facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Místo problémů

Místo problémů

Neformální podcast o přemýšlení, řešení problémů, abstrakci a netradičních úhlech pohledu pro všechny, kteří se nespokojí s jednoduchým vnímáním světa. Varování: Může obsahovat netriviální množství humoru a matematiky, někdy i kombinovaně (expertíza v těchto oblastech však není očekávaná).

Učitel a odborník na kyberbezpečnost Valdemar Švábenský nám prozradí: - jak během pěti let publikovat přes osmnáct článků - co jsou kyberbezpečnostní CTF soutěže a kdo se jich může účastnit - jaké to je, rozjíždět vzdělávací video platformu - proč má smysl pracovat na svých učitelských dovednostech.

22. 2. 2023

V tomto výživném multidisciplinárním dílu plném osobních zážitků nám Lenka Knapová prozradí: - jak a proč začlenit pohyb do každodenního života - čím mohou monitorovací technologie přispět k překonávání vědeckých výzev - proč je kulturní i klimatický kontext důležitý pro styl pohybu - kolikrát uhodil blesk do výletníků v Kyrgyzstánu.

21. 12. 2022

Kdo jsou naši současní i budoucí posluchači? Jaké problémy řeší a jak? A co pro ně znamená matematické myšlení? Tato živá reportáž vás vrhne přímo do centra dění.

13. 10. 2022

Jonatan nám jako vášnivý amatérský genealog představí svůj koníček. Budeme obohaceni o následující informace: - jak se skrz detektivní činnost dostat k zájmu o stará písma, zvony a kultury - kdy a zda zastavovat - co mají společného kmotři a čísla domů s vývody - proč může být genetika našich předků relevantní.

29. 9. 2022

Zajímají vás hlavolamy nebo hudba? Pak je tento díl právě pro vás, protože s naším duem hostů probereme: Kterými orgány se dá skládat Rubikova kostka a jaké to je poslepu, proč Pythagorejci zápasili s laděním, co mají společného lov na mamuty, mutace a plašičky na puberťáky, jak kolektivy ovlivňují vnímání světa.

30. 6. 2022

Grafička našeho podcastu Tran Anh Minh nám poodhalí: které principy z kreslení lze aplikovat do života, co je to kreslení pravou mozkovou hemisférou, jaké to je vyrůstat ve střetu kultur či jak získat čuch na pomela.

31. 5. 2022

Nadšený matematik Tomáš Perutka nám prozradí mimo jiné: co mu pomáhá šetřit čas, filtrovat šum a vytvářet mentální mapy, jak nepřímo poznávat ostatní lidi pomocí Yonedova lemmatu, proč se někdy inteligence přeceňuje a jestli platí stereotypy o matematicích.

3. 5. 2022

S matematičkou a atletkou Jančou prozkoumáváme mimo jiné: na co všechno si dopřát dost času, proč je důležité nebát se ptát, co a kdo v životopisu není vidět a jak si pomoci ke spoustě bot a oblečení.

31. 3. 2022

Pedagog, výzkumník a naivní idealista Martin nám prozradí, proč není motivace studentů jen v rukou učitele, o čem je zážitková pedagogika a jak pomocí ní poznat sebe sama, jak může vypadat plánování výzkumu v použitelné bezpečnosti nebo kolik rozbitých talířů je potřeba k probuzení každodenního hrdinství.

22. 2. 2022

Jenda nám poodhalí zajímavé aplikace teoretické matematiky a informatiky v letecké dopravě, zemědělství i medicíně. Dozvíme se,  jak probíhá přijímací pohovor do Kiwi, jak mohou neuronové sítě pomoct s plením řep, co je a co není umělá inteligence a proč má smysl se zamýšlet nad problémy ve svém okolí.

10. 1. 2022