facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
CHEmic

CHEmic

O životě vědců a vědkyň nejen v laboratoři – moderuje Veronika Sedláčková. Oficiální podcast Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Jestli Česko plánuje ústup od uhlí v nejbližší dekádě, nemůže počítat s tím, že výpadek vykryje novým jaderným zdrojem, zaznělo v diskusi o evoluci energetiky v pražské Národní technické knihovně. Záznam debaty nabízí speciální vydání podcastu CHEmic Veroniky Sedláčkové.

8. 11. 2023

Moderní životní styl si vybírá svou daň, autoimunitních chorob prudce přibývá, varuje imunolog Jakub Abramson, který působí v ÚOCHB a je hostem podcastu CHEmic, který moderuje Veronika Sedláčková.

3. 11. 2023

Molekuly, které se chovají jako miniaturní stroje, rozvíjejí potenciál moderních materiálů a robotiky. Praha by se mohla stát v tomto oboru evropským lídrem i díky Jiřímu Kaletovi z ÚOCHB, který přijal pozvání Veroniky Sedláčková do podcastu CHEmic.

20. 10. 2023

Chemie zaujala vystudovaného ajťáka až v Japonsku, kam se přijel zdokonalit v karate. Díky znalosti informatiky dokázal Tomáš Pluskal z ÚOCHB urychlit analýzu biologických vzorků a předpokládá, že umělá inteligence způsobí ve vědě doslova revoluci.

6. 10. 2023

Když je organismus pod tlakem nebo ve stresu, spouští buněčný poplach a využívá k tomu malých molekul zvaných alarmony. Proč se chovají jinak v buňkách postižených rakovinou? Odpověď hledá Dr. Hana Macíčková Cahová z ÚOCHB.

22. 9. 2023

V Ústavu organické chemie a biochemie se Martin Fusek stará o to, aby se zajímavé vědecké nápady dostaly do praxe a vede transferovou společnost IOCB Tech. Patří k vynikajícím a oblíbeným pedagogům na své alma mater VŠCHT a v září obdržel čestnou medailí De scientia et humanitate optime meritis, tedy nejvyšší ocenění Akademie věd České republiky.

11. 9. 2023

Zkoumá, jestli se mohla evoluce vydat i jinou cestou a věří, že jsme krok od objevu života na jiných planetách. Hostem podcastu CHEmic je biochemička Klára Hlouchová. Plnou dávku chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

25. 8. 2023

Věda potřebuje podporu státu, ale i větší ochotu výzkumníků riskovat. Důležité je zažít úspěch a věřit, že je možný, říká ředitel ÚOCHB, prof. Jan Konvalinka v podcastu CHEmic. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

11. 8. 2023

Organické solární panely, které dokážou energii zachytit, uchovat a v pravý čas uvolnit i bez baterií jsou cílem výzkumu Tomáše Slaniny z ÚOCHB. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

4. 8. 2023

Zkoumat prvky na konci periodické tabulky je pro mě stejná exotika a dobrodružství, jako putovat po Karibiku, říká Miloslav Polášek z ÚOCHB. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

20. 7. 2023
Strana 1 z 2