facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Místo problémů

Místo problémů

Neformální podcast o přemýšlení, řešení problémů, abstrakci a netradičních úhlech pohledu pro všechny, kteří se nespokojí s jednoduchým vnímáním světa. Varování: Může obsahovat netriviální množství humoru a matematiky, někdy i kombinovaně (expertíza v těchto oblastech však není očekávaná).

In this condensed episode, Julián Hernández-Serrano employs his diverse backgrounds and personal experience to share with us:  how can good narratives help us solve problems, what can hurricanes teach us, why should we be careful when coding, when to ground ourselves in the center.

29. 11. 2023

André Hernández-Espiet formalizes Euclid's Elements in the proof assistant Lean.

10. 11. 2023

With mathematical physicist Ian Jauslin, we explore both scientific and personal topics, including: whether our universe could be nonlocal, why not to put people and concepts into boxes, what can math look like when approached organically, how to constantly keep learning.

14. 9. 2023

S etnografkou a Karlovjankou Jitkou Petřekovou si klademe otázky ohledně sounáležitosti s rodinou, místem, a tradicemi. Dozvíme se: - co nám může dát propojení s domovem - proč nechodit po všech cestách a dvorech - jak se dostat do komunální politiky - kde brát energii mít rád lidi.

2. 6. 2023

V tomto kratším dílu s Karolínou Bretovou prozkoumáme: - kdy je lepší nervy podvázat a kdy přestřihnout - čím se řídí etika výzkumu na zvířatech - proč se obarvují tkáně - jak pracovat s děláním chyb.

2. 5. 2023

Tereza Agnes Pokorná se věnuje stavebnictví a architektuře pracovně i ve volném čase. Zjistíme: - podle čeho si vybírat bydlení - proč jsou budovy nemocné a morálně zastarávají - jak se správně kácí vodojem - kolikrát ročně lze využít vertikutátor.

31. 3. 2023

Učitel a odborník na kyberbezpečnost Valdemar Švábenský nám prozradí: - jak během pěti let publikovat přes osmnáct článků - co jsou kyberbezpečnostní CTF soutěže a kdo se jich může účastnit - jaké to je, rozjíždět vzdělávací video platformu - proč má smysl pracovat na svých učitelských dovednostech.

22. 2. 2023

V tomto výživném multidisciplinárním dílu plném osobních zážitků nám Lenka Knapová prozradí: - jak a proč začlenit pohyb do každodenního života - čím mohou monitorovací technologie přispět k překonávání vědeckých výzev - proč je kulturní i klimatický kontext důležitý pro styl pohybu - kolikrát uhodil blesk do výletníků v Kyrgyzstánu.

21. 12. 2022

Kdo jsou naši současní i budoucí posluchači? Jaké problémy řeší a jak? A co pro ně znamená matematické myšlení? Tato živá reportáž vás vrhne přímo do centra dění.

13. 10. 2022

Jonatan nám jako vášnivý amatérský genealog představí svůj koníček. Budeme obohaceni o následující informace: - jak se skrz detektivní činnost dostat k zájmu o stará písma, zvony a kultury - kdy a zda zastavovat - co mají společného kmotři a čísla domů s vývody - proč může být genetika našich předků relevantní.

29. 9. 2022
Strana 1 z 2