se o sémantických iluzích a rozpadu mateřského jazyka.

5. 2. 2024

Před Vánoci jsme tematicky vyrazili za religionistikou. Jan A. Kozák z ÚFaRu hovoří o vývoji mýtů a jejich důležitosti pro kulturu. Podíváme se také na mýty, které momentálně převládají v naší současné západní společnosti a nahlédneme také do mytologických světů Středozemě a Siranie.

11. 12. 2023

Další cizojazyčný název a další jazykové okénko v Balastu. S Lucií Pultrovou z Ústavu řeckých a latinských studií hovoříme o latině jako o komunikačním prostředku ale také jako o specifickém nosiči antické kultury.

6. 11. 2023

Na fildě se 17. 10. stávkovalo a Balast nemohl chybět, aby nezachytil atmosféru na místě i pozadí protestu skrze pohled jeho organizátorů. Proč už akademici nechtějí valit Sisyfův kámen? A proč jsou mezi protestujícími také doktorandi?

23. 10. 2023

Vítejte u lekcí německého jazyka! Tentokrát s Balastem a na FF UK. Podívali jsme se na germanistiku a s ředitelem Ústavu germánských studií Štěpánem Zbytovským probíráme německou literaturu v českých zemích, její politizaci v obou táborech a dostaneme se také k postavě Franze Kafky.

3. 10. 2023
Strana 1 z 5