facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Balast

Balast

Popularizační podcast Balast vás zavede na hlubinu a na útesy humanitních věd za dveřmi Filozofické fakulty UK. S námi se na rozbouřených vodách dnešní doby nepřekotíte.

Zářijová epizoda Balastu svým formátem opět trochu vystoupí ze standardní struktury. Na velký bilanční rozhovor jsme si totiž pozvali děkanku FF UK Evu Lehečkovou. Bavili jsme se o situaci kolem financování humanitních věd a o vyjednávání s vládou o dalším rozpočtu. Rozebrali jsme také navazování na práci děkanských předchůdců a fungování současného kolegia.

16. 9. 2023

Další prázdninová epizoda Balastu se vydala na dovolenou do Egypta. Ale nebude se válet v turistických resortech, ale vyrazíme za českými egyptology na jejich vykopávky a naleziště. S vedoucí Českého egyptologického ústavu Renatou Landgráfovou probíráme české objevy v Abúsíru, dnešní schopnosti porozumět tehdejší dávné civilizaci a také dojde na konspirační teorie spojené s vyspělostí starověkého Egypta. V Kalendáriu jsme pro srpen dali volno našim stálým hostů i studentům a místo toho jsme představujeme další z podcastů na FF UK Ta Meri, který vytváří právě akademičky z egyptologického ústavu.

9. 8. 2023

První z prázdninových epizod Balastu zavítá na prkna, která znamenají svět. S profesorem Vladimírem Justem z divadelní vědy FF UK objevíme, kde všude na nás číhá divadlo, jak z pohledu teatrologie číst politické soudní procesy a v čem je výjimečný královehradecký divadelní festival. Ve studentské části si povídáme s čerstvým absolventem teatrologie Tomášem Blatným. Rozebrali jsme nejen jeho diplomovou práci, ale také iniciativu Nahlas, kterou zakládal a která se věnuje sexualizovanému násilí na vysokých školách.

3. 7. 2023

Balast slaví dva roky vysílání. Není to sice tolik jako Český rozhlas, ale i tak jsme si připravili něco speciálního. Poprvé jsme se vydali z podpalubí podcastového studia a tuto epizodu jsme nahráli naživo před publikem spolu s vámi. První půlku programu vyplnili naši stálí hosté Marek Kettner a Karel Srnský. Marek hovořil o cestě k dráze filozofa, kterou leckdy lemují tělesná i mentální zranění, a Karel svůj sportovní seriál při čekání na hlavního hosta zdárně nafukoval a prodlužoval.

21. 6. 2023

V bonusovém Balastu pod čarou vybočíme z řad obvyklých hostů a k epizodě o sociologii jsme si na rozhovor pozvali hostující vyučující dr. Dawn Norris z University of Wisconsin. Věnujeme se jejímu výzkumnému záměru, jímž je srovnání přístupu k práci v Česku a Spojených státech a to, jakou roli hraje v identitě lidí práce.

31. 5. 2023

Májová epizoda Balastu patří sociologii. A nahlédneme na tuto důležitou společenskou vědu skrze jiný významný fenomén, skrze pivo. Jiří Vinopal z Katedry sociologie FF UK se dlouhodobě zabývá sociologií piva. Ale nezůstane jenom u tohoto nápoje, podíváme se také na historické vědomí českých občanů, a především na výzkumy veřejného mínění a jejich postupy. Studentský host Matěj Bouček sociologické zkoumání ukáže v prostředí evangelické mládeže a také blíže představí obor Socio-ekonomická studia.

1. 5. 2023

Naše podcastová loď se vydává na další dalekou výpravu a o dostatek balastu nebude nouze. Vyrazíme až ke břehům Jižní Ameriky a spolu s vedoucím Střediska ibero-amerických studií FF UK Radkem Bubnem se po tomto světovém regionu rozhlédneme. Jak Jižní Ameriku ovlivňuje blízkost hegemona Spojených států a jaké náboženské proměny se v regionu odehrávají? Vyjma odpovědí Radek Buben nabídne také řadu kulturních tipů. Se studentským respondentem Filipem Magalhãesem se blíže zaměříme na Brazílii a nepřijdete ani o seriály stálých hostů. Například Marek Kettner probádal vody latinskoamerické filozofie a objasní aztécký pojem teotl.

3. 4. 2023

Oslavili jsme 25 let od Nagana, tak se nabízí ideální příležitost podívat se blíže na sport na FF UK. Tato epizoda Balastu si své jméno vypůjčila ze seriálu jednoho z našich stálých hostů kapitána florbalistů filozofické fakulty Karla Srnského, který rovněž usedne na „horké křeslo“ pro zástupce studentů a pohovoří o možnostech sportovní reprezentace dvou F. Hlavní koučku ale naše redakce nalezne ve Věře Hrazdírové, vedoucí Katedry tělesné výchovy. Jak trefné jsou stereotypy ohledně sportujících filozofů? Co je pro studenty klíčové, když jde o zdravý pohyb? A kolik profesionálních sportovců na FF studuje?

6. 3. 2023

Jak naučit starého psa novým kouskům? To řeší andragogika, a právě tento obor představuje tato epizoda Balastu. Spolu s hlavním hostem doktorem Michalem Šerákem prozkoumáme hranice stáří a možnosti celoživotního vzdělávání. Od kdy je člověk starý? Co hlavního vyhledávají studenti a studentky univerzity třetího věku? A v čem jsou tito studenti-kmeti specifičtí?

6. 2. 2023

Volby prezidenta jsou za námi, přinášíme proto další díl Balastu v těžišti, abychom volbu prezidenta rozebrali z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. Po historické a politologické perspektivě přichází řada na sociologii. S docentem Lukášem Linkem se věnujeme volebním průzkumům a analýze volebního chování.

4. 2. 2023
Strana 1 z 4