facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ochutnej (Přírodo)vědu

Ochutnej (Přírodo)vědu

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář. Poslechněte si vědecká témata, která jsme si pro vás nachystali.

O čem je moderní paleontologie, když už ne o "počítání nožiček chcíplin"? Na cestu do pravěku se dnes vypravíme s Martinem Košťákem, který si, jak sám říká, splnil svůj dětský sen a stal se paleontologem. Co víme o dinosaurech v České republice a proč se Martin Košťák věnuje raději prehistorickým hlavonožcům? Co to je upíří chobotnice a kde ji můžete dodnes potkat? O tom všem v dnešním dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu.

11. 10. 2023

Jak chránit mořské želvy a proč jsou bazénky špatně? To nám v sedmém dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu vysvětlila Hana Svobodová. Hana vystudovala Přírodovědeckou fakultu, ale že chce chránit želvy věděla již od malička, kdy ve svých šesti letech dostala svou první želvu. Kudy vedla cesta až do Indonésie a jak náročné bylo založit organizaci Chráníme mořské želvy?

15. 9. 2023

Že geografie nejsou jenom mapy a glóby nám dokázal politický geograf a expert na etnické konflikty Libor Jelen. Jak ale tedy práce politického geografa vypadá? A nemůže být výzkum etnických konfliktů nebezpečný? Tématem bude také přístup veřejnosti - jsou na tom geografové lépe než epidemiologové? Nebo jsme také "národ politických geografů"?

18. 8. 2023

Jak si rozumí biologové a informatici? A jak mezi ně zapadají bioinformatici? Hostem pátého dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu je Marian Novotný, bioinformatik, amatérský kuchař a také bývalý amatérský spisovatel. Jak se dělá bioinformatika v zahraničí a jaká je tady ve spolupráci s Matfyzem? O tom, ale také třeba o Marianově oblíbeném proteinu. Příjemný poslech!

11. 8. 2023

Je studium nanočástic MultiFUN, jak praví název vědecké skupiny, kterou Dominika Zákutná vede na Přírodovědecké fakultě UK? A jak skládání básní pomáhá noční práci na neutronovém reaktoru? Čtvrtý a zároveň první chemický díl podcastu Ochutnej (přírodo)vědu nás zavede do toho nejmenšího světa, který známe - do hájemství nanočástic a jejich výzkumu! Příjemný poslech!

9. 8. 2023

Věděli byste, kdo jsou ptačí úchyláci a proč se jim tak říká? I to nám prozradí ornitoložka Tereza Petrusková v třetím díle podcastu Ochutnej (přírodo)vědu! Zjistíme také, jak se jejím oblíbeným druhem staly málo známé lindušky nebo jak to žije ve starých uhelných dolech. A co že má společného ornitologie a umělá inteligence? A jak se dá dělat bioakustika, když člověk nemá vůbec hudební sluch? Třetí epizoda je nabitá skvělými momenty a spoustou zajímavých informací! Tak příjemný poslech ať už koukáte na zahradě na poskakující ptáčky nebo jste na někde na cestě nebo kdekoliv jinde.

6. 8. 2023

Gunther Kletetschka je geolog a geofyzik. Souběžně zvládá působit v Česku a v Americe, teleskop Jamese Webba by bez něj nebyl tím, čím je a v Rusku je nejspíše považován za špiona. Jak se mu tohle všechno podařilo? V rozhovoru nám také prozradí, jak vypadá vývoj vesmírného výtahu nebo jak souvisí úplněk a Alzheimerova choroba. Tak tomu říkáme renesanční vědec! Příjemný poslech.

25. 7. 2023

Od cesty na kole podél Labe až na osmitisícovku do Nepálu bez kyslíkové bomby? I to je Petr Jan Juračka! V rozhovoru s Eliškou Jandovou, vítězkou FameLab ČR 2022, nám prozradí, jak se dostal k fotografování pro fakultu, ale i jak si ho doslova našla práce na studentském Oscarovém filmu. Příjemný poslech!

14. 7. 2023