facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Balast

Balast

Popularizační podcast Balast vás zavede na hlubinu a na útesy humanitních věd za dveřmi Filozofické fakulty UK. S námi se na rozbouřených vodách dnešní doby nepřekotíte.

Petra Tušlová, hlavní host této epizody Balastu, se akorát vrátila z výkopů v Bulharsku, kde hledala římské pohřební mohyly. Co se ale nestalo, se svým týmem našli hroby významné jámové kultury z doby bronzové. Jak archeologové poznají, že „si kopli“ místo Říma dobu bronzovou? Čím je jámová kultura specifická a pro nás tolik zajímavá? A kdy se práce archeologa skutečně podobá legendárnímu Indianu Jonesovi?

1. 8. 2022

Bonusová epizoda červencové hlavní epizody Francouzská spojka pokračuje v rozhovoru s francouzským politologem Jacquesem Rupnikem. Bavíme se s ním o střední Evropě nejen v kontextu současné války na východní hranici Evropy.

25. 7. 2022

Česká republika přebírá předsednictví v Radě EU. Balast se proto ohlíží za zemí, od které tento evropský štafetový kolík přebíráme, tedy za Francií. V Tématu přinášíme rozhovor přímo z centra dění, z Paříže, kde člen naší redakce Karel Srnský zpovídá francouzského politologa a historika s vynikající znalostí českých poměrů profesora Jacquesa Rupnika.

4. 7. 2022

V bonusu k hlavní epizodě „Hledání ztraceného smyslu“, v níž jsme spojili síly s populárním podcastem Přepište dějiny v rámci cross-overu, přinášíme rozhovor s jeho autory Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem. Bavíme se o (ne)vážnosti českých dějin, jak se dějiny vypráví, i co musí historici umět, aby je uměli psát.

22. 6. 2022

Balast vysílá už rok. Je proto na čase trochu zhodnotit uplynulé měsíce a také reflektovat význam humanitních věd, v této epizodě konkrétně na příkladu smyslu dějin. 

6. 6. 2022

Květnový Balast pod čarou přivítal profesora Hillela Kievala z Washingtonské univerzity v St. Louis, který se dlouhodobě věnuje dějinám českých Židů.

17. 5. 2022

Česká literatura je náplní květnové epizody Balastu. A v tomto měsíci nelze jinak než se obrátit k Máji Karla Hynka Máchy. V úvodu krátce oslavíme zisk Ceny Jana Palacha, který Balast obdržel od děkanky FF UK a také se s hostkou na „horkém křesle“ blíže podíváme na volby do Akademického senátu FF UK.

2. 5. 2022

V bonusovém dílu k hlavní epizodě "Stará dobrá média" jsme si netradičně přizvali jiného hosta než z hlavní epizody – je jím doktorka z Ústavu informačních studií a proděkanka pro vnější vztahy a vzdělávání FF UK Michaela Slussareff. Jak bychom podle ní měli pracovat s technologiemi v každodenním životě a při výchově dětí? A jde léčba závislostí s dobou?

19. 4. 2022

Dubnová epizoda Balastu se zaměří na studium nových médií ještě předtím, než nám zevšední v „Stará dobrá média“. Na úvod vám představíme stážistku Pavlu Chadimovou, studentku nových médií na FF UK, která bude celý díl provázet. 

4. 4. 2022

Speciální seriál Balast v těžišti k aktuální situaci na Ukrajině pokračuje čtvrtým dílem se studentkou Klárou Trávníčkovou. Klára studuje ukrajinistiku a při vypuknutí války se rozhodla zapojit do dobrovolnické pomoci. Co dobrovolničení obnáší? A jak může pomoci lidem v nouzi?

24. 3. 2022
Strana 1 z 2