facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ochutnej (Přírodo)vědu

Ochutnej (Přírodo)vědu

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář. Poslechněte si vědecká témata, která jsme si pro vás nachystali.

Jít na doktorát nebo se odebrat na cestu do soukromého sektoru? To je oč tu běží... Podobné dilema jako mnoho studentů vysoké školy řešil před několika lety i náš dnešní host Jakub Hejdánek. Nakonec se rozhodl akademickou sféru opustit a své uplatnění nalezl v nově vznikající biotechnologické firmě DIANA Biotechnologies.

15. 4. 2024

„Geolog je státem placený turista", tak údajně nazýval svou práci známý český geolog Havlíček. Hostem březnového dílu je „novodobý placený turista" známý svou rychlou chůzí, geolog Jiří Žák. Jak rychle se nám hýbou litosférické desky pod nohama? A která z nich je rekordman? Jak žhavé je magma? I na takové otázky Jiří Žák odpoví, dozvíte se však mnohem více...

15. 3. 2024

Kdo ocení fakt, že v Novém Městě na Moravě funguje kompost? Třeba někdo, kdo se tam přistěhoval z krajin daleko za polárním kruhem. Jako náš dnešní host, polární ekolog Jakub Žárský. Zkoumá život v ledovcích a pod nimi, ale na Špicberky odjel s rodinou za výzkumem své ženy. Jak to žije v ledovcích? A jak přežít ve sněhu venku i když se na vás třeba přijde podívat lední medvěd?

15. 2. 2024

Statistika nuda je, má však cenné údaje... už vám v hlavě zní melodie? Úryvek z písničky dua Svěrák a Uhlíř si jistě vybaví mnoho z nás. Kláru Hulíkovou Tesárkovou statistika nenudí a dokonce ji zaujala natolik, že se ji společně s ekonometrií rozhodla studovat, nakonec však skončila až u demografie.

15. 1. 2024

"V Maroku mě po útoku 11. září zatkl policejní pomocník s odůvodněním, že jsem Bin Ládin"... i taková věta může zaznít v rozhovoru se zoologem, sociobiologem a etologem Danielem Fryntou. Zatímco jeho tatínek byl slavný básník Emanuel Frynta, on se vydal cestou přírodovědnou.

15. 12. 2023

O čem je moderní paleontologie, když už ne o "počítání nožiček chcíplin"? Na cestu do pravěku se dnes vypravíme s Martinem Košťákem, který si, jak sám říká, splnil svůj dětský sen a stal se paleontologem. Co víme o dinosaurech v České republice a proč se Martin Košťák věnuje raději prehistorickým hlavonožcům? Co to je upíří chobotnice a kde ji můžete dodnes potkat? O tom všem v dnešním dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu.

11. 10. 2023

Jak chránit mořské želvy a proč jsou bazénky špatně? To nám v sedmém dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu vysvětlila Hana Svobodová. Hana vystudovala Přírodovědeckou fakultu, ale že chce chránit želvy věděla již od malička, kdy ve svých šesti letech dostala svou první želvu. Kudy vedla cesta až do Indonésie a jak náročné bylo založit organizaci Chráníme mořské želvy?

15. 9. 2023

Že geografie nejsou jenom mapy a glóby nám dokázal politický geograf a expert na etnické konflikty Libor Jelen. Jak ale tedy práce politického geografa vypadá? A nemůže být výzkum etnických konfliktů nebezpečný? Tématem bude také přístup veřejnosti - jsou na tom geografové lépe než epidemiologové? Nebo jsme také "národ politických geografů"?

18. 8. 2023

Jak si rozumí biologové a informatici? A jak mezi ně zapadají bioinformatici? Hostem pátého dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu je Marian Novotný, bioinformatik, amatérský kuchař a také bývalý amatérský spisovatel. Jak se dělá bioinformatika v zahraničí a jaká je tady ve spolupráci s Matfyzem? O tom, ale také třeba o Marianově oblíbeném proteinu. Příjemný poslech!

11. 8. 2023

Je studium nanočástic MultiFUN, jak praví název vědecké skupiny, kterou Dominika Zákutná vede na Přírodovědecké fakultě UK? A jak skládání básní pomáhá noční práci na neutronovém reaktoru? Čtvrtý a zároveň první chemický díl podcastu Ochutnej (přírodo)vědu nás zavede do toho nejmenšího světa, který známe - do hájemství nanočástic a jejich výzkumu! Příjemný poslech!

9. 8. 2023
Strana 1 z 2