facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Anna na vlnách

Anna na vlnách

Poslechněte si nás! Anna jede na vlnách mluveného slova. Našich lékařů a výzkumníků se ptáme na témata, která hýbou světem zdraví i vědy. Pozvání k mikrofonu přijímají odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu i lékaři z klinik Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Naloďte se s námi na vlny vědění!

Spánková deprivace se někdy používá jako forma mučení. Ne nadarmo – nedostatek spánku může vést až ke zhroucení organismu. Co když nám ale spánek nikdo neodpírá, v ložnici strávíme poctivých osm hodin, a přesto nejsme ráno odpočatí? Může za tím stát syndrom spánkové apnoe, tedy onemocnění, při kterém ve spánku dochází ke krátkým a frekventovaným zástavám dechu.

20. 3. 2024

Patologie takového Alzheimera nebo Parkinsona, tedy souhrn různých změn a abnormalit, se v našem mozku může objevovat i dobrých dvacet let předtím, než se nemoc skutečně projeví. A to, kdy a jakým způsobem propukne, můžeme do značné míry ovlivnit my sami.

7. 3. 2024

Objev éterové anestezie navždy změnil medicínu. Možnost bezbolestného vedení operace se z Bostonu šířila na tehdejší poměry ohromnou rychlostí, a tak už 4. února roku 1847 mohla být revoluční metoda použita i v Česku.

2. 2. 2024