facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Balast

Balast

Popularizační podcast Balast vás zavede na hlubinu a na útesy humanitních věd za dveřmi Filozofické fakulty UK. S námi se na rozbouřených vodách dnešní doby nepřekotíte.

Oslavili jsme 25 let od Nagana, tak se nabízí ideální příležitost podívat se blíže na sport na FF UK. Tato epizoda Balastu si své jméno vypůjčila ze seriálu jednoho z našich stálých hostů kapitána florbalistů filozofické fakulty Karla Srnského, který rovněž usedne na „horké křeslo“ pro zástupce studentů a pohovoří o možnostech sportovní reprezentace dvou F. Hlavní koučku ale naše redakce nalezne ve Věře Hrazdírové, vedoucí Katedry tělesné výchovy. Jak trefné jsou stereotypy ohledně sportujících filozofů? Co je pro studenty klíčové, když jde o zdravý pohyb? A kolik profesionálních sportovců na FF studuje?

6. 3. 2023

Jak naučit starého psa novým kouskům? To řeší andragogika, a právě tento obor představuje tato epizoda Balastu. Spolu s hlavním hostem doktorem Michalem Šerákem prozkoumáme hranice stáří a možnosti celoživotního vzdělávání. Od kdy je člověk starý? Co hlavního vyhledávají studenti a studentky univerzity třetího věku? A v čem jsou tito studenti-kmeti specifičtí?

6. 2. 2023

Volby prezidenta jsou za námi, přinášíme proto další díl Balastu v těžišti, abychom volbu prezidenta rozebrali z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. Po historické a politologické perspektivě přichází řada na sociologii. S docentem Lukášem Linkem se věnujeme volebním průzkumům a analýze volebního chování.

4. 2. 2023

Zatímco volební kampaň právě vrcholí, přinášíme další díl Balastu v těžišti, kde sledujeme volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. Po historické perspektivě se nyní podíváme na obor nejpovolanější – politologii. Se Zorou Hesovou z Ústavu politologie FF UK se bavíme o tom, proč není dobré sledovat volby jen skrze statistiku a předvolební průzkumy, nebo o tom, co tato volba vypovídá o české společnosti.

11. 1. 2023

Se začátkem nového roku se naplno rozhořela volební kampaň o příští hlavu státu. Startujeme proto náš mimořádný miniseriál Balast v těžišti, kde se podíváme na volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. V prvním dílu jdeme ad fontes a s docentkou Janou Čechurovou si povídáme o volbách minulých a osobnostech kandidátů, jež je formovaly.

5. 1. 2023

Dali jste si novoroční předsevzetí? Chyba! Proč to nedělat vám vysvětlí naši hosté z Katedry psychologie FF UK v další várce Balastu, ve které prozkoumáme hlubiny našeho vědomí i nevědomí. V hlavním rozhovoru se s doktorem Jakubem Kuchařem zaměříme na terapeutickou praxi a na psychoanalýzu. Co terapeuti preferují před novoročními předsevzetími? Jak v terapii pracovat s antipatiemi k pacientům? A v čem dnes trochu křivdíme Freudovi?

2. 1. 2023

Leckým zapomenuté čtvrté patro hlavní budovy FF UK na Palachově náměstí schovává mimo jiné také Ústav hudební vědy. Nastražte uši, Balast se ve své dvacáté epizodě vydávává za hudbou. V hlavním rozhovoru to bude především hudba středověká. David Eben, přední český odborník na gregoriánský chorál, tematicky povypráví o adventní hudbě, ale také i o širším kontextu vzniku chorálu. Do jaké míry je role papeže Řehoře historickým mýtem? Jak chorál odráží dynamiku liturgického roku? A co u nás překvapuje zahraniční badatele?

5. 12. 2022

Přišla změna času a večery přikryla tma. Dlouhé večery tolik blízké podzimní severské zkušenosti. A právě na sever se vydáme i s další epizodou Balastu a průvodci nám budou hosté ze skandinavistiky. V hlavním rozhovoru v rubrice Téma nás provedla docentka Helena Březinová (nejen) dánskou kulturou. Jak se stalo, že se tak malý národ pyšní téměř světovou kulturou? Co za dvojsmysly se skrývá v pohádkách Hanse Christiana Andersena? A jaká dánská autorka vám může nabídnout knihy à la slow food?

7. 11. 2022

Bonusová epizoda říjnové hlavní epizody se od tématu knihoven posouvá k nově zřízené funkci ombudsmanky na fakultě. Co nová pozice FF UK přinese a s jakou vizí nová ombudsmanka na akademickou půdu přichází? Poslechněte si rozhovor s Pavlou Špondrovou, která k tomuto akademickému roku do funkce nastoupila.

24. 10. 2022

Jaká pozornost se v knihovnách věnuje studovnám? Jak funguje „humanitární“ pomoc mezi knihovnami? A proč se knihovnám na čas neříkalo knihovny? Odpovídá vedoucí Knihovny Jana Palacha Jan Kamenický.

3. 10. 2022
Strana 1 z 3